magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Prezident Gašparovič prežil v Košiciach pubertu, s rodičmi bývali na Cimborkovej.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 02 2007 - 08:44 GMT

Vedeli ste o tom, že prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prežil päť najkrajších rokov svojho detstva v Košiciach?! Aj keď sa v roku 1941 narodil na strednom Slovensku, v mestečku Poltár, v rokoch 1953 až 1957 býval spolu s rodičmi v metropole východného Slovenska. A to v najúžasnejšom veku každého mladého človeka – v čase puberty, od svojich 12 do 17 rokov. Málo známu kapitolu zo svojho života poodhalil Ivan Gašparovič počas nedávnej návštevy Košického kraja. O tom, že v Košiciach žil spolu s rodičmi takmer päť rokov, doteraz vedelo len zopár najbližších ľudí z prezidentovho okolia. V jeho pomerne podrobnom životopise, zverejnenom na oficiálnej internetovej stránke prezidenta SR, o tom totiž nenájdete ani čiarku.

„Pán prezident v päťdesiatych rokoch minulého storočia naozaj býval v Košiciach,“ potvrdil správnosť našich informácií prezidentov hovorca Marek Trubač. „Jeho otec bol školský inšpektor a kvôli práci sa s rodinou presťahoval na východ Slovenska. Ešte pred Košicami istý čas bývali vo Svite.“

Pri spomienke na roky strávené v Košiciach sa prezidentovi rozžiarili oči. „Prežil som tu pubertu a prvé lásky. Na to sa jednoducho nedá zabudnúť,“ s úsmevom zaspomínal Ivan Gašparovič. „Bývali sme na Cimborkovej. V tom čase to bola ulica na konci mesta. Za nami žili už len Bulhari, ktorí tam pestovali zeleninu. Dnes je to takmer v samotnom centre, tak veľmi sa Košice za tých 50 rokov rozrástli!“ nestačil sa diviť prezident, ktorý v Košiciach dokonca závodne hrával basketbal. „Bol som členom tímu žiakov, ktorí v predzápase košických VSS so slávnym litovským Žalgirisom Vilnius otvárali novú basketbalovú halu,“ pochválil sa nám Ivan Gašparovič.

Ako áno, ako nie, jedno je po tomto odhalení isté. Prezidentom SR môže byť skutočne iba človek s väzbami na východ Slovenska! Prvý prezident Michal Kováč sa narodil a vyrastal v Ľubiši pri Humennom. Jeho nástupca Rudolf Schuster sa preslávil ako spievajúci primátor metropoly východu, no a Ivan Gašparovič sa na východ Slovenska počas svojho života vrátil ešte niekoľkokrát. Ako vysokoškolák tu brigádničil na výstavbe Východoslovenských železiarní (začali sa budovať v roku 1960 a v tom čase sa budúci U. S. Steel Košice volal ešte HUKO – Hutnícky kombinát) a neskôr prednášal na Právnickej fakulte košickej UPJŠ. V svetle týchto skutočností sa preto vynára jediná relevantná otázka: Ktorý ďalší východniar zasadne na prestížne miesto prezidenta SR?

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606