magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na Ústavnom súde vyvinutý Elektronický register podaní získal prestížne ocenenie
@ Aktuálne -> Verejná správa      Dec 01 2006 - 12:02 GMT
(TASR) - Projekt Elektronického registra podaní Ústavného súdu SR si tento rok odniesol prvenstvo v kategórii Zlepšovanie procesov na nedávnom jubilejnom 5. ročníku medzinárodného kongresu ITAPA 2006 v Bratislave. Toto prestížne ocenenie získal vďaka jeho významnému prínosu k zefektívneniu rozhodovacej činnosti súdu a prístupu verejnosti k jeho rozhodnutiam.

Projekt vyvinuli na Odbore informačných technológií (IT) Ústavného súdu SR. Jeho autormi sú Rudolf Macko, riaditeľ odboru a jeho kolega Ľubomír Marton. Projekt sa podarilo zrealizovať v mimoriadne krátkom čase 12 mesiacov aj vďaka podpore bývalého predsedu ÚS Jána Mazáka. Nákup potrebného technického vybavenia si totiž vyžiadal takmer tri milióny korún, ktoré ÚS na projekt vyčlenil zo svojho rozpočtu. Aj vďaka tomu už od októbra 2005 môžu ústavní sudcovia, ich poradcovia a tajomníčky omnoho efektívnejšie pracovať so spismi, čo v neposlednom rade prispieva k urýchleniu rozhodovacej činnosti súdu. Projekt môže využívať aj odborná a laická verejnosť či médiá, ktoré majú nielen možnosť rýchlo vyhľadať rozhodnutia, ale získať v reálnom čase aj prehľad o aktuálnej rozhodovacej činnosti ÚS.

Pri zrode každého úspešného projektu stoja ako sudičky tri veci - nápad, peniaze a ľudia, poznamenal riaditeľ odboru IT. Nápad prišiel v čase takmer trojnásobného nárastu počtu podaní po novele Ústavy SR z roku 2001, čo mu zabezpečilo podporu vedenia ÚS a teda aj potrebné peniaze.

Autori projekt ďalej inovujú, napríklad pribudla možnosť pracovať so spisom uloženým v databáze súdu pomocou internetu. Na túto vymoženosť sa môžu tešiť noví ústavní sudcovia, ktorí nastúpia na súd už začiatkom budúceho roka. Macko v tejto súvislosti pripomenul, že hoci projekt vytvárali pre špecifické podmienky ústavného súdu, svojou podstatou by bol určite prínosom aj na preťažených všeobecných súdoch.

ITAPA je najväčší medzinárodný kongres so zameraním na využívanie informačných technológií vo verejnej správe na Slovensku. Organizuje sa každoročne s cieľom aktívne napomôcť urýchleniu informatizácie verejnej správy, zvýšiť prestíž IT v spoločnosti a oceniť a podporiť najlepšie zrealizované IT projekty vo verejnej správe.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606