magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
V Košiciach pribudnú v najbližších rokoch stovky a možno až tisícky nových bytov!
@ Rozhovory a reportáže      Mar 14 2007 - 08:57 GMT
S výstavbou nových bytov sa v Košiciach v ostatnom čase akoby roztrhlo vrece. Stavebné mechanizmy naplno „zarezávajú“ hneď v niekoľkých lokalitách metropoly východného Slovenska. Ak pôjde všetko podľa plánov, v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov tu pribudnú stovky, ba možno až niekoľko tisíc nových bytov. Viac sa naposledy stavalo už len v najlepších rokoch budovania krajších socialistických zajtrajškov... Keď v roku 2003 vrcholil na Slovensku dopyt po kúpe bytu, mnohí Košičania neváhali zaplatiť za 30-ročný „dvojizbák“ aj vyše milióna korún. Rátali totiž s tým, že po blížiacom sa vstupe SR do Európskej únie ich majetok razom stúpne na hodnote. Žiaľ, prerátali sa. Už o pár mesiacov neskôr ponuka prevýšila dopyt, a tak ceny bytov začali dramaticky klesať. Najmä v okrajových mestských štvrtiach (Ťahanovce, KVP, Nad jazerom) spadli aj o vyše 20 percent. Úpadok sa podarilo zastaviť až koncom roka 2005. Dnes je trh s bytmi stabilizovaný. Realitní makléri však upozorňujú na to, že po miernom raste cien koncom minulého roka budú v najbližších mesiacoch ceny bytov aj naďalej stúpať. Dôvodom je nielen postupne rastúca kúpna sila tunajšieho obyvateľstva, ale aj blížiaci sa termín zavedenia jednotnej európskej meny na území Slovenskej republiky a s tým očakávaný plošný rast cien takmer všetkých tovarov a služieb.

Starší jednoizbový byt dnes kúpite už od 750-tisíc korún, ceny nových a v blízkosti centra mesta sú však niekoľkonásobne vyššie. Práve o nové je paradoxne medzi klientmi čoraz väčší záujem. Po viacročnom útlme tak aj v Košiciach opäť ožila bytová výstavba. Na stavebných robotníkov naďabíte hneď v niekoľkých lokalitách mesta.

Obytný areál Terasa ponúkne 117 nových bytov

Najrozsiahlejšia výstavba momentálne frčí na Ulici obrody na Sídlisku Západ. Obytný areál s názvom Terasa sa nachádza na uzavretom pozemku s vlastným vstupom. Vyrastajú tu dva bloky s vyše stovkou exkluzívnych bytov pre náročných klientov. V menšom, štvorpodlažnom, je 10 dvoj- až štvorizbových bytov. Ku každému patrí parkovací box v suteréne bloku. V susednom sedempodlažnom dome bude 107 dvoj- až päťizbových apartmánov. Aj pod týmto blokom bude rozsiahle parkovisko. Na najvyšších poschodiach sú naplánované luxusné mezonetové byty s rozľahlými terasami. Výstavba komplexu beží od septembra 2005. Menší blok by mal byť dokončený v najbližších týždňoch, väčší do konca septembra tohto roka. Bytový komplex Terasa ponúkne spolu 117 bytov s rozlohou 50 až 140 štvorcových metrov pri cene od 28 500 korún za štvorcový meter plochy. Uzavretý obytný areál je situovaný v atraktívnom prostredí Aničkinho parku.

Obytný dom Bernolákova a bytový dom na Južnej triede

Lukratívnou lokalitou je aj Bernolákova ulica v tej istej mestskej časti. Vyrastá tu päťpodlažný blok, v ktorom bude 47 jedno- až štvorizbových bytov s rozlohou od 39 do 105 štvorcových metrov. Pôvodne tu chcelo stavať mesto, nakoniec však pozemok predalo súkromnému investorovi. Ten začal s výstavbou začiatkom minulého roka, kolaudácia by mala prebehnúť do konca júla tohto roka. Súčasťou domu bude podzemné parkovisko a tiež garáže na prízemí bloku. Cena bytov je podobná ako v predchádzajúcom prípade. Mimoriadne pohodlné a komfortné bývanie ponúka aj bytový dom na Južnej triede, ktorý bol dokončený len pred niekoľkými mesiacmi. Lokalita sa nachádza v tichej časti širšieho centra mesta, asi kilometer od historického jadra. V päťpodlažnom bloku je 28 troj- a štvorizbových nadštandardných bytov s rozlohou 82 až 132 štvorcových metrov. Okrem parkoviska na vlastnom pozemku majú majitelia bytov k dispozícii aj 12 garážových boxov v prízemnej časti domu. Súčasťou oploteného areálu s dvojitou bezpečnostnou zónou je parčík s fontánou, lavičkami a pieskoviskom pre deti. Záujemcovia zaplatili investorovi za štvorcový meter plochy bytu od 27-tisíc korún.

