magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Martin Krausz: Koniec evergreenom, prídu nové pesničky.
@ Rozhovory a reportáže      Jan 11 2007 - 12:34 GMT

Martin sa za svojimi úspechmi často presúval vlakom.


Na dosiahnutom úspechu debutanta majú veľký podiel jeho mamička ( vľavo)...


... i jeho ocino.


Medzi gratulantmi bol aj detský zabávač Jozef Nodžák alias Majster N. Martin často účinkoval v jeho relácii.


Blahoželať prišiel aj režisér Peter Hudák.


Ešte zopár slov a Igor Timko pokrstí CD kečupom. Kečup Martin miluje.


Táák, a je po krste.

Presne na desiaty deň (večer) nového roka krstil v košickom GeS klube Martin Krausz z Top Ten druhého ročníka Slovensko hľadá Superstar (SHS) svoje debutové CD. Podobná udalosť sa už odohrala 15.decembra v Bratislave, tam bol krstným otcom exguvernér NBS a súčasný predseda predstavenstva Slovnaftu Marián Jusko. V poradí druhý krst sa udial na východe Slovenska podľa neho preto, lebo sám je odtiaľ, z neďalekej Čane pri Košiciach a tak si chcel uctiť všetkých, ktorí mu pomáhali a fandili pri budovaní kariéry.

Šoubiznis pre Martina, dnes dvadsaťročného študenta estetiky na Prešovskej univerzite, ktorý sa v druhom ročníku SHS rozlúčil so súťažou až v 7.kole, nebol ani dovtedy neznámym pojmom. Svoj talent pred verejnosťou ukázal, keď ako 4-ročný v televíznej Plienkovej show zaspieval známu pieseň Riša Müllera Po schodoch. Potom prišla ďalšia televízna relácia Talentárium, tam recitoval Pinoccia. Neskôr, od roku 1994, sa začala jeho éra v Zlatej bráne. V roku 1996 vyhral konkurz u režiséra Jozefa Bednárika na obsadenie role do muzikálu Oliver Twist, a že ju dobre zvládol, o tom hovorí jeho 70 repríz. Prísnosť filmovej kamery i štábu, čo všetko musí vedieť zvládnuť, kým sa niečo dostane na plátno, okúsil vtedy, keď si zahral vo filme Na píšťalkách z vŕbového prútia.

Z doterajšej kariéry vzhľadom na tvoj vek je to celkom slušný výsledok, si všestranný. Ako si sa vlastne dostal k spevu?

Doma sme mali na stole starý mlynček, ktorý vydával určitý tón a ja som sa ho snažil vždy napodobniť. Až som tým upútal otcovu pozornosť. On ako muzikant, vtedy spevák v skupine Shocking Purples, zistil, že „ ladíme“, čiže mám hudobný sluch a tak ma prihlásil do už spomínanej Plienkovej show v košickom štúdiu STV. Tam si rodičia vymenili úlohy s deťmi, čiže oni spievali detské piesne a my pre dospelých.

V kariére sa obyčajne striedajú úspechy s prehrami. Aké je pozadie tvojej doterajšej?

Prišiel rok 2000 a účasť v súťaži O Košický zlatý poklad. Tam som nepostúpil a priznám sa, prišlo sklamanie. To bola moja prvá negatívna skúsenosť, že na svete nie je všetko nalinajkované, jednoducho sa nemôže všetko vydariť. Všetko zlé je však na niečo dobré. Tam som sa zoznámil s Mariánom Čekovským, dnes už známym hudobníkom. Teraz to hodnotím tak, že to bola priazeň osudu. „Čeky“, ako ho voláme, mal na mňa veľký vplyv a ukázal mi vlastne cestu, ktorým smerom sa mám vybrať v hudobnom svete. Bol mojim kritikom a zároveň tútorom. Pod jeho vplyvom som začal päť rokov tvoriť – písať texty i skladať hudbu. Až prišla Superstar...

Ako hodnotíš svoje účinkovanie v nej ?

Sedem úspešných kôl – to je pre mňa šťastná sedmička. Boli síce plné neistoty, strachu, stresov z veľkého šoubiznisu, ale na druhej strane najkrajšou životnou skúsenosťou, ktorú som doteraz zažil a získal. Spoznal som tam veľa ľudí, charakterov.

Dá sa povedať, že aj istou etapou v hudobnom vývoji?

Áno. Chcem skončiť so spievaním evergreenov a preorientovať sa na nové piesne, najmä svoje. Chcel by som naučiť ľudí, aby ich spievali.

Predstavíš nám svoje debutové CD?

Dostalo názov Ovládače citov, je na ňom 13 skladieb. Na pieseň s názvom Hľadáme, je to v poradí siedma na disku, sme natočili aj videoklip a dávajú ho na TV stanici Music Box. Jej autormi sú Karel Svoboda a Kamil Peteraj. Ďalšie sú prevažne moje vlastné, sú o ľuďoch, láske, jednoducho o živote. Posledná v poradí je bonusová – Vež ty zajdu..., čo znamená, že som nezabudol na folklór. Musím aj tu pripomenúť pomoc mnohých hudobníkov, na ktorých som sa mohol spoľahnúť, najmä Mariána Čekovského, Oskára Rózsu a boli aj ďalší. Sem za krstného otca som si pozval Igora Timka, speváka a lídra skupiny No Name. Je mi blízky, spája nás veľký kus minulosti a napokon aj prítomnosti. „Cedéčko“ sa na pultoch objaví v druhej polovici januára.

Si z Čane neďaleko od Košíc, Superstar bola v Bratislave. Ako si tam cestoval?

Vlakom, je mojim obľúbeným dopravným prostriedkom. Presúval som sa hlavne IC vlakmi, tam je mi dobre. Rád chodím do reštauračného vozňa, lebo po obyčajne hustom programe mám tam konečne dostatok času v pokoji sa najesť a keď si môžem aj čas vybrať, radšej cestujem cez deň, ako v noci. Raz, po jednom z vyčerpávajúcich „superstarovských“ kôl sa stalo, že sme s kamarátom ledva stihli ranný vlak domov a unavení sme vpadli do prvého kupé, ktoré bolo najbližšie, zhodou okolnosti vyhradené pre matky s deťmi. Samozrejme, že sme tuho zaspali, až nás musel zobudiť sprievodca, že na chodbe čakajú tie matky s deťmi, ktoré tam majú miestenky. Tak sme sa im ospravedlnili a išli na svoje miesta. Napokon, vlak ma spája aj s citovou záležitosťou. Tam sme sa zblížili s terajšou priateľkou.

Ladislav KULIK
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606