magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Prílišným váhaním strácame čas i možnosti...
@ Rozhovory a reportáže      Mar 19 2007 - 12:46 GMT

Po pivovare ostal takmer iba komín. Onedlho tam vyrastie polyfunkčný komplex Cassovar


Malinovského kasárne vyzerajú od Hlavnej pošty celkom obstojne. Zvútra sú však objekty podmáčané, dispozične nepoužiteľné


Od Sladovne sa na Steel arénu teraz pozeráte cez húštinu. Aj tam má byť o niekoľko rokov iný výhľad


Časť dvora kasární. Areál si priamo pýta zmenu

Košice sa za ostatných 50 rokov vyvíjali obrovskou dynamikou a dá sa povedať, že mesto narástlo na štvornásobok svojej pôvodnej rozlohy i počtu obyvateľov. Expandovala výstavba bytov, v istom období ich rôzne stavebné firmy postavili ročne až 2 500 a bolo treba nielen fabriky na výstavbu, ale aj iné nadväzujúce činnosti, výrobné areály, potravinárske závody a podobne. Vývoj sa však po Novembri 1989 zastavil, rokmi po ňom nastal opačný trend. Prišli sme o mliekareň, mäsopriemysel, pivovar, mlyn, a to som spomenul len niektoré kľúčové. Časť VSŽ kúpila U.S.Steel (USS), ktorá sa zamerala predovšetkým na výrobu ocele. Tak vznikli brownfieldy, hnedé polia, degradované územia, na ktorých bola kedysi výrobná činnosť a teraz mnohé takmer zívajú prázdnotou. Koľko je ich, aspoň tých najdôležitejších a čo s nimi? Odpovede sme hľadali u teraz už bývalého hlavného architekta mesta Ing. arch. Petra Murka, ktorý tento post zastával posledných takmer 16 rokov.

"Teraz by som nehovoril ani o lokalitách, ako skôr o územiach. Čiže napríklad o území okolo USS, ktorá tým, že prevzala aktivity len v hlavnej náplni – oceliarskej výrobe, mnohé súvisiace územia prešli do iného vlastníctva a vznikli tzv. brownfieldy. Jedno z nich je veľmi aktuálne a zaujímavé, je to územie v severovýchodnom konci fabriky, pri odbočke do Hanisky a má rozlohu 35 hektárov. Polovicu z neho vlastní mesto, druhá má tiež iba jedného vlastníka, čiže takáto plocha s jasnými majetkovými vzťahmi je vzácna. Treba dodať, že je to jedno rozvojaschopné územie s vlastnou technickou infraštruktúrou a dopravou a treba iba dopracovať marketingový a ekonomický plán nového využitia. "

Ktoré je ďalším takýmto vážnym územím?

"Celý pás pri Sídlisku nad Jazerom. Severná časť od teplárne nižšie až po ukončenie mlynov sa skladá z bývalých potravinárskych areálov, ktoré sa postupne transformujú. Ďalšími sú územia bývalých stavebných areálov ( Prefa a Pozemné stavby), ktoré živoria. Mesto cez ÚHA pripravovalo transformáciu a zmenu územného plánu o možnosť rozšírenia funkcií pre vybavenosť. V súčasnosti je hranica medzi priemyslom a službami veľmi tenká, pretože výrobné služby sa funkčne prelínajú (jednoznačne sa nedajú kam zaradiť a zo skladov ovocia a zeleniny je dnes nábytkový areál). Je spracovaných viac projektov, malo by tam vyrásť TESCO, nad Kapustníkmi polyfunkčný areál. Mesto potrebuje impulzy a vtedy sa tieto brownfieldy budú „chytať“ a postupne začnú žiť. "

Špecifikom je magnezitka v severnej časti Košíc. Bola síce umiestnená mimo mesta, ale aglomerácia ju výstavbou sídliska Ťahanovce skoro obstavala.

"Z hľadiska emisií na celé mesto sa postupne stala takou problémovou, že ju v roku 1996 spolu s baňou na Bankove zastavili. Samotný areál nad baňou má asi 100 hektárovú rozlohu a sú na to spracované štúdie, ako by sa toto poddolované územie mohlo rozvíjať. Je to optimálny priestor na golfové areály a rekreačné športy. O samotnej magnezitke sa uskutočnilo niekoľko workshopov. Zastrešovali ich z Pittsburgu, pretože toto mesto v USA má podobné problémy ako stredoeurópske partnerské mestá - Miškolc, Katowice, Ostrava a aj Košice. Na využitie bývalej magnezitky je spracovaná štúdia. V tejto súvislosti spomínam na príbeh, keď sme asi pred 8 rokmi vyberali optimálnu polohu pre obchodný reťazec Metro. Keď sme boli spolu s vtedajším majoritným akcionárom prezrieť si miesto, kde teraz Metro v Košiciach stojí, ukázal práve na lokalitu magnezitky a povedal: „O 10 rokov toto miesto bude mať perspektívu.“ V súčasnosti sa k tomu obdobiu blížime a ja chcem veriť, že tento pán mal pravdu. "

Ktoré objekty v meste by ste ešte zaradili medzi brownfieldy?

