magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Kominársky elegán Tomáš Halász je šťastný, že nosí ľuďom šťastie
@ Rozhovory a reportáže      Jan 31 2007 - 09:26 GMT

Tomáš Halász


So synom Rolandom

Na hlave cylinder, na krku biela hodvábna šatka a na pleci stočená drôtená kefa. Kominárskeho majstra Tomáša Halásza akoby vystrihli zo starého filmu. Už 30 rokov, vždy elegantne upravený, vymetá a opravuje košické komíny.

„Začínal som v Komunálnych službách. V tom čase malo mesto 30 kominárov. Dnes sme len šiesti. Na vyše 35-tisíc komínov je to žalostne málo,“ smutne konštatuje jeden z najskúsenejších kominárov na Slovensku. Žiaľ, aj jeden z posledných. Ešteže ku komínom pritiahol svojho syna.

V otcových kominárskych šľapajach

V niektorých regiónoch nevideli kominára už celé roky. Chýbajú v Spišskej Novej Vsi, Levoči, Medzilaborciach, Prešove i v Sabinove. „Táto profesia pomaly ale isto zomiera,“ povzdychne si kominársky majster. Teší ho však fakt, že v jeho šľapajach pokračuje syn Roland. „V odborných veciach ma už dokonca predčí,“ pýši sa hrdý otec. O košické komíny sa teda aj v budúcnosti bude mať kto starať.
Vyčistenie jedného vyjde na 250 korún a robí sa len raz ročne. Aj keď ide doslova o smiešny peniaz, mnohým ľuďom sa to zdá priveľa. „Riskujú pritom požiar alebo dokonca otravu smrteľne jedovatým oxidom uhoľnatým. Každú chvíľku čítame o podobných tragédiách. Ľudia sú však nepoučiteľní,“ ponosuje sa na malý záujem o profesionálne kominárske služby. Zároveň však priznáva, že z kominárčiny sa ešte stále dá celkom slušne vyžiť. „Niet ohňa bez dymu a dymu bez sadzí. A tie bude treba čistiť stále, či sa bude kúriť uhlím, drevom, plynom alebo akýmkoľvek iným palivom. Je to náročné, ale nádherné povolanie. Za iné by som ho určite nevymenil,“ konštatuje Tomáš Halász, ktorého na práci kominára baví najmä to, že je denne medzi ľuďmi. „Pokojne sa ma môžu dotknúť, či vykrútiť gombík. Som naozaj šťastný, že pri stretnutí so mnou sú ľudia šťastní,“ dodáva kominársky elegán so šibalským úsmevom.

Marián Gladiš
Foto: Vladimír MRAVEC   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606