magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kravčík politikom: Miliardy na priehrady radšej použite na zavodňovanie krajiny
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Mar 21 2006 - 10:19 GMT
(TASR) - Mimovládna organizácia Ľudia a voda vyzýva politikov, aby peniaze plánované na výstavbu priehrad na Slovensku radšej použili na zavodňovanie krajiny.

Pred novinármi to dnes v Košiciach vyhlásil jej predseda Michal Kravčík. Pri príležitosti Svetového dňa vody, vyhláseného OSN na 22. marec, pripomenul Prognózu stavu vody k roku 2010, ktorú MVO Ľudia a voda zverejnila v septembri 2001. Už vtedy Kravčík konštatoval, že vysušovanie povodí vplyvom urbanizácie, odkanalizovávaním zemského povrchu či v minulosti presadzovaným odvodňovaním poľnohospodárskej pôdy spôsobujú stratu biodiverzity územia a následne paradoxne častejší výskyt povodní, živelných pohrôm a extremizáciu počasia. Táto prognóza sa na Slovensku podľa neho stáva realitou. Preto opätovne pripomína a ponúka riešenia, ktoré môžu zastaviť nárast rizika nedostatku vody pre súčasnú civilizáciu. Reálnu hrozbu potvrdzujú aj prognózy OSN, podľa ktorých v roku 2010 budú žiť v regiónoch bez vody viac ako tri miliardy ľudí. Kravčík tvrdí, že globálny kolaps hrozí už okolo roku 2023.

"Realita odbornej plytkosti vodohospodárov, ktorí viac rozumejú peniazom ako vode, vedie vysoko organizované i prosperujúce ekonomiky štátov k plnému úpadku. To je smutná perspektíva aj pre Slovensko, ktorej sa dá vyhnúť ak zastavíme vysušovanie povodí," konštatoval Kravčík. Plánovaných 18 miliárd Sk na výstavbu priehrad by sa podľa neho malo použiť na zavodňovanie krajiny. Politici by mali pripraviť mechanizmy a nástroje na to, aby sa o ne mohli uchádzať obce, ktoré by v rámci revitalizácie krajiny zároveň vytvorili pracovné príležitosti pre mnoho nízkokvalifikovaných ľudí. "Zavodňovanie krajiny znamená mať 10-krát viac vody v povodiach pre ľudí, potraviny a prírodu, 100-násobne väčšiu bezpečnosť občanov pred povodňami a 1000-krát viac pracovných príležitostí v chudobných regiónoch Slovenska ako pri výstavbe priehrad," povedal Kravčík.

Podľa Kravčíka chýba skutočný dialóg o smerovaní vodného hospodárstva SR. Pripúšťa, že nie je jednoduché zmeniť myslenie. "Zvláštne je, že filozofia Modrej alternatívy, ktorá sa už začína veľmi aktívne presadzovať vo svete, vznikla práve na Slovensku. Doma ale nikto nie je prorokom," dodal.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606