magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Peter Dvorský: "Faust a Margaréta si získa priazeň košického publika."
@ Rozhovory a reportáže      Feb 14 2007 - 08:38 GMT


Košičanov čaká ďalší skvelý zážitok! Už v piatok večer sa v historickej budove Štátneho divadla uskutoční dlho očakávaná premiéra opery Faust a Margaréta. Dielo naštudoval známy český režisér Zdeněk Troška, ktorý sa presne pred rokom v Košiciach uviedol Dvořákovou Rusalkou. „Som rád, že ma opäť oslovil šéf košickej opery Peter Dvorský. Dostal som viacero ponúk z Čiech i zo Slovenska, všetky som však odmietol, aby som mohol prijať ponuku z Košíc. Spolupráca s košickými divadelníkmi na Rusalke bola totiž jednou z najkrajších, akú som v živote zažil, a preto som nezaváhal ani na minútu,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Zdeněk Troška na včerajšej tlačovej besede v priestoroch divadelnej kaviarne.

Šéf košického baletu Peter Dvorský sa premiéry Fausta a Margaréty nevie dočkať.

„Je to jedna z najkrajších romantických opier. V ostatných rokoch sa však vo svete hrala len zriedka, čo je nesmierna škoda. Nakoľko košické publikum baží po takomto type opery, rozhodli sme sa ju zaradiť do repertoáru košického Štátneho divadla,“ uviedol maestro Dvorský.

Režisér Troška naštudoval dielo tak, ako ho pred 150 rokmi napísal autor – francúzsky skladateľ Charles Gounod.

„Neznášam tie moderné režisérske posuny v klasických dielach. Divák sa v týchto prípadoch chodí na predstavenia diviť a nie dívať. Takéto pseudoumelecké posuny vyháňajú ľudí z hľadiska,“ hnevá sa Z. Troška.

Dielo Charlesa Gounoda malo svoju premiéru v roku 1859 v Paríži. Pôvodne trvalo až vyše päť hodín, čo bol na tú dobu úplne bežný rozsah. Košičania uvidia skrátenú verziu, aká sa dnes hrá na svetových operných pódiách. Všetky najdôležitejšie a najkrajšie časti sú v predstavení zachované.

„Diváci sa môžu tešiť nielen na zaujímavý príbeh, ale najmä na skvelé výkony účinkujúcich. Faust a Margaréta si určite získa priazeň košického publika,“ predpovedá P. Dvorský.

V hlavných úlohách sa predstavia Peter Berger a Lucia Knoteková. Romantická opera Faust a Margaréta sa na dosky košického divadla vracia po 49 rokoch. Po prvý raz ju tunajší operný súbor naštudoval v roku 1950 a druhýkrát o osem rokov neskôr. Celý realizačný tím verí, že aj v tomto prípade sa potvrdí staré známe „do tretice všetko najlepšie“.

Marián Gladiš
Foto: Štátne divadlo Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606