magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Knapíkovým cieľom je dostať Košice medzi vyspelé mesta EÚ
@ Aktuálne -> Verejná správa      Apr 11 2006 - 09:53 GMT
(TASR) - Snahou novozvoleného košického primátora Františka Knapíka je dostať Košice medzi vyspelé mestá Európskej únie a medzi 10 najúspešnejších miest z krajín, ktoré v roku 2004 vstúpili do únie.

"Košice majú viacero komparatívnych výhod, ktoré na tejto ceste môžu využiť," uviedol dnes Knapík na tlačovej konferencii. Ich potenciál súvisí napríklad s najvýchodnejším letiskom krajín EÚ či širokorozchodnou železničnou traťou, smerujúcou na východné trhy. Košice sú vlastne bránou obchodu a transportu tovaru a miestom logistických centier smerom na východ, pripomenul Knapík. Podľa jeho slov mesto bude vytvárať dobré podnikateľské zázemie poskytovaním daňových výhod či priestorov na podnikanie. Začal sa proces výstavby priemyselného parku v Košiciach - Pereši, ktorý zatiaľ brzdí vysporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom.

Podľa Knapíka občania Košíc zvolením za primátora odobrili jeho volebný program Via Cassovia - Košická cesta. Ten je založený na prvkoch moderného politického a komunálneho marketingu a je zároveň programom zjednotenej pravice (KDH - SDKÚ - DS - SMK - OKS), ktorá po dlhšom období opäť obsadila primátorský post. Podľa Koaličnej dohody po Knapíkovom víťazstve v doplňujúcich voľbách ho pravicové strany podporia aj v decembrových riadnych komunálnych voľbách.

Knapíkov program má štyri základné piliere - dôveru, rozvoj, obnovu a toleranciu a jeho mottom je "návrat k tradičným hodnotám, ktoré majú v Košiciach hlboké tradície".

Z konkrétnych úloh, ktoré už začal primátor realizovať, spomenul napríklad dokončenie rekonštrukcie mestského historického jadra či posilňovanie Mestskej polície a bezpečnosti v košických uliciach. Veľký význam pripisuje aj posilňovaniu ducha mesta, povestného svojou toleranciou a príkladným spolužitím národností a konfesií. Primátorovým zámerom je zriadiť do októbra sieň slávy, kde budú prezentovať osobnosti spoločenského, vedeckého, kultúrneho i športového života, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Košíc.

Veľké personálne zmeny na Magistráte mesta Košice Knapík nechystá, tie už podľa jeho slov vyriešili začiatkom roka. Čo sa týka košickej Mestskej časti Lunik IX a jej dlhotrvajúcich problémov, mesto ich bude riešiť, ale len za väčšej angažovanosti miestnej samosprávy a samotných obyvateľov, dodal primátor.

Knapík vyhral doplňujúce voľby primátora Košíc v konkurencii siedmich kandidátov. Pri približne 10-percentnej účasti voličov získal 7302 z 19 242 platných hlasov a zvíťazil v 18 z 22 mestských častí.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606