Terasa je „vychytená“, stavať tu budú čoskoro aj Angličania

Významná britská developerská spoločnosť Letterstone prejavila záujem o lokalitu Nemocnica II na Terase. Symbolom nového súboru v blízkosti Fakultnej nemocnice L. Pasteura a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb bude 18-poschodová, architektonicky moderne riešená obytná budova, okolo ktorej vyrastú nižšie bytové objekty, ale aj hotel, záhrada, park, športoviská s tenisovými kurtmi, malé námestíčko a podzemné parkoviská. Investor chce postaviť približne 500 nadštandardných bytov s úchvatným výhľadom na historické centrum mesta. Spoločnosť už od nemocnice odkúpila dosiaľ nevyužívané pozemky o veľkosti asi dvoch hektárov. Výstavbu moderného obytného komplexu chcú Angličania spustiť v čo najkratšom možnom čase a ukončená by mala byť do dvoch rokov. Tento investor má pritom záujem o výstavbu stoviek exkluzívnych bytov aj v iných lokalitách Košíc. Mimoriadne zaujímavý je aj projekt polyfunkčného komplexu Cassovar, ktorý vyrastie na ruinách bývalého pivovaru na Floriánskej ulici, na rozhraní sídliska Terasa a historického jadra mesta. Súčasťou komplexu bude okrem štvorhviezdičkového kongresového hotela a administratívneho centra aj rezidenčná časť s komfortnými bytmi pre približne 400 obyvateľov. Stavebné práce sa rozbehnú už o pár týždňov a slávnostné odovzdanie nového komplexu je naplánované na koniec roka 2009. Britská spoločnosť Angel Development chce dokonca odkúpiť celé asanačné pásmo na Terase, ktoré kvári túto mestskú časť i celé mesto Košice už desiatky rokov. Briti tam chcú postaviť polyfunkčné centrum s viacerými objektmi, vrátane hotela, občianskej vybavenosti a niekoľkých stoviek nadštandardných bytov. Momentálne prebiehajú rokovania medzi zástupcami investora a predstaviteľmi miestnej a mestskej samosprávy.

Investori prejavujú záujem aj o ďalšie lokality na území Košíc

Niekoľko desiatok nových bytov vyrastá aj v obytnom komplexe Klimkovičova na okraji Sídliska KVP. V príjemnom a pokojnom prostredí s výhľadom na zalesnený svah už stoja štyri bytové domy, piaty je tesne pred dokončením. Architektonicky pútajú členitosťou fasád a šikmými strechami s vikiermi a terasami bytov. Ten istý investor plánuje postaviť v dohľadnom čase ďalšie dva atypické bytové domy aj v susednej Myslave. Výstavba nadštandardných bytov s podzemnými garážami by sa mala už o niekoľko týždňov začať aj v lokalite Girbeš na Sídlisku KVP. Rozostavané skelety obytných domov Na hore, vďaka ktorým je Sídlisko dargovských hrdinov v exekúcii, plánuje dokončiť istá trnavská stavebná firma. Pôvodne tu malo vyrásť 150 nájomných bytov, s približne rovnakým počtom (ale už komerčných bytov) vraj ráta aj nový investor. Dvadsaťštyri bytov vyrastá na Baltickej ulici v mestskej časti Nad jazerom. Bytový dom bude určený najmä mladým a bezdetným rodinám, alebo rodinám s malými deťmi. Tomu zodpovedá aj štandard a veľkosť jednotlivých bytov. V bloku bude 12 jednoizbových a rovnaký počet dvojizbových bytov v bežnom štandarde. Hotové by mali byť do konca roka. Stavať by sa mohlo aj na ťahanovskom sídlisku. Izraelský investor tu údajne plánuje postaviť až 3000 nových bytov. Exkluzívnu obytnú štvrť so 650 až 800 luxusnými bytmi, službami, parkoviskami, námestíčkom, parkom a zeleňou chcela v rozľahlom areáli bývalých vojenských Kasární kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici v blízkosti centra mesta vybudovať bratislavská firma WBS, za ktorou stojí spoločnosť Eastfield a anglický realitný fond Atlas Estates. Napriek tomu, že WBS zvíťazila v právoplatne uzavretej a vyhodnotenej verejno-obchodnej súťaži, ktorú mesto vyhlásilo v polovici uplynulého roka, mestskí poslanci predaj exkluzívneho, ale chátrajúceho areálu (ktorý dnes slúži ako útulok pre bezdomovcov!) minulý týždeň nepochopiteľne zmietli zo stola. Tým si vyslúžili tvrdú kritiku nielen zo strany samotných investorov, ale aj médií a širokej verejnosti. Ostáva len veriť, že o novú súťaž, ktorú má vedenie mesta v najbližšom čase pripraviť a vyhlásiť, ešte nejakí zahraniční investori vôbec budú mať záujem...

Marián Gladiš   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606