magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Súdne prieťahy napadla na ÚS matka zavraždenej medičky Ľudmily Cervanovej
@ Aktuálne -> Verejná správa      Jun 14 2006 - 10:12 GMT
(TASR) - Bezmála tridsať rokov starý prípad vraždy piešťanskej medičky Ľudmily Cervanovej, ktorú našli mŕtvu 14. júla 1976 v potoku Čierna voda neďaleko obce Kráľová pri Senci, je pre neprimeranú dĺžku súdneho konania opäť na Ústavnom súde SR. Kauza dodnes nie je právoplatne ukončená.

Sťažnosť pre porušenie svojho základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a v primeranej lehote tentokrát podala matka zavraždenej Margaréta Cervanová. Na ÚS sa obrátila ešte v roku 2004. V máji tohto roku jej bolo oznámené, že sťažnosť I. senát prijal na ďalšie konanie. Z neústavného postupu namieta bratislavský krajský súd a Najvyšší súd SR a žiada finančné zadosťučinenie vo výške päť miliónov Sk.

V sťažnosti okrem iného uvádza, že neutrpela psychickú ujmu výlučne iba preto, že dodnes nebolo skončené súdne konanie. Jeho mimoriadna dĺžka v spojení s ďalšími okolnosťami majú za následok, že ako matka zavraždenej už tridsať rokov čelí otázkam priateľov, známych či novinárov. Televízne príspevky i novinové články sa dajú počítať na tisíce, o prípade bol nakrútený celovečerný film. Neustále otváranie kauzy súdom vyvoláva opakovane záujem médií, pre sťažovateľku je však každý článok či fotografia z miesta činu bolestnou záležitosťou.

Súdnymi prieťahmi v tejto kauze sa pred tromi rokmi zaoberal II. senát ÚS. Sťažnosť vtedy podali siedmi muži, ktorí boli za vraždu Cervanovej v roku 1982 odsúdení spolu na 110 rokov väzenia. Za neprimerane dlho trvajúci považovali obnovený proces, o ktorom z dôvodov porušenia zákona v ich neprospech rozhodol ešte v roku 1990 Najvyšší súd bývalej ČSFR. Na bratislavskom krajskom súde do podania ich sťažností trval takmer 13 rokov. ÚS 12. novembra 2003 rozhodol, že Krajský súd v Bratislave porušil ich právo a za zbytočné prieťahy im musí zaplatiť spolu 2 300 000 korún. Konštatoval pritom, že od obnovenia trestného konania 19. októbra 1990 KS nielenže vo veci nerozhodol, ale ani neustálil skutkový stav nevyhnutný pre vydanie konečného rozhodnutia. "Naopak, svojou neefektívnou činnosťou a nečinnosťou spôsobil prieťahy takmer v dvoch tretinách celého trvania konania," odôvodnil nález ÚS.

Na margo priznaného mimoriadne vysokého finančného zadosťučinia, ktoré predstavovalo po 300 tisíc pre šiestich a 500 tisíc pre siedmeho obžalovaného, ÚS pripomenul, že sa pri svojom rozhodovaní oprel o všeobecnú zásadu, uznávanú aj v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva, že vzhľadom na citeľný zásah do osobných práv, musí byť priebeh trestného procesu posudzovaný prísnejšie. V súvislosti so siedmym sťažovateľom vzal do úvahy aj jeho psychicky podlomené zdravie, pričom sa nedá vylúčiť, že jeho príčinou mohlo byť aj dlhotrvajúce súdne konanie.

"Napriek konštatovaniu ústavného súdu v citovanom rozhodnutí o neprimeranej dĺžke konania a jeho príkazu konať bez prieťahov, vec nie je ani po viac než dva a pol roku právoplatne skončená," zdôraznila Cervanovej advokátka Iveta Rajtáková.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606