magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Letisko Košice je oddnes oficiálne v rukách konzorcia TwoOne
@ Aktuálne -> Verejná správa      Oct 25 2006 - 09:45 GMT
(TASR) - Dnes sa oficiálne uskutočnil prevod 66 % akcií Letiska Košice na konzorcium TwoOne. Kúpna cena Letiska Košice predstavuje približne 23,7 milióna EUR, v prepočte 867,3 milióna SKK, zvýšenie základného imania sumu 9,7 milióna EUR.

Konzorcium TwoOne informovalo, že pre trvalo udržateľný rozvoj Letiska Košice zrealizuje do roku 2011 investičný program v objeme 10,7 milióna EUR. Ten predpokladá okrem výstavby rolovacej dráhy predovšetkým rozšírenie neleteckých činností.

Konzorcium TwoOne, ktoré vyhralo tender na privatizáciu 66-% podielu na Letisku Košice, tvoria spoločnosť Flughafen Wien AG s Raiffeisen Zentralbank (RZB) a slovenskou skupinou Private Equity Group Penta.

"Veríme, že navrhnutá koncepcia spolupráce medzi letiskami Košice a Viedeň prinesie výhody pre všetkých. Letisko Viedeň naďalej sleduje stratégiu prestupového uzla (transfer hub), zatiaľ čo Letisko Košice rozvinie na základe svojho strategického postavenia v regióne Slovensko - Maďarsko - Ukrajina - Poľsko postavenie v preprave z bodu do bodu (point-to-point)," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Flughafen Wien AG Herbert Kaufmann. Úzkou spoluprácou týchto dvoch letísk možno podľa neho najlepšie využiť synergické efekty. "Tak sa z Letiska Košice stane hospodársky úspešná firma, ktorá dodá impulzy pre ekonomický rast a zamestnanosť v regióne," konštatoval Kaufmann.

"Košické letisko bude mať aj vďaka tejto investícii významné predpoklady na rast a zvýšenie počtu cestujúcich. Chceme, aby súkromné vlastníctvo bolo zárukou lepších služieb pre našich zákazníkov," povedal Jozef Oravkin, partner Private Equity Group Penta. V súčasnosti Letisko Košice zaznamenáva dvojciferný nárast cestujúcich. V roku 2005 prepravilo 270 000 pasažierov. V 1. polroku 2006 sa počet cestujúcich v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2005 zvýšil o viac ako 30 % na 137 000.

"Letisko spĺňa v regióne dôležitú funkciu, ktorá presahuje aglomeráciu Košíc. Rozvoj tohto regiónu, v ktorom sme nielen vedúcou bankovou skupinou, ale aj jedným z najdôležitejších zamestnávateľov, je záujmom Raiffeisen Zentrallbank," povedal predseda predstavenstva RZB Karl Sevelda. Na Slovensku a v susedných krajinách (Maďarsko, Ukrajina a Poľsko) majú k zákazníci k dispozícii 1 700 pobočiek bankovej siete RZB, na Slovensku prostredníctvom Tatra banky.

Na valnom zhromaždení 19. októbra akcionári schválili nové Predstavenstvo Letiska Košice. Jeho predsedom sa stal Michael Fazekas. Za ďalších členov predstavenstva boli zvolení Marta Horváthová a Marián Slivovič. Členmi novej dozornej rady sú Marc Sinzinger, Andreas Schadenhofer, Karin Zippererová, Marek Ondrejka, Branislav Kvasnica a Alexander Magašitz. Z podnikovej rady Letiska Košice boli na obdobie 5 rokov nominovaní Július Romšák, Ivan Splítek a Ľubomíra Sándorová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606