magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Budú Košice a Prešov pretvárať víziu na skutočnosť?
@ Rozhovory a reportáže      Mar 16 2007 - 13:32 GMT
“Košice - Prešov - partneri či konkurenti?” - pod týmto názvom sa uskutočnilo 14. marca tohto roku v zasadačke Technickej univerzity v Košiciach prvé regionálne diskusné fórum. Pripravila ho Nadácia Friedrich Ebert Stiftung s Inštitútom regionálneho a komunálneho rozvoja TU a ďalšími inštitúciami. V úvode doc. Muránsky z uvedenej nadácie informoval, že takýchto stretnutí bude šesť ročne. Verejnosť sa má dozvedieť, aká je vízia rozvoja a spolupráce týchto dvoch najväčších východoslovenských miest, aké budú o päť či pätnásť rokov? Hlavnými aktérmi stretnutia boli obaja primátori - Ing. František Knapík za Košice a JUDr. Pavol Hagyari za Prešov.

Primátor Prešova, skúsený politik a právnik povedal:

“Niekoľko rokov som pôsobil v zahraničí i v Bratislave. Viem, že niektorí Bratislavčania podceňujú východ, myslia si, že končí v Poprade. Tento región v nich evokuje väčšinou problémy s Rómami. My východniari, sa však nemáme za čo hanbiť, potrebujeme dokázať, že nielen Bratislava je Slovensko, že aj tu, na východe, sa dá vytvoriť spoločensko-kultúrne centrum. Možností je veľa, máme dobrých susedov Maďarsko, Poľsko, Ukrajinu. Musíme sa spojiť s Košicami a zabudnúť na neprajnosť z minulosti. Prešov je hlavným centrom severovýchodného Slovenska, tretím najväčším mestom na Slovensku, má 91 tisíc obyvateľov. Uvedomujeme si, že sa nemôžeme hrať na vlastnom piesočku, že je potrebné mať víziu, a tú postupne pretvárať na skutočnosť. Mám na mysli aj Slanské vrchy, geotermálne pramene, využiť energiu na to, aby sme žili lacnejšie, ekologickejšie a v tomto smere je spolupráca Košíc s Prešovom veľmi potrebná. Podobne to je s opálom v Červenici, možno by stálo za to obnoviť jeho ťažbu. Spája nás spoločná história, nesmieme byť o nič horší ako je naše hlavné mesto. Všetko je v našich rukách. Mestá majú obrovský potenciál, musíme sa dopĺňať, kooperovať. K našej vízii patrí aj výstavba rýchlodráhy medzi Prešovom a Košicami.”

Primátor Ing. František Knapík vo svojom vystúpení spomenul bohatú históriu Košíc, technickú a podnikateľskú zdatnosť tohto mesta. Mrzí ho však únik mozgov z východu do zahraničia, preto treba vytvoriť také podmienky, aby mladí ľudia ostali žiť v tomto regióne. Mesto čakajú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, a to je šanca na niektoré pozitívne zmeny v Košiciach.

“Problémy v Prešove máme sčasti spoločné, do povedomia sveta treba dostať výnimočnosť regiónu, jeho prírodné krásy, historické pamiatky, vrátiť vysokoškolsky vzdelaných ľudí z cudziny domov, kde často robia podradné práce, ale to znamená vytvoriť im doma podmienky pre život. V zahraničí, kde pôsobia, sú už zvyknutí na určitý životný štandard, a to by sme im mali ponúknuť aj doma, vytvoriť dynamicky moderné mesto, multikulturálny región, riešiť integrovanú dopravu, vybudovať satelitné mestečká, upustiť od zahusťovania sídlisk, investovať do infraštruktúry. Dôležitý je aj marketing. Dbáme na väčšiu informovanosť občanov, v Prešove začnú vychádzať Prešovské noviny aj Internetová televízia”- hovoril o vízii mesta Prešov i o spolupráci s Košicami primátor Prešova.

“Aj my máme svoju víziu. Ako bude vyzerať mesto v roku 2015-2020? Bude to prosperujúce mesto, v ktorom budú žiť spokojní Košičania, ktorí sa budú cítiť i ako Európania”- dodal primátor Košíc.

V diskusii dostali priestor hlasy z publika. Mladých ľudí trápi, že nemajú ku Košiciam lokálpatriotský vzťah, vraj nie sú radi, že sú Košičanmi. Keď skončia vysokú školu, nevedia, čo ďalej so životom? Najviac diskusných príspevkov sa týkalo rómskej otázky, ktorá je však bez pomoci štátu nezvládnuteľná. Niektorých trápi neporiadok v meste Košice a okolí, problémy akoby sa vôbec neriešili. “Čím to je, veď Slováci sú pracovitý národ ”- podotkol jeden z diskutujúcich, akoby zabudol, že to na Slovensku už dávno neplatí. Spomenuli sa aj mestské noviny, ktoré zatiaľ neuzreli svetlo sveta a Košičania nie sú dostatočne informovaní o dianí v meste.

Prvé stretnutie primátorov dvoch najväčších východoslovenských miest sa po dvoch hodinách skončilo. Primátor Prešova JUDr. Pavol Hagyari (kvôli povinnostiam musel predčasne odísť) bol vo svojom vystúpení konkrétnejší a konceptnejší ako Ing. František Knapík, ktorý hovoril o rozvoji mesta Košice vo všeobecnej rovine. Diskusné fórum si zrejme ešte len hľadá svoju tvár. Mali by sme si však uvedomiť, že keď Košičania v práci poriadne nepridajú, o dva roky ich mesto Prešov v mnohom predbehne, aj keď tu nepôjde o rivalitu.

Diskusné fóra takého typu môžu byť osožné, len treba viac myslieť na potreby občana, predostierať mu konkrétne vízie, dať mu väčší priestor na diskusiu, počúvať hlas ľudu, neuskutočňovať stretnutia v malej zasadačke, kde sa sotva zmestí 50 účastníkov, ale informovať občanov včas tak, aby fórum bolo prístupné širokej verejnosti. V opačnom prípade sa môže stať, že si zainteresované inštitúcie pripíšu na svoje konto opäť jednu čiarku k dobru.

Malva POKONÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606