magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
O jednej z najkrajších budov na Hlavnej ulici koluje zaujímavá legenda: Ako si žobrák „zarobil“ na dom medzi boháčmi.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 09 2007 - 09:08 GMT

Žobrákov dom na Hlavnej ulici


Alegorická maľba na fasáde Žobrákovho domu


Soška Zlatého žobráka

Aj keď žijeme v dobe supermodernej techniky a špičkových technológií, cudzie nám nie sú ani klasické rozprávky, či legendy plné záhad a tajomstiev. Svoje príbehy majú nielen ľudia, ale aj neživé veci. Hádam najviac tajomstiev skrývajú historické budovy. Niektoré dostali podľa legiend aj svoje pomenovanie – ako napríklad Žobrákov dom v centre Košíc. Keby sa titul Miss udeľoval nielen pôvabným devám, ale aj pekným budovám, táto by bola určite v prvej trojke. Čarokrásny romanticko-secesný meštiansky dom na Hlavnej ulici číslo 71 má nielen jednu z najkrajších fasád v historickom jadre mesta, ale je s ním spojený aj príbeh, o ktorého pravdivosti nepochybuje hádam žiaden Košičan. Mám rád tento dom a tiež legendu, ktorá je s ním spojená. A to aj napriek tomu, že ja jej (na rozdiel od mnohých mojich priateľov a známych) ani trochu neverím...

Neskutočná nádhera z nažobraných peňazí

Košice boli oddávna vďaka svojej strategickej polohe prirodzenou metropolou regiónu, ktorý dnes označujeme ako východné Slovensko. Bolo tomu tak vlastne odnepamäti. Mesto sa úspešne rozvíjalo a lákalo bohatých obchodníkov a kupcov z celej Európy. Kde je však bohatstvo, tam je hneď aj hromada tých, ktorí na svoje šťastie čakajú s natrčenou dlaňou a prosebným pohľadom. O žobrákov sme teda nemali núdzu ani v Košiciach. Jedným z nich bol vraj aj územčistý chlapík menom Ondrej. Nevedno, kto to bol a už vôbec nie to, odkiaľ sa tu vzal. Jedno je však isté – veľmi dobre vedel, ako „vyzrieť“ na bohatých košických pánov. Za pár rokov si vraj vyžobral toľko, že si mohol dovoliť postaviť parádny dom, a to hneď na najfajnovejšom mieste Košíc – medzi najbohatšími boháčmi na samotnej Hlavnej ulici! Pri jeho stavbe pritom na groš vôbec nahľadel. Vrazil doň celý svoj vyžobraný majetok! A mestskí páni mohli po pár mesiacoch puknúť závisťou. Ondrejov dom bol totiž razom najkrajší v celých Košiciach. A aby toho nebolo dosť, na vrchol štítu nechal umiestniť svoju vlastnú sochu! Podľa jedných tak urobil z vďaky mešťanom za bohaté dary, podľa iných sa tak vysmial hlúposti tunajšieho panstva, ktoré z neho urobilo neskutočného boháča. Až vtedy vraj v skutočnosti košická honorácia zistila, že majiteľom tejto nádhery je „biedny trhan“, ktorému po celé roky hádzali pätáky do jeho ošumelej čapice... Tak to vraj skutočne bolo. Ak chcete, pokojne tomu verte. Ak však tejto legende tak ako ja neveríte, iste mi dáte aspoň za pravdu, že keby tak skutočne bolo, bolo by to celkom fajn. Čo poviete?

Kto ho v skutočnosti postavil – žobrák, kupec či obchodník?

Skutočný osud takzvaného Žobrákovho domu nie je celkom jasný. Najpravdepodobnejšia sa javí verzia, že na základoch pôvodnej stredovekej budovy ho dal postaviť zrejme nemecký obchodník s obilím Strasser, ktorý sa začiatkom 18. storočia rozhodol usadiť v Košiciach. Tejto hypotéze nasvedčuje nielen nádherná alegorická maľba na priečelí budovy, na ktorej je znázornený boh obchodu Merkúr v typickom klobúčiku ako svedok žatevných prác, ale paradoxne i samotná socha „žobráka“ na vrchole domu. Podľa viacerých historikov umenia totiž nejde v žiadnom prípade o žobráka, ale o sochu dobového kupca či obchodníka, o čom vraj svedčí kupecká kapsa na jeho pravom boku. Apropo, alegorická maľba. Táto úžasná freska bola za „socíku“ ukrytá pred zrakmi občanov a návštevníkov mesta pod hrubou vrstvou nevkusnej omietky. Zrekonštruovaná a slávnostne odhalená bola až v roku 1995. „Liečebnú kúru“ absolvovala aj 140 centimetrov vysoká socha „žobráka“, ktorej chýbala ľavá ruka. Bronzová zmenšenina tejto sochy je od roku 1995 symbolom a zároveň hlavnou cenou unikátneho medzinárodného festivalu lokálnych a mestských televízií Zlatý žobrák, ktorý sa koná každoročne začiatkom júna v Košiciach. Aj keď názov domu môže evokovať pomerne nepríjemné asociácie, v skutočnosti ide o vyslovene luxusnú záležitosť. Názov totiž ostro kontrastuje nielen s rozprávkovou nádherou fasády domu, ale i s jeho „obsahom“. Na prízemí totiž už roky funguje najluxusnejšia parfuméria v Košiciach. Tá je známa aj vďaka najavantgardnejším a zároveň najextravagantnejším výkladom v meste, ktoré sú dielom známeho umelca Helmuta Bistiku. Za luxusným prízemím nezaostáva ani poschodie, kde niekoľko rokov sídlila napríklad aj renomovaná advokátska kancelária Sitár & Straka, jedna z prvých v bývalom porevolučnom Československu a vraj najlepšia na Slovensku. Mimochodom, doktor Pavol Sitár bol v roku 1990 generálnym prokurátorom Československa.

Pribudnú ďalšie „žobrácke“ domy?

Po zmene režimu koncom roku 1989 sa vrátila nielen pôvodná čarovná fasáda Žobrákovho domu, ale aj samotní žobráci do centra mesta. Presné štatistiky síce neexistujú, odhaduje sa však, že denne tu žobre niekoľko desiatok skrachovancov z celého východného Slovenska.

„Zarobím si aj niekoľko stoviek za deň,“ chváli sa nám jeden z nich, volajme ho trebárs „ujo Ďuro“, ktorý žobráva priamo na Hlavnej ulici.

Pre „lásku“ k alkoholu prišiel pred pár rokmi nielen o robotu, ale postupne aj o rodinu a napokon i o byt, vďaka čomu skončil na ulici. Dnes má na život úplne iný názor. Pálenku vraj už nechce ani vidieť a z vyžobraných (a hlavne nezdanených) peňazí si chce kúpiť nejaký malý byt alebo aspoň garsónku. Musí sa však poriadne obracať. Garsoniéra stojí v Košiciach pol milióna a jednoizbový byt o stotisíc viac.

„Sú miesta, kde sa dá denne zarobiť aj vyše tisícky. Kamarátovi minule hodil jeden politik do čapice rovnú päťstovku. Keby tak chodili po uliciach častejšie,“ vzdychne si ujo Ďuro a opäť spustí nahlas modlitbu Otčenáš. Tá vraj na ľudí zaberá najlepšie.

„Keby sa mi darilo každý deň tak ako včera, o pár rôčkov by som si aj ja mohol kúpiť dom na Hlavnej,“ usmieva sa na nás na rozlúčku bezdomovec s dušou večného optimistu...

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606