magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Autostop na webe: Úspory pri cestách za prácou
@ Rozhovory a reportáže      Feb 01 2007 - 15:22 GMT

Krátke cesty


Dlhšia cesta

S rozvojom internetu začína byť stále populárnejší autostop cez internet. Táto forma stopovania na rozdiel od tradičného autostopu je menej "romantická", no o to pohodlnejšia. Digitálny autostop znižuje šancu získať odvoz zdarma, čo je vyvážené výhodou presnejšie plánovať čas cesty. Webový spôsob stopovania áut, potláča hlavne to dobrodružstvo čo v sebe má klasický autostop, no prináša aj nové výhody. Jednou z najväčších výhod je čas.

Možnosť plánovať cestu na víkend, denne do práce a z práce, z mesta na dedinu, a opačne sa ukazuje ako výhodný spôsob cestovania nielen pre mnoho stopárov ale i pre vodičov. Navyše v porovnaní s autobusom, či vlakom netreba prestupovať a časová výhodnosť sa tým ešte viac zvyšuje. Toto pri klasickom autostope nebolo možné. Cestuje sa nielen v rámci krajiny, ale mnoho Slovákov využíva šetrenie nákladov aj pri cestách za prácou do zahraničia. Podľa stránky www.stopar.sk, ktorá takéto cesty sprostredkováva, rebríček obľúbenosti krajín kam ľudia cestujú a obľúbenosť krajín odkiaľ sa najviac cestuje je vidieť v nasledovných prehľadoch. Internetové stopovanie sa na prvý pohľad možno zdá byť drahé. Veď klasický autostop je úplne zadarmo, ak nepočítame krajiny ako je Ukrajina, kde je autostop čiastočne platený - prispieva sa na benzín.

Cenová výhoda klasického autostopu úplne nezanikla. Vždy záleží na tom ako sa stopár a vodič navzájom dohodnú. Teoreticky môže byť cesta aj zadarmo, no toto sa stáva pri internetovom autostope len zriedka. Ak predpokladáme, že sa náklady delia rovným dielom, stáva sa takéto cestovanie výhodné pre všetkých zúčastnených. Ľahko to ukázať na dvoch jednoduchých príkladoch:

1.Krátke cesty

Príklad ukazuje možnosť cestovania autom denne za prácou. Predpokladáme, že po nájdení vhodného „spoja“ je dohoda dlhodobejšia a teda cestuje sa pravidelne každý deň. Do mesiaca je to 40 ciest(20 každým smerom). Porovnanie cesty vlakom, autobusom a autom s dvomi, tromi a štyrmi osobami ukazuje nasledovná tabuľka.

2.Dlhšia cesta

Štatistiky ukazujú, že trasa Bratislava – Košice je tou najpopulárnejšou trasou na poobede a k večeru každý piatok. Zoberme túto cestu ako náš druhý príklad. Nasledujúca tabuľka zobrazuje výhodnosť ako pre stopárov tak aj pre vodičov.

Na rozdiel od klasického autostopu pri stopovaní cez web neexistuje sezóna, stopuje sa v každom ročnom období a za každého počasia - a to je i ďalšia výhoda autostopu cez internet.

Tak ako klasický autostop i autostop na webe si našiel svojich zástancov i odporcov. Jedni si ho nevedia vynachváliť, iní ho odsudzujú za jeho čiastočné spoplatnenie a nízku hodnotu adrenalínu a dobrodružstva.

O úspechu a zaujímavosti takéhoto spôsobu cestovanie svedčia aj štatistiky stránky www.stopar.sk, ktorá poskytuje takéto služby svojim návštevníkom bezplatne. V priebehu roka 2006 bolo na tejto stránke uverejnených takmer 2000 inzerátov a cez 4000 ponúkaných miest v aute.

Využívanosť služby na cesty za prácou potvrdzuje aj prebiehajúca anketa, kde vedie s veľkým náskokom cesta za prácou pred ostatnými dôvodmi cestovania autostopom na webe.

Stránka www.stopar.sk vznikla v roku 2005, venuje sa autostopu ako dobrodružnému, efektívnemu, lacnému a rýchlemu spôsobu cestovania. Jedným z hlavných cieľov stránky je sprostredkovanie ponúk na autostop. Na obsahu pracuje niekoľko dobrovoľníkov, okrem sprostredkovania spolujazdy sa stránka venuje aj získavaniu informácií na tému autostop a dobrodružné cestovanie. Momentálne ide o najväčšiu stránku na tému autostop na Slovensku. Hlavným jazykom stránky je Slovenský jazyk. Inzertný systém je podporovaný aj Českým, Poľským, Maďarským, Nemeckým, Anglickým, Ruským a Francúzky jazykom.

Bližšie informácie na tému autostop na webe nájdete na http://www.stopar.sk alebo vám ich radi poskytneme prostredníctvom e-mailu na adrese: veselka@stopar.sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606