magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Ladislav Staňo: Neobyčajná inšpirácia travertínom...
@ Rozhovory a reportáže      Jan 22 2007 - 13:01 GMT

Skvostné kusy sú v súkromných zbierkach


Autor so svojím súsoším Rodina na Alpínke


Obdivovateľom jeho práce je aj Peter Dvorský


Nemá tvár vyschnutého stromu


Práca na súsoší so sakrálnym motívom trvá roky


Ak je vonku zima, tvorí v dome


Minigaléria v suteréne


Z prác Ladislava Staňa mladšieho

"Prv, než by som hocičo začal robiť s kameňom, dôkladne si ho obzriem. Chytám si ho, otáčam, jednoducho, hrám sa s ním. Musím ho vidieť nielen fyzickými, ale aj duševnými očami, veď idem doň naliať život. Ak od neho na chvíľu odídem, znamená to, že už to mám pred sebou, čo z neho vykrešem. Vtedy už je jedna tretina práce hotová, v tom mi pomohla príroda. Ostatok roboty je súhra rúk, kladiva, sekáčov, píly i iného náradia a predstavy v mojej hlave."

Tak hovorí o tomto neraste, ktorý ho neobyčajne inšpiruje, východoslovenský výtvarník Ladislav Staňo. Na návštevu jeho rodinného domu vo Valalikoch blízko Košíc, ktorý je zároveň aj jeho ateliérom, som sa vybral v jednu januárovú slnečnú sobotu. Reku, nebudeme odkladať stretnutie, keď to vtedy vyzeralo ako na jar či na jeseň. Po snehu ani stopy, vonku na toto obdobie nezvyčajne teplo, takže prekážkou v prehliadke jeho ateliéru pod šírym nebom nemôže byť počasie. Priznám sa, že som uňho nebol prvý raz, preto som si hneď dovolil otázku, ako to vyzerá vzadu, za domom, lebo tam mával rozrobené rozmerovo veľké kamene a nemýlil som sa. Súsošie s Kristom, Pannou Máriou a Judášom ho čakalo na dokončenie.

"S niektorým kameňom bývam rýchlo hotový, s iným sa hrám aj roky. Ako napríklad aj s tým," – ukazuje na súsošie a prikladá sekáč k Judášovej hrudi. "Táto téma je tak stará a častá, že musím v nej nájsť okamih a tento záblesk zachytiť v soche, ktorý ju urobí jedinečnou.... a to sa len tak rýchlo zvládnuť nedá," - dodáva a jeho repliku vystrieda ťukot kladiva do sekáča.

"Najrýchlejšie chcem byť hotový s objednávkami. Vtedy sa pokúšam vyrovnať sa s videním klienta, ktoré sa nemusí zhodovať s mojím. Ale ani tak nejdem pod istú hranicu vlastnej predstavivosti, v soche predsa musí byť vidno moju pečať."

Jeho dvor by ste hneď spoznali medzi ostatnými. Vyschnutý strom pri chodníku nevyťal pri koreni, zrezal mu iba konáre a vytesal doň podobu hlavy. Ďalej za ním, na ďalšom pni, je uchytený zverák, ku ktorému sa zmestila ešte ďalšia hlava, tentokrát z kameňa. Motívy hláv vás prekvapia aj medzi kameňmi, z ktorých je na dvore pri altánku vyskladané ohnisko.

"Tu už opekal aj Peter Dvorský," - hovorí a ukazuje smerom k ohnisku. "Majstra našej opernej scény však viac zaujali sochy a rád tu trávil čas aj vtedy, keď som tvoril."

Na debatu sme sa predsa len pobrali dnu, nech je január aký je, tam je príjemnejšie a , čo je podstatnejšie, je tam toho viac vidieť. Sošky, sochy, z dreva, travertínu, mramoru. I obrazy: oleje, tempery, grafiky.

"Tie mám od kamarátov. Keď sme na plenéroch alebo podobných tvorivých táboroch, obyčajne sa navzájom obdarúvame. Ale keď sa mi mimo týchto akcií nejaký obraz zapáči a osloví ma, tak si ho kúpim."

Umelecká dráha Ladislava Staňa nebola priamočiara. Hoci odmalička strúhal do dreva - najprv do lipy pod otcovým tútorstvom, až neskôr prišli na rad tvrdšie drevá - cítil, že to nie je cesta, po ktorej by chcel kráčať ďalej.

"Majstrov od dreva, a dobrých, bolo vtedy viac a dosiahnuté výsledky na niekoľkých súťažiach ma neuspokojili. Cítil som, že kameň ma dokáže oveľa viac inšpirovať ako drevo a presedlal som naň. A hneď, po prvej prezentácii s kameňom, som získal uznanie. To ma ešte viac utvrdilo v tom, že kameň a socha – to je tá správna kombinácia pre mňa. "

Talent, i keď je, treba patrične rozvíjať. Preto niekoľko návštev v ateliéri sochára Vojtecha Löfflera považuje za dôležité, no, ako vraví - "vplyv majstra na mňa nebol až taký rozhodujúci, aby teraz boli všetky moje sochy poznačené jeho školou. Jednoducho som chcel ísť ďalej svojou cestou. Nikdy nezabudnem, ako mi raz neskôr, na jednej zo súťaží, lebo som typ súťaživý, povedal vtedy už uznávaný košický maliar Štefan Roškoványi: Laco, ty sa už nemusíš medzi nás takto prerážať. Ty si už náš".

Ladislav Staňo seká do kameňa, najmä travertínu, asi 15 rokov. Vážnejšie ocenenie získal s prácami práve do tohto materiálu, ako on hovorí, až ako vyše 30-ročný, čiže prvý úspech u iných sochárov podľa neho prišiel oveľa skôr. Neopomenul podotknúť, že na začiatkoch jeho umeleckej dráhy bez akademického vzdelania mu pomáhalo Košické osvetové stredisko. Odvtedy sa zúčastnil na desiatkach plenérov, tvorivých dielní, výstav, jeho práce poznajú nielen doma, ale aj v zahraničí, dokonca za morom.

"Posledne som bol v Stratenej, bol tam menší plenér a nazvali sme ho medzi sebou akciou siedmich statočných, lebo nás tam bolo sedem. Teraz chystám výstavu tu doma, vo Valalikoch, spoločnú so synom," hovorí o najbližšom podujatí, ktoré má byť v marci. Ako prezradil, budú prevažovať sakrálne motívy, "aby si ľudia doma nemysleli, že robím iba Venuše."

Častým motívom v prácach samouka Ladislava Staňa je žena s jej poslaním - materstvom, zachovaním rodu a rodinného krbu. Je preňho vďačným objektom. Debaty so znalcami jeho prác i súkromnými zberateľmi ma však utvrdili v tom, že sa Ladislav Staňo vtedy vie naozaj vybičovať k vrcholnému výkonu, keď nechá vyniknúť pôvodný tvar kameňa, z nesúrodosti či kazu materiálu dotvorí dominantu a v jeho videní mu kladie podmienky iba vlastná predstavivosť. A neopakuje sa. Teší ho, že v osobe syna, Ladislava Staňa mladšieho, má pokračovateľa. "Učiť sa odo mňa?" – ohradzuje sa. "Má podobne svojské videnie. A ak mu chcem v niečom radiť, tak iba vo fortieli, ako zručnejšie zvládnuť náradia. Veď je už pomaly lepší než ja. "

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606