magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
„Milionár“ Štefan Plajdičko by električku nevymenil za nič na svete
@ Rozhovory a reportáže      Jan 30 2007 - 08:56 GMT


Tak tomu sa povie skutočná vernosť! Košičan Štefan Plajdičko (60) bez električiek skrátka nemôže žiť. Aj keď je už na dôchodku, jazdí na nich takmer každý deň. Pán Plajdičko si v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) odkrútil úctyhodných 43 rokov. Začínal ako dielenský robotník, posledných 26 rokov pracoval ako vodič električky.

Na svojom konte má takmer jeden a štvrť milióna najazdených kilometrov. A len s troma ľahšími dopravnými nehodami. „Ani jedna však nebola z mojej viny,“ zdôrazňuje vodič - milionár. Zakaždým si to odniesli len pokrčené plechy. Zranený nebol nikto v električke a ani v autách, s ktorými si dala jeho električka „plechový bozk“.

Zaúčal aj arcibiskupa

Keď vlani v lete odišiel Š. Plajdičko do predčasného dôchodku, doma dlho neobsedel. Ťahalo ho to späť ku kolegom v DPMK a hlavne k jeho milovaným električkám. „Som rád, že môžem aj naďalej jazdiť. Milujem túto prácu, lebo som denne medzi ľuďmi,“ vyznáva sa vodič telom i dušou, ktorý za totality zaúčal aj súčasného arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča. „Nesmel robiť kňaza, nuž sa zamestnal ako vodič električky. Bol to vynikajúci žiak a ešte lepší šofér,“ spomína na bývalého prominentného kolegu. Vtedy ešte, pochopiteľne, nikto ani len netušil, že raz bude z Lojzka, ako A. Tkáča kolegovia familiárne volali, hlava Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a košický metropolita. Mons. Tkáč nezabudol pozvať bývalých kolegov z DPMK na svoju biskupskú vysviacku na futbalovom štadióne vo Všešportovom areáli v roku 1990. Dnes sa však vídajú len výnimočne. Naposledy sa stretli pred takmer troma rokmi, keď obaja dostali Cenu primátora mesta Košice za rok 2004.

Na otázku, ktorú linku má najradšej, pán Plajdičko nerád odpovedá. „Žiaden dobrý otec vám nikdy nepovie, ktoré dieťa má najradšej. Ja som na tom podobne. Každá linka má svoje čaro, mám rád všetky, na ktorých som kedy jazdil. Na tých v meste treba byť viac opatrný, na rýchlodráhe do U. S. Steel je to o trochu voľnejšie,“ reaguje verný milovník košických električiek. „Zradil“ ich iba jediný raz. Začiatkom 80. rokov minulého storočia si na jeden mesiac vyskúšal prácu za volantom autobusu. „Nebolo to ono, rád som sa preto vrátil k električkám. Z rovnakého dôvodu som neskôr odmietol aj prácu na trolejbusoch.“

Koncom minulého roka bol Štefan Plajdičko jedným z ocenených v ankete Košičan 2006, ktorú zorganizovala košická mestská televízia Naša.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606