magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Košice čaká veľký stavebný boom.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 21 2007 - 08:33 GMT

Cassovar


Slovan

Kým v Bratislave rastú nové byty, hotely, administratívne komplexy a rezidenčné štvrti ako huby po výdatnom daždi, o Košice akoby veľké developerské spoločnosti nemali vôbec záujem. Významnejšia investičná výstavba v metropole východu, ktorá by zásadným spôsobom menila tvár Košíc ako moderného veľkomesta – najväčšieho na východnej hranici Európskej únie, ustrnula pred niekoľkými rokmi. Okrem niekoľkých „škatuľových“ super- a hypermarketov, zopár presklených automobilových showroomov, horko-ťažko dokončeného (ale o to úchvatnejšieho) zimného štadióna a pár sídliskových kostolov sa tu totiž po „zamatovej“ revolúcii nepostavilo takmer nič. Ale to by sa už čoskoro malo zmeniť!

Hokejový šampionát odštartuje výstavbu hotelov

V súvislosti s blížiacimi sa majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa uskutočnia v Bratislave a v Košiciach na jar v roku 2011, vyrastie v našom meste hneď niekoľko nových hotelových komplexov. Kontrolná komisia Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF totiž v hodnotiacej správe vyčítala nášmu mestu, ako jednu z mála vecí, práve nedostatok kvalitných ubytovacích priestorov a zároveň nízku kapacitu existujúcich hotelových zariadení. Aby sme si o štyri roky neurobili pred svetom poriadnu hanbu, v najbližších mesiacoch musíme postaviť, dostavať, alebo zrekonštruovať viacero ubytovacích zariadení. A to nielen luxusných, pre hokejové výpravy, sponzorov, zahraničné novinárske štáby a vedenia jednotlivých národných hokejových zväzov, ale aj cenovo lacnejších pre tisícky fanúšikov z celého sveta.

Na Útvare hlavného architekta mesta Košice evidujú niekoľko zaujímavých projektov, ktoré sú v rôznych fázach rozpracovania. Azda najzaujímavejší je projekt polyfunkčného komplexu Cassovar, ktorý vyrastie (ako už napovedá samotný názov) na ruinách bývalého košického pivovaru na Floriánskej ulici, v susedstve historického jadra mesta a najmodernejšej dominanty Košíc – hokejovej Steel Arény. Súčasťou komplexu bude aj prvý košický kongresový hotel so štvorhviezdičkovým štandardom (pôvodne sa uvažovalo až o piatich hviezdičkách) s kapacitou okolo 250 lôžok, ďalej rezidenčná časť s komfortnými bytmi pre 400 obyvateľov, komerčné priestory, služby vrátane relaxačných typu wellness a administratívne centrum s kapacitou 800 až 1000 kancelárskych miestností. Náklady na výstavbu tohto unikátneho komplexu by sa mali vyšplhať na 1,5 miliardy korún. Stavebné práce sa rozbehnú už o pár týždňov a slávnostné odovzdanie nového centra je naplánované na koniec roka 2009.

V bezprostrednej blízkosti, resp. neďalekom okolí Steel Arény zrejme pribudnú aj ďalšie dva hotely. Terajší Club Hotel, ako súčasť hokejovej haly, by sa mal po komplexnej rekonštrukcii zmeniť na trojhviezdičkový s kapacitou 150 lôžok a na neďalekom nezastavanom pozemku, na rohu Moldavskej a Dunajskej ulice, by mal vyrásť ďalší hotel vyššieho štandardu s kapacitou približne 130 lôžok. Výstavba hotela je naplánovaná aj v lokalite takzvaného asanačného pásma nad Starou sladovňou, pričom sa uvažuje s kapacitou 200 až 300 postelí.

Majitelia Slovanu plánujú ďalšiu veľkú rekonštrukciu

Hotel pre približne 150 nocľažníkov plánuje postaviť v areáli Mlynskej bašty, v blízkosti Námestia Maratónu mieru, bratislavská spoločnosť Slovak Trade Company. Súčasťou komplexu budú aj administratívne a rezidenčné priestory. Na moderný súbor s hotelom pre 200 ľudí, obchodnými prevádzkami a administratívou by sa mal zmeniť aj chátrajúci areál bývalých Malinovského kasární na Moyzesovej ulici. Ďalší hotel by mohol vyrásť aj na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice na ploche, ktorá donedávna slúžila ako parkovisko. Pred niekoľkými dňami začali talianski majitelia s obnovou pustnúceho hotela Hutník, vďaka čomu pribudne Košiciam ďalších 150 hotelových lôžok. Pre rozsiahlu rekonštrukciu sa rozhodli aj majitelia jediného košického štvorhviezdičkového hotela Slovan (významnou obnovou pritom prešiel len pred niekoľkými rokmi). Tá by mala totálne zmeniť tvár dvanásťposchodového hotela s takmer 300 lôžkami a vďaka prístavbe kongresovej sály a parkovacieho domu pridať k doterajším štyrom piatu hviezdičku. Na polmiliardovej investícii sa bude finančne podieľať významný zahraničný investor (v hre sú zatiaľ traja), vďaka ktorému sa vynovený päťhviezdičkový Slovan zaradí do siete renomovaných svetových hotelov. Počas rekonštrukcie bude hotel úplne uzavretý, rovnako tak všetky obchodné prevádzky v hotelovom komplexe. S výstavbou (pravdepodobne letiskového) hotela s kapacitou 150 až 200 lôžok sa ráta aj v priemyselnom parku na Pereši, a to v bezprostrednej blízkosti letiska, ktoré sa bude po vlaňajšom vstupe rakúskeho investora v najbližších rokoch naďalej rozrastať a modernizovať. Ako hotel zrejme poslúži aj časť výškovej budovy Auparku, ktorý by mali začať stavať na Námestí osloboditeľov už v budúcom roku. Popri ňom sa možno „zvezie“ aj roky rozostavaná a ešte stále nedokončená kongresová hala v susedstve hotela Centrum, ktorá špatí najvýznamnejšie košické námestie už takmer 20 rokov. Rozsiahla investičná výstavba sa plánuje aj v areáli bývalých Kasární kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici a tiež v bývalom vojenskom areáli na Bačíkovej ulici. Prirátať k tomu treba ešte výstavbu nových ciest, cestných obchvatov, spojovacích komunikácií, chodníkov, parkov a športovísk. Ak sa všetky tieto zámery podarí dotiahnuť do úspešného konca, Košice sa v priebehu nasledujúcich rokov zmenia naozaj na nepoznanie...

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606