magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstavu Zázračný rok fyziky otvorili v košickom STM
@ Kultúra -> Výstavy      Mar 22 2006 - 12:10 GMT
(TASR) - Výstavu Zázračný rok vedy - Albert Einstein a Svetový rok fyziky 2005 otvorili dnes v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Výstava, ktorú pripravili v spolupráci so SAV, dokumentuje život Alberta Einsteina, ktorý svojou vedeckou prácou, a ľudskými vlastnosťami spoluvytváral základy poznávania prírody. Umožňuje návštevníkom zároveň získať predstavu o spôsoboch vedeckého poznávania.

Interaktivitu v tejto súvislosti podporujú exponáty, s ktorými sa môže každý pohrať. Prístupným spôsobom približujú napríklad problematiku fotoelektrického efektu ako počiatku kvantovej teórie, pohybu atómov a základov špeciálnej teórie relativity. Ide o exponáty vysvetľujúce princíp uvoľňovania elektrónov ultrafialovým žiarením, takzvaný Brownov pohyb v kvapke mlieka, model Einsteinovho vesmíru, Foucaultovo kyvadlo, rýchlosť svetla v optickom kábli, Franc-Hertzov pokus, váženie vo vesmíre a ďalšie fyzikálne javy.

Súčasťou výstavy je predstavenie príspevku SAV k aktivitám Svetového roku fyziky 2005. Vhodná je pre doplnenie vyučovania fyziky na školách, pričom vysvetľujúce sprievodné slovo zabezpečujú lektori z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Výstava potrvá do 11. júna.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606