magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
V Košiciach sa narodilo najťažšie dieťatko na Slovensku!
@ Rozhovory a reportáže      Mar 15 2007 - 13:49 GMT

Košičania držia od pondelka ďalší unikátny primát. Na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP č. 1 sa narodil chlapček, ktorý vážil pri pôrode takmer šesť kíl! Dieťatko prišlo na svet cisárskym rezom. S určitosťou ide o najťažšieho novorodenca na východnom Slovensku a s najväčšou pravdepodobnosťou aj v celom bývalom Československu. Ako nás informovala hovorkyňa nemocnice RNDr. Jaroslava Oravcová, malý valibuk vážil tesne po pôrode 5 880 gramov a meral 56 centimetrov. Aj keď ide o nadpriemerne veľkého novorodenca, v rodine Sabolovcov nejde o žiadny mimoriadny zjav. Prvé dieťa 31-ročnej Silvie Sabolovej, ktoré prišlo na svet pred štyrmi rokmi, totiž vážilo úctyhodných 5 170 gramov.

Nadpriemernú veľkosť svojho dieťatka berie šťastná mamička s absolútnym nadhľadom.

„Očakávali sme, že sa nám narodí väčšie dieťa, než je bežné. Nasvedčovalo tomu už vyšetrenie ultrazvukom a tiež fakt, že aj naša dcérka Simonka sa narodila veľká. Jednoducho to máme v rodine. Môj manžel mal pri narodení päť kíl, ja som mala vyše štyri kilá a aj moja babička sa narodila silnejšia,“ poznamenala Silvia Sabolová.

Pôrod cisárskym rezom prebehol bez komplikácií a rodička aj jej dieťatko sú v poriadku.

„U bábätka sa síce objavila ľahká porucha dýchania, to sme však zvládli bežnou liečbou. Na krátky čas bolo potrebné zabezpečiť vyššiu koncentráciu kyslíka v inkubátore. Už deň po narodení mohol byť chlapček umiestnený v detskej postieľke a prijíma normálne stravu,“ informovala primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Jaroslava Capová.

Pri narodení takýchto veľkých detí je vždy podozrenie, že by mohla matka trpieť cukrovkou, nakoľko vysoká hladina inzulínu v krvi môže podporovať rast dieťaťa v maternici.

„V tomto prípade tomu tak našťastie nie je. Väčšia pôrodná hmotnosť detí je u tejto Košičanky skôr geneticky podmienená. Lekári však budú ešte zisťovať, či chlapček netrpí prípadnou metabolickou poruchou alebo vrodenou anomáliou, aj keď dúfajú, že sa tieto nepotvrdia,“ doplnila J. Oravcová.

Novorodenci prichádzajú na svet obyčajne v určitom hmotnostnom rozmedzí a je ideálne, keď nie sú ani priveľkí ani primalí. Narodenie detí s hmotnosťou nad päť kilogramov je skôr zriedkavosťou. Omnoho častejšie prichádzajú na svet novorodenci s nižšou ako ideálnou pôrodnou hmotnosťou.

Marián Gladiš
Foto: Dionýz Kiss, FNLP   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606