magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Hasiči frflú na vodičov, tí sa ich podráždene pýtajú: „A kde máme parkovať?!“
@ Rozhovory a reportáže      Mar 07 2007 - 08:57 GMTHasičom vo veľkých mestách už nadobro dochádza trpezlivosť. Ľahkovážni vodiči, parkujúci svoje autá krížom-krážom kde sa len dá, im poriadne pijú krv! Svoje o tom vedia aj košickí hasiči. Problémy s nevhodne zaparkovanými autami majú totiž na dennom poriadku takmer vo všetkých častiach mesta. Hádam najhoršia situácia je na 25-tisícovom Sídlisku Ťahanovce. Architekti totiž pri jeho projektovaní akosi pozabudli na to, že aj parkovať niekde bude treba a „nasekali“ jeden panelák vedľa druhého. Betónová džungľa ako vyšitá!

V osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď sídlisko vznikalo, to ešte nebol až taký horúci problém. Veď autá mali len vyvolení a parkovacie miesta preto bohato stačili. Po zmene spoločensko-ekonomických pomerov, a s tým súvisiacim výrazným rastom počtu automobilov (dnes už vlastní osobné vozidlo takmer každá rodina), sa však vynoril vážny problém: Kde všetky tie plechové tátoše „ustajniť“? Riešenie už roky nevedia nájsť vedenia mesta ani mestských častí. Nešťastným vodičom preto neostáva iné, ako parkovať na chodníkoch, trávnikoch a dokonca aj tam, kde je to vyslovene zakázané. A práve v tom je kardinálny problém. V prípade nutnosti priameho zásahu sa totiž vozidlá záchranky, polície či hasičov nevedia dostať do bezprostrednej blízkosti vežiakov.
„Situácia je fakt neúnosná, treba s tým začať konečne niečo robiť!“ apeluje na kompetentných zástupca riaditeľa Hasičského a záchranného zboru v Košiciach kpt. Ing. Emil Sekeľ a dodáva: „Chápeme síce vodičov, že nemajú kde parkovať, ale my zachraňujeme majetky a ľudské životy a často sa nemôžeme dostať na miesto zásahu.“
Možným riešením by vraj bolo osadenie zákazových dopravných značiek, lebo bez nich hasiči ani policajti nemôžu nechať odtiahnuť nesprávne parkujúce vozidlá. To však problém akútneho nedostatku parkovacích miest na našich sídliskách nevyrieši.
„A navyše na to nie je ani čas. Keď horí byt, v ktorom sú malé detí, je vzácna každá sekunda. Hlavne výšková technika má s nesprávne parkujúcimi autami obrovské problémy. Potrebuje sa totiž dostať čím najbližšie k bloku,“ dodáva kpt. Sekeľ.
Hasiči sa preto vždy snažia narýchlo nájsť nejaké vhodné riešenie. Až v prípade, že to naozaj inak nejde, žiadajú políciu, aby auto dala odtiahnuť. Vo väčšine prípadov si však poradia sami, pričom občas to dokonca vyzerá ako v groteske.
„Stalo sa nám už napríklad, že keď nám prekážal nejaký Trabant alebo Matiz, naši chlapi si s ním poradili aj holými rukami. Jednoducho ho nadvihli a posunuli o kúsok ďalej,“ hovorí Emil Sekeľ.
Zároveň však priznáva, že to robia len veľmi neradi. V prípade poškodenia odťahovaného vozidla im totiž hrozia opletačky so zákonmi. Taký prípad však našťastie doteraz nemali.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606