"Určite aj kasárne, čiže územia po nich, asanačné pásmo, pivovar, ktorý je zatiaľ jediným územím, ktoré sa v Košíciach „rozbehlo“. Sú to také košické brownfieldy, teda nevyužité územia a mali by slúžiť na úplne iné účely, než slúžili. Na mestotvorné, centrotvorné. Vidíme, že Bratislava také územia rieši plošne, aj keď trochu nekoordinovane Aj Košice majú pripravenú filozofiu, koncepciu, podľa ktorej by sa veľa vecí dalo rýchlo rozbehnúť, hoci možno aj s malými chybami, ktoré by sa ešte za pochodu mohli eliminovať, ale... športovo povedané, chýba mi priamy ťah na bránu. Čiže podľa mňa rozhodovať sa treba rýchlejšie a nie prešľapovať, váhať. Šanca, priaznivý čas, prostriedky sú na to teraz, preto treba tento čas využiť, lebo takáto situácia nemusí dlho trvať. Veľa ľudí sa s hnevom pozerá do minulosti, na obdobie primátorovania Rudolfa Schustera. Áno, situácia s úvermi bola vtedy hrozná, boli drahé a mesto sa zadlžilo, ale niečo významné sa urobilo, lebo centrum mesta sa rýchlo prestavalo. Dnes, keď sa už úvery dajú získať za desatinu vtedajších úrokov, váhame. Pýtam sa, prečo? Taká priaznivá situácia možno dlho nebude.

V čom vidíte váhavosť?

"Asi sa málo chce. Niečo sa rozbehne a začne sa druhé. Keď sa robí, môžu sa urobiť aj chyby. Ale najhoršie na svete je, keď sa nerobí nič a čaká sa. A mám pocit, že sme teraz v takej čakacej polohe a už to trochu dlho trvá. Už nie je na čo sa vyhovoriť. Peniaze sú, situácia v meste je stabilizovaná, politické pomery sú dané – naozaj niet načo čakať. Treba začať konať."

Kasárne v meste ste zaradili medzi brownfieldy, čiže územia, ktoré by mali v meste slúžiť úplne niečomu inému cieľu, než doteraz. O niektorých sa veľa hovorí, o iných menej. Pristavme sa teda pri Malinovského kasárňach oproti Hlavnej pošte.

"Toto územie naozaj patrí k najdôležitejším v meste a hoci bolo obyvateľom „ pod nosom“, doteraz bolo s vojenskými objektmi verejnosti uzavreté, neznáme. Situácia sa však zmenila, rezortné ministerstvo ho delimitovalo do majetku mesta Košice. Ide o 4-hektárovú plochu v priamom kontakte so samotným jadrom centra mesta, dokonca ležiacu v kontakte so severovýchodnou časťou pamiatkovej rezervácie."

Je toto územie hodnotné? Pokiaľ sa pamätám, v polovici 80-tych rokov malo na ňom stáť divadlo.

"Existujúce stavby vážnu historickú hodnotu naozaj nemajú, ale vzácna je ich optimálna poloha na centrum. Areál je dopravne dobre obslužiteľný, zo všetkých strán sú vysokokapacitné cesty a môže plniť funkciu odľahčenia centra o tie, ktoré síce do samotného centra patria, ale do historických objektov už nie. Ďalšou jeho obrovskou výhodou je, že priamo nadväzuje na líniový park na Moyzesovej triede. Je to teda územie, ktoré je súčasťou západnej hrany mestskej pamiatkovej rezervácie (MPR). Má teraz šancu stať sa aktívnou súčasťou širšieho centra mesta. O tomto území sa naozaj vážnejšie uvažovalo už asi pred 20 rokmi, ako ste spomínali. V tomto čase bola vypísaná architektonická súťaž na jeho využitie, keď bola aktuálna výstavba divadiel na Slovensku. V Bratislave sa aj začalo a vieme, že výstavbu dodnes nedokončili...v Prešove sa aj postavilo a v Košiciach to ostalo len v polohe návrhu. Takže otázka budúceho využitia kasární je opäť aktuálna."

Ako sa toto hnedé územie premení na mestotvornú dominantu?

"Nebudem sa veľmi vracať do blízkej histórie, vieme, že ich mesto dostalo prevodom od ministerstva vnútra a o tomto akte rozhodlo zastupiteľstvo v apríli 2004. Zastavím sa však pri jednej medzifáze v osude kasární, keď ich mala dostať cirkev na univerzitu spolu s UPJŠ. Našťastie sa táto verzia neujala, lebo keď sa šlo po konkrétnych parcