magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstavná kolekcia 43.ročníka Českobudějovického mapového okruhu (2004 – 2005)
@ Kultúra -> Výstavy      Feb 28 2006 - 06:44 GMT
V poradí 222 expozíciou jubilujúcej 25-ročnej FotoGalérie NOVA na Hlavnej 48 v Košiciach sa stala putovná výstavná kolekcia 43.ročníka ČBMO. Po minuloročnej premiére v Děčíne a januárovej repríze v Žiline si tak aj košická verejnosť môže do 16.marca prezrieť 60 najúspešnejších súťažných snímok 16 českých a slovenských fotoklubov.

Zmyslom a podstatou mapových okruhov je konfrontácia výsledkov práce tvorcov fotografického obrazu. Niektoré mapové okruhy existujú už celý rad rokov, majú svoju históriu, svoje tradície a sú všeobecne známe prostredníctvom verejných výstav najúspešnejších fotografií.

Jedným z najvýznamnejších je Českobudějovický mapový okruh, ktorý vznikol v roku 1962 ako potreba fotograficky vyspelých klubov a skupín touto súťažnou formou si vzájomne predstavovať každoročnú tvorbu svojich členov a fotografické vyznanie kolektívu. Pri jeho kolíske stáli pokrokoví fotoamatéri zo Združenia fotokrúžkov v Českých Budějoviciach, predchodcu dnešnej známej českobudějovickej tvorivej skupiny FOTOS, ktorá je od roku 1963 nositeľkou tradícií tejto známej klubovej súťaže. Za 43 rokov existencie ČBMO v ňom pôsobili vyše tri desiatky tvorivých kolektívov, ktoré si v jeho rámci vymenili a hodnotili viac ako deväťtisíc snímok od vyše 600 autorov.

Mapový okruh je zvláštny druh celoročnej súťaže, v ktorej medzi sebou súťažia nielen jednotlivci, ale predovšetkým tvorivé kolektívy. Do okruhu je zapojených zväčša 14-16 fotoklubov z rôznych miest republiky, ba i zo zahraničia, ktoré každoročne na začiatku súťažného ročníka zostavujú svoje reprezentačné súbory, pozostávajúce prevažne z 15 najlepších fotografií. Takto vytvorené kolekcie, uložené v ochranných obaloch (mapách) si účastníci navzájom a vopred určenom okruhu zasielajú na ohodnotenie. Každý kolektív hodnotí snímky svojich súperov a hodnotenia zasiela usporiadateľovi, ktorý na záver súťažného ročníka došlé výsledky vyhodnotí, zorganizuje záverečné stretnutie zástupcov klubov, usporiada výstavu najlepších fotografií a na slávnostnom zhromaždení oznámi výsledky a odovzdá ceny.

Organizátorom uplynulého 43. ročníka Českobudějovického mapového okruhu bol Fotoklub Děčínsky výber. Do tohto súťažného ročníka sa zapojilo 16 popredných českých a slovenských fotografických zoskupení , ktoré si v jeho rámci vymenili a hodnotili takmer 300 fotografií od vyše 140 autorov.

Palmu víťazstva a putovný pohár 43.ročníka ČBMO si z Děčína odniesol košický Fotoklub NOVA, ktorý tohto roku si pripomína 30.výročie svojho založenia. NOVA sa tak stala druhým slovenským zoskupením, ktorému sa podarilo zvíťaziť v 43-ročnej histórii tejto prestížnej, dnes už medzinárodnej klubovej súťaži. Zaslúžili sa o to 11 členovia tohoto jubilujúceho /1976-2006/ košického zoskupenia – Juraj Fleischer, Jiří Horák, Alexander Jiroušek, Pavol Kočiš, Ľubica Kremeňová, Milan Malast, Marianna Palková, Jozef Peniaško, Alena Takáčová, Ján Uhrín a Miroslav Vacula.

Gabriel Balog

Výsledky 43. ročníka ČBMO

Poradie kolektívov

1. Fotoklub NOVA Košice 927 b.
2. Fotoklub GAMA Žilina 913 b.
3. Fotoklub DK Kroměříž 909 b.
4. NEKRAS Jablonec nad Nisou 903 b.
5. FOKUS Jindřichův Hradec 902 b.
6. Fotoskupina REFLEX Zlín 875 b.
7. Fomaklub Liberec 872 b.
8. Fotoklub1840 Litomyšl 820 b.
9. Fotoklub Jablunkov 796 b.
10. Fotoklub Okamžiky Zlín 793 b.
11. Fotoklub Chrudim 787 b.
12. Fotoklub Karola Plicku Martin 774 b.
13. FOTOS České Budějovice 745 b.
14. Fotoklub B & W Bratislava 732 b.
15. Fotoklub Děčínsky výber 727 b.
16. Art Collegium Frýdek-Místek 655 b.

Poradie najúspešnejších jednotlivcov

1. Josef Klimša
(Fotoklub OKAMŽIKY Zlín)
2.-3. Jaroslav Hebnar (Fotoklub DK Kroměříž)
Miloš Kirchner (NEKRAS Jablonec nad Nisou)
4. Oldřich Siegel (Fotoskupina REFLEX Zlín)
5. Martin Čapka (Fotoklub GAMA Žilina)
6. Rastislav Marguš (Fotoklub GAMA Žilina)
7. Oldřich Siegel (Fotoskupina REFLEX Zlín)
8 - 9. Marianna Palková (Fotoklub NOVA Košice)
Jaroslav Hebnar ( Fotoklub DK Kroměřiž)
10.-11. Milan Malast (Fotoklub NOVA Košice)
Kamil Typlt (Fotoklub DK Kroměříž)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606