magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Pred rokom otvorila svoje brány košická Steel Aréna.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 26 2007 - 13:14 GMT
Keď v roku 1996 odchádzali košickí hokejisti zo svojho zastaraného domovského stánku (takzvanej „Stodoly“) do provizórnych priestorov štadióna Lokomotívy v Čermeli, malo to byť maximálne na dva roky. Už v roku 1998 mala totiž v metropole východu stáť supermoderná hokejová aréna, akoby vystrihnutá z katalógu kanadsko-americkej NHL. Megalomanské plány vtedajších vlastníkov klubu sa však, bohužiaľ, nenaplnili a namiesto modernej haly špatila niekoľko rokov centrum mesta oceľová opacha.

Kritická situácia sa radikálne zmenila, keď sa do problému zaangažovala spoločnosť U. S. Steel Košice. Spolu s hokejovým klubom a vedením mesta Košice vytvorili záujmové neziskové občianske združenie Košická aréna, ktorého hlavným cieľom bolo združiť finančné prostriedky na dostavbu zimného štadióna. Táto cesta sa nakoniec ukázala ako správna. V lete roku 2004 sa obnovili všetky stavebné práce a kompetentní si vytýčili mimoriadne smelý plán – dlhé roky rozostavaný štadión dokončiť tak, aby sa v ňom hralo play-off už v nasledujúcej sezóne. A aj keď to začiatkom vlaňajšieho roka optimisticky ani zďaleka (a už vôbec nie zblízka) nevyzeralo, tento šibeničný termín sa predsa len podarilo dodržať. Práce na dokončení štadióna horúčkovito finišovali najmä v posledných dvoch mesiacoch. Na stavbe robilo nepretržite v troch zmenách až 300 ľudí. Okrem montáže sedadiel a vonkajšieho opláštenia ich čakala aj betonáž nástupného koridoru pre prichádzajúcich divákov. Ten vznikol na mieste niekdajšieho parkoviska pred objektom štadióna a susediaceho Club Hotela. A potom to prišlo! Takmer presne pred rokom, v piatok večer 24. februára 2006, oficiálneho otvorila svoje brány najväčšia, najmodernejšia a jediná multifunkčná hala na Slovensku – košická Steel Aréna.

Sabovčíkovi diváci tlieskali, Dzurindu vypískali

Organizátori pripravili skvelý slávnostný program, ktorý uvádzali známy slovenský herec a moderátor Peter Kočiš a jeho český kolega Martin Dejdar. Súčasťou „grand openning show“ bolo aj krasokorčuliarske predstavenie olympijského medailistu Jožka Sabovčíka, ktorý v Košiciach vystúpil aj napriek vysokej horúčke. Nadšení diváci ho za to odmenili búrlivým potleskom. Naopak, ohlušujúcim piskotom, trhajúcim ušné bubienky, privítali vtedajšieho predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Pískajúcich divákov musel dokonca tíšiť prezident hokejového klubu Ľubomír Veme, ktorý stál v tej chvíli s expremiérom na tribúne. Košickí hokejoví fanúšikovia takto reagovali na naťahovačky okolo peňazí z dodatočných daní, ktoré U. S. Steel Košice zaplatil do štátnej kasy a žiadal, aby sa vrátili do Košíc vo forme dotácií na dostavbu štadióna a tréningovej haly. Vláda však na tento účel „nepustila“ ani korunu. Až rozhorčené reakcie mesta a amerických vlastníkov košickej huty prinútili vládu zmeniť stanovisko. Na Steel Arénu napokon obetovala v dvoch splátkach dovedna vyše 350 miliónov korún.

„Na koho by mali ľudia pískať, ak nie na premiéra,“ snažil sa vtedy pred novinármi zľahčiť situáciu zjavne zaskočený Dzurinda. „Keby som bol na ich mieste, aj ja by som na politikov pískal,“ dodal expremiér. Hokejových fanúšikov sa snažil udobriť si tým, že brnkol na strunu tradičnej rivality medzi Košicami a hlavným mestom.

<„Srdečne vám gratulujem, Košičania! Taký pekný štadión som na Slovensku ešte nevidel. Košice predbehli Bratislavu!“ Vypredaná osemtisícová hala vzápätí, na očividnú radosť expremiéra, konečne zaburácala. Nečakané napätie sa snažil zjemniť aj prezident HC Košice Ľ. Veme: „Ak prezident republiky fandí Slovanu, ja pozývam premiéra na hokej do Košíc.“

M. Dzurinda síce pozvanie zo slušnosti prijal, ani na jeden zápas však doteraz neprišiel. Možno sa nechá zlákať na nadchádzajúce play-off, do ktorého Košičania postupujú po základnej časti z prvého miesta a už v pondelok na nich čaká súper zo Skalice.

