magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kravčík: O výstavbe Auparku v Košiciach by malo rozhodnúť nové MZ
@ Aktuálne -> Verejná správa      Oct 25 2006 - 09:44 GMT
(TASR) - Zmenou regulačného plánu mesta Košice v prospech výstavby Auparku na Námestí osloboditeľov, o ktorej budú rokovať poslanci Mestského zastupiteľstva (MZ) vo štvrtok 26. októbra, by sa podľa predsedu komisie výstavby a životného prostredia Michala Kravčíka malo zaoberať až nové MZ.

"Košice a Košičania potrebujú novú kultúru pre rozvoj mesta a je neštandardné, aby staré zastupiteľstvo nechalo nášľapné míny novému zastupiteľstvu, ktoré môže nájsť vynikajúce riešenia pre toto územie," uviedol dnes Kravčík na tlačovej konferencii. Ak poslanci predsa len zmeny regulačného plánu schvália, a tým vlastne odštartujú výstavbu Auparku v navrhovanej podobe, Kravčík nevylúčil, že "nastúpia občianske iniciatívy a výstavbu budú blokovať".

Mesto predalo lukratívny približne hektárový priestor silnému investorovi za vyše 30 miliónov korún a ten podľa Kravčíka nechce ustúpiť zo svojich predstáv o budúcom obchodno-administratívnom centre v bezprostrednej blízkosti historickej časti mesta. Za hlavný v problém v súvislosti s pripravovanou výstavbou považuje Kravčík nedoriešený dopravný systém. Do povrchového riešenie dopravy sa totiž investor zaviazal investovať 100 miliónov korún. Odborníci však tvrdia, že bezkolízne a perspektívne mimoúrovňové riešenie by si vyžadovalo až sedemnásobok tejto sumy.

Proti navrhovanému riešeniu košického Auparku na Námestí osloboditeľov sa postavili aj košickí architekti. Ako uviedol Jozef Fabián z Grémia architektov Košíc, okrem dopravného riešenia je to aj intenzita zástavby námestia, ktoré sa zmenší zhruba o tri štvrtiny. Architekti poukazujú aj na skutočnosť, že výstavbou 60 metrov vysokej budovy by vznikla nová dominanta Košíc konkurujúca neďalekému Dómu sv. Alžbety.

Do opozície proti Auparku na Námestí osloboditeľov sa prostredníctvom Spolku na podporu skrášľovania Košíc a petície zapojila aj verejnosť. Podľa predsedu spolku Ladislava Rovinského nie sú zásadne proti Auparku, ale nie v tejto lokalite mesta. S architektmi sa zhodujú v tom, že námestie, ktoré sa v súčasnosti využíva ako parkovisko, treba zmeniť na oddychovú a kultúrnu zónu pre Košičanov a na zeleň. Príprava projektu bola podľa nich nedemokratická a chýbala v nej intenzívna verejná diskusia. Podľa Rovinského je to aj téma na miestne referendum.

Podľa člena komisie výstavby a životného prostredia MZ Eugena Tótha sú zbytočné obavy, že by mesto postihla sankcia za neodsúhlasenie zmeny regulačného plánu podľa predstav investora. "Pozemok, ktorý si kúpil, mu predsa ostane," dodal Tóth.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606