magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Členovia výboru NR SR neodporučia povoliť ťažbu perlitu v Tokajskej oblasti
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Apr 06 2006 - 03:39 GMT
(TASR) - Členovia výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu krajiny neodporučia otvoriť dobývací priestor perlitového ložiska vo vinárskej Tokajskej oblasti na juhu Trebišovského okresu. TASR to dnes potvrdil predseda výboru Mikuláš Juščík po poslaneckom prieskume na uvedenom mieste.

O problematike bude výbor rokovať 11. apríla, pričom chce prizvať aj ministra životného prostredia SR a ministra hospodárstva SR. Podľa predbežných záverov poslancov ťažba by nevhodne zasiahla do krajiny a poškodila jej jedinečnosť.

"Perlit sa už ťaží na Slovensku v 5 lokalitách a Tokajskú oblasť máme len jednu," uviedol Juščík. Spresnil, že perlitové ložisko je na ploche 22 štvorcových kilometrov v katastri Slovenského Nového Mesta, ale zasahuje aj okolité obce, ako je Bara, Malá Bara a ďalšie. Perlit je v hĺbke 35 metrov a kvôli vyťaženiu zásob 8 miliónov ton by bolo potrebné premiestniť 2,3 milióna ton zeminy.

Proti sú aj obyvatelia regiónu. Začali protestnú petíciu, ktorú odovzdajú NR SR. Podľa starostu obce Bara Alberta Csizmadiu by ťažba neriešila zásadne ani zamestnanosť v oblasti, pretože hlavné práce by robili ťažké mechanizmy. Otvorenie ložiska by poškodilo aj sľubne sa rozvíjajúcu agroturistiku v Tokajskej oblasti.

Poslanci sa dnes oboznámili aj s povodňovou situáciou v povodí Bodrogu a Tisy. Podľa Jučšíka sa tam ukázali ako veľmi efektívne investície v roku 1999. "Ministerstvo financií SR nesmie blokovať protipovodňovú ochranu. Len systematickými investíciami a v dostatočnom predstihu môžeme zabrániť veľkým škodám na majetku a zdraví občanov a štátu počas záplav," zdôraznil.

V Národnom parku Slovenský kras sa členovia výboru informovali o postupe kompenzácií za obmedzenie vlastníckych práv. "Proces pokračuje sľubne a problémy tam nie sú," dodal Juščík.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606