Na vlaňajšom otvorení Steel Arény sa zúčastnil aj veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe „Skip“ Vallee a prezident U. S. Steel Corporation z Pittsburghu John Surma. Obaja hokejoví nadšenci si dokonca zahrali za starých pánov Košíc v zápase proti veteránom pražskej Sparty, ktorý bol súčasťou slávnostného programu. Na prekvapenie všetkých im to išlo lepšie, ako niektorým bývalým ikonám košického hokeja. Veľvyslanec Vallee dokonca ako jediný premenil samostatný nájazd na sparťanského brankára! A to pritom, prosím pekne, strieľali takí páni útočníci, akým bol ešte pred pár rokmi napríklad Vinco Lukáč. Do Košíc mala pôvodne priletieť aj legenda svetového hokeja a spolumajiteľ pittsburských tučniakov Mario Lemieux, inak osobný priateľ Johna Surmu. Pre chorobu však nakoniec ostal doma v USA. Skvelú akustiku novej haly si ako prvá vyskúšala košická kapela No Name (a po nich v priebehu prvého roka fungovania takí velikáni ako Deep Purple či Bryan Adams). Po skončení otváracieho showprogramu sa za zavretými a prísne stráženými dverami konala veľkolepá súkromná party pre zvlášť vybraných hostí.

Hala za trištvrte miliardy korún

Celkové investičné náklady na výstavbu nového hokejového chrámu v Košiciach dosiahli 730 miliónov korún. Takmer 190 miliónmi prispela spoločnosť U. S. Steel Košice, ku ktorej sa pridali ďalšie podnikateľské subjekty vo forme sponzoringu alebo prenájmom lóží. Vedenie Košickej arény napokon uspelo aj so žiadosťou, ktorú adresovalo vláde Slovenskej republiky. Ako sme už spomínali, po prvotných problémoch nakoniec z dodatočne zaplatených daní, ktoré do štátneho rozpočtu odviedol košický hutnícky kombinát, vláda v roku 2005 vyčlenila na dostavbu štadióna 250 miliónov korún a začiatkom roka 2006 ďalších 107,5 milióna Sk. Tie boli určené na nákup modernej informačnej kocky (visí nad stredom ľadovej plochy a váži 4 500 kg), televízneho okruhu na štadióne a pôvodne aj na výstavbu parkovacieho domu s kapacitou 500 osobných automobilov v južnej časti areálu štadióna (jej výstavba sa ešte stále nezačala). Pozemky s rozlohou 2 000 štvorcových metrov na výstavbu parkovacieho domu dostalo občianske združenie Košická aréna darom od mesta Košice.

V ďalšej etape sa ráta s výstavbou tréningovej haly (ktorá je mimoriadne dôležitá z hľadiska Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011, ktoré budú v Bratislave a v Košiciach), rekonštrukciou Club Hotela a zmenou dopravnej infraštruktúry v susedstve haly, vrátane výstavby nových zastávok mestskej hromadnej dopravy a ďalších parkovacích miest. Akútny nedostatok parkovacích kapacít je totiž nateraz najväčším problémom novej hokejovej haly. Medzinárodná federácia ľadového hokeja IIHF požaduje tiež dobudovanie a vybavenie press centra a VIP priestorov pre delegátov majstrovstiev sveta. Na úplnú realizáciu týchto zámerov je potrebných ďalších približne 200 miliónov korún.

Steel Aréna – Košický štadión Ladislava Trojáka (tak znie úplný a oficiálny názov košického „zimáku“) má kapacitu takmer 8400 divákov, z toho približne 3800 na tzv. dolnom okruhu a zhruba 3400 na horných tribúnach. Štyridsať VIP lóží poskytuje maximálny komfort pre 525 ľudí a 675 miest tvoria VIP sedadlá. Do haly sa vstupuje cez 16 turniketov a počas prestávok sa diváci môžu občerstviť v 10 bufetoch, troch VIP baroch a v reštaurácii. Vo vestibule sú aj dva obchody – Fanshop so suvenírami a spomienkovými predmetmi HC Košice a Profihockey s bohatou ponukou hokejového tovaru. Len pre zaujímavosť, košická Steel Aréna je vysoká 34 a dlhá takmer 134 metrov.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606