magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
V Košiciach máme len dve verejné „vecká“. Je to veľa alebo málo?
@ Rozhovory a reportáže      Mar 13 2007 - 09:08 GMT

Čo vám počas dňa dokáže najviac znepríjemniť život? Tak práve túto otázku som v uplynulých dňoch položil asi dvadsiatke náhodne vybraných ľudí zo svojho okolia. Výsledky môjho nereprezentatívneho miniprieskumu ma, pravdu povediac, poriadne prekvapili. Väčšinu totiž mátala predstava, že si potrebujú náhle uľaviť, ale žiaľ nemajú kde. Tak tomu sa už teda povie poriadne nepríjemná situácia! Rozhodol som sa preto zistiť, či si máme kde v druhom najväčšom meste Slovenska v prípade náhlej núdze „odskočiť“. Ešte predtým som si však spomenul na rozprávanie jednej mojej známej, ktorá bola na dovolenke v akejsi ázijskej krajine. Jej nadšenie z exotiky vyprchalo v momente, keď sa ozval jej preplnený močový mechúr. Klasické čínske záchody, teda smradľavá diera v zemi, jej celý výlet totálne znechutili. Predstava, ako sa v podrepe zúfalo snaží nedotýkať sa sukňou výkalmi pošpinenej zeme, ju strašila ešte dlho po návrate domov. Močovému mechúru a obsahu čriev však človek nerozkáže, a tak musela chtiac-nechtiac tamojšie toalety (aký vznešený názov pre spomínaný hnoj) hneď niekoľkokrát navštíviť. Zakaždým sa pritom snažila aspoň nedýchať, aby nebodaj neodpadla z príšerného zápachu šíriaceho sa z dier, teda tých v zemi...

Súkromné záchody – len pre zákazníkov, aj to len nenáročných

Otrasený z ázijských zážitkov mojej známej som sa vybral „oťuknúť“ si košické záchody. Svoju sondu som odštartoval v informačnom centre v obchodnom dome Dargov. Tam som zistil, že v štvrťmiliónovej metropole sú „až“ dve verejné toalety. Tretia, pred hotelom Centrum na južnom konci historického jadra Košíc, už roky nefunguje a slúži len ako šachta na odpadky a kdejaký iný bordel.

„Neviem, či to stačí, alebo je to málo. Naozaj ťažko povedať,“ vytrvalo krčila ramenami neistá deva v informačnom centre, aby mi vzápätí prezradila, že toalety nájdem aj u nich v Dargove, vraj na prvom alebo na druhom poschodí. Nebola si istá. Zabudla mi však poradiť, aby som si pripravil drobné mince. Teta pri dverách mi totiž zo stovky nemala vydať, ale ochotne (a hlavne zadarmo!) mi poradila, aby som to skúsil v nejakom bare alebo reštaurácii v centre mesta.

Tých je, samozrejme, v Košiciach viac ako dosť. Drvivá väčšina má však toalety zamknuté na kľúč, ktorý si treba vydvihnúť pri bare či v recepcii. V tých ostatných musíte bez mihnutia oka za použitie záchodu zaplatiť, ako napríklad v známej košickej cukrárni, najväčšej na Slovensku, v ktorej denne obslúžia stovky zákazníkov. Ak si však po dobrej kávičke či pohári džúsu potrebujete uľaviť, bez drobných mincí od stola neodchádzajte. Čo na tom, že ste už raz zaplatili?

S jediným cieľom – dobre sa vycikať, vzápätí vstupujem do istého nemenovaného baru na Hlavnej ulici. „Ale vy nie ste náš hosť, nespomínam si, že by ste si niečo objednávali,“ reaguje podráždene mladučká barmanka, ktorú som požiadal o kľúč. Objednávam si teda pohár sódy za desať korún a svoju žiadosť znovu zopakujem. Aj keď veľmi neochotne, nakoniec mi slečna za barovým pultom kľúč predsa len podáva. S úrovňou toaliet nemôžem byť vôbec spokojný, a to pritom nie som ani zďaleka náročný (zahraničný) klient. Zažltnuté pisoáre a počmáranú stenu ešte tolerujem, ale chýbajúce mydlo a papierové utierky sú už aj pre mňa prisilná káva. Keď sa pri vracaní kľúča na tieto nedostatky posťažujem, od papuľnatej dievčiny sa mi dostane typicky slovenskej odpovede: „A čo by ste ešte nechceli za pohár vody!“ Čo tak asi povie hosťom, ktorí pri vedľajšom stole práve popíjali francúzsky koňak, pomyslel som si a radšej som vyšiel na ulicu.

Verejné záchody – tie by bolo treba zrejme naklonovať

Svoju otázku, či sú dve verejné toalety pre Košice dosť alebo málo, som o pár minút neskôr zopakoval prívetivej tetuške za okienkom v prvej z nich, pri podzemnom archeologickom múzeu na začiatku Hlavnej ulice. „Málo, veruže málo, mladý pánko,“ nezaváhala s odpoveďou a na rozdiel od jazyčnice v bare nezabudla pripojiť aj milý úsmev. „Hlavne v lete, keď je v Košiciach množstvo turistov, sa tu často vytvárajú rady. Ľudia šomrú, ale čo mám robiť, ja tie záchody nenaklonujem. Hlavne zahraniční sú prekvapení, že za to treba platiť, naši to už berú ako samozrejmosť. Niektorí prefíkanci však už vedia, že keď vytiahnú päťstovku, nemáme im ako vydať, a tak ich pustíme zadarmo. Sú však aj takí, ktorí nám hrubo vynadajú. Minule ma dokonca jeden opľul,“ sťažuje sa dôchodkyňa, ktorá si takto privyrába k biednemu dôchodku. Za päť korún (lacnejšie ako za pohár sódy v bare) je k dispozícii aj mydlo a uteráky. Toalety sú udržiavané a sú naozaj na slušnej úrovni. Namietať nemôžu ani nároční turisti zo zahraničia.

Horšie je to už s verejnými záchodmi na opačnom konci centra mesta, na Zbrojničnej ulici. Už na prvý pohľad vyzerajú ošumelo a zanedbane. Opadaná omietka a popísané múry pôsobia odpudivo, napriek tomu vstupujem dnu. „Ale hej, chodia tu aj zahraniční. Na opačný koniec je to ďaleko, nuž prídu sem, keď sa nechcú popišať,“ dozvedám sa od štebotavej ženičky, ktorá vyberá za použitie záchodu 6 korún. „Ja som si tú cenu nevymyslela, ani ja neviem, prečo je to drahšie ako na Hlavnej,“ krútime spolu hlavou nad týmto prečudesným paradoxom, aby sme sa vzápätí zhodli aj na tom, že by bolo treba čím skôr do obnovy záchodov poriadne zainvestovať. Okrem automatických splachovačov sa tu totiž za ostatné roky vôbec nič nezmenilo. Súťaž o Európske hlavné mesto kultúry, ktorým by Košice chceli byť v roku 2013, je totiž aj o kultúre sociálnych zariadení v našom meste...

Zrátané a podčiarknuté. Dve verejné WC sú pre Košice žalostne málo. Jedno dokonca absolútne nevyhovuje západoeurópskym štandardom a pripomína skôr záchody na užhorodskej železničnej stanici. K dispozícii sú aj toalety v súkromných podnikoch, tie sú však na kľúč a objektívne treba povedať, že nemôžu nahrádzať verejné toalety. Nikomu z nás by sa zrejme nepáčilo, keby nás pri posedení v kaviarni či v reštaurácii permanentne obťažovali zástupy cikajúcich návštevníkov. Celkovú úroveň týchto služieb v Košiciach preto nemožno hodnotiť známkou lepšou ako tri mínus.

Marián Gladiš   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606