magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Chorobám radšej predchádzať, ako ich liečiť.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 07 2007 - 08:49 GMT

Páska je prestrihnutá, prehliadka sa môže začať...


Ministra Valentoviča oboznámili s pracoviskom jeho vedúci Doc. MUDr.D.Pella ( v strede) a zástupca vedúceho lekára MUDr. M.Klíma ( na fotke vľavo).


Bez USG pracoviska by sa ťažko dali odhaľovať skryté choroby.

"Štandard, ktorý poskytneme, bude prinajmenšom porovnateľný s podobnými zariadeniami, existujúcimi v privátnej sfére," To boli úvodné slová vedúceho lekára Centra preventívnej a športovej medicíny Doc. MUDr. Daniela Pellu, PhD., určené ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi, ktorého prítomnosť v piatok v Košiciach domáci využili na to, aby otvoreniu zariadenia vo Fakultnej nemocnici L.Pasteura na 3. poschodí Polikliniky na triede SNP 1 dali slávnostný rámec.

Centrum, volajme ho v skratke tak, ako prvé pracovisko svojho druhu na Slovensku vzniklo ešte vlani 1.júna po reštrukturalizácii a rozšírení náplne činnosti Kliniky preventívnej medicíny a telovýchovného lekárstva. Samotná rekonštrukcia, ktorá znamenala okrem obnovy interiérov, zariadení aj prírastok nových prístrojov, ako ultrazvuk na vyšetrenie vnútorných orgánov či 24-hodinové EKG a Holterovské monitorovanie, si vyžiadala asi 1.mil. Sk. O opodstatnenosti takéhoto zariadenia hovoria aj štatistiky.

Úmrtnosť na kardiovaskulárne choroby je na Slovensku asi 2,5-násobne vyššia ako v krajinách EÚ. "Obrazne povedané, rozdiel medzi pacientom s infarktom srdcového svalu a zdravým človekom je často iba niekoľko sekúnd. Asi jedna tretina srdcových úmrtí prichádza náhle, akoby z plného zdravia u ľudí, ktorí sú však chorí, len nemajú klinické prejavy choroby. Preto by i zdanlivo zdraví ľudia mali vyhľadať lekára,"- zdôrazňuje D. Pella.

S prevenciou ide ruka v ruke aj tzv. antiaging medicína, ktorej predstaviteľkou na otvorení bola viceprezidentka Asociácie medicíny proti starnutiu MUDr. Jitka Trnková, MBA z Prahy. "Staráme sa o to, aby sme dosiahli nielen dlhovekosť človeka, ale pritom aby sme mali jeho komplexnú fyzickú, mentálnu a emočnú pohodu. To je hlavný smer, kam sa zaraďuje i preventívna medicína," vysvetlila.

Táto medicínska disciplína má korene v Belgicku, potom sa rozšírila do Francúzska, teraz je v obľube v Česku, Nemecku a dostáva sa na Slovensko. Má svoj vývoj a je odborom, ktorý stojí nad všetkými ostatnými, lebo sa snaží zo všetkých vybrať najdôležitejšie informácie, skompilovať ich a potom pacientovi ako k jedinečnej osobnosti navrhnúť optimálne riešenie liečby. -

"Napríklad vyšetríme genotyp človeka a zistíme, že má inklináciu k vysokému cholesterolu či infarktu. Podľa toho potom nastavíme opatrenia už napríklad  tridsiatom roku jeho veku i skôr, aby sme riziká znížili a obmedzili. Tieto nové metódy by sme radi aplikovali aj v tomto centre. "

Popredný športový lekár, traumatológ a zároveň zástupca vedúceho lekára Centra v jednej osobe MUDr. Miloslav Klíma podobne vidí opodstatnenosť tohto zariadenia v poskytovaní preventívnych prehliadok pre našu populáciu, lebo vždy je lepšie chorobám predísť, ako ich liečiť Skrátka, pri komplexnej lekárskej prehliadke dokážu najlepšie zistiť ochorenia, o ktorých možno potenciálny pacient ešte ani poriadne nevedel. To je jedna časť oddelenia.

"Druhou je preventívna športová medicína, kde okrem základných lekárskych prehliadok športovcov, teda potom, ako zistíme ich zdravotný stav, či sa môžu plne venovať športu, by sme chceli doliečiť aj ich ochorenia, to znamená úrazy, problémy s chrbticou, prípadne u niektorých športovcov aj problémy so srdcom. Na to by sme potrebovali lôžkovú časť, prípadne operačný sál, kde by sme mohli robiť menšie chirurgické výkony. Počítame s tým, že by to mohlo byť na 7.poschodí v nemocničnej časti. Čakáme na príspevok vlády, rokujeme s ňou o tejto téme" - povedal MUDr. Klíma.

Centrum ďalej kontaktovalo Slovenský olympijský výbor, Slovenské združenie telesnej kultúry i Dušana Gallisa, splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport. Mali by prostriedky združiť, aby z nich dokázali pracoviská vybaviť tak, ako sú podobné v západných krajinách. Aby však to dosiahli, potrebovali by investovať asi 20 až 25 miliónov korún. Na otázku, či to bude už v tomto roku, MUDr. Klíma odpovedal.

"Ja by som si to strašne prial. Choroby, ako napríklad koxartróza, sa posúvajú dnes do vekovo nižších skupín, už 12 – 14 ročné deti majú vážne problémy a tie môžeme včas odhaliť a následne liečiť iba vtedy, keď sme dobre pripravení a vybavení. "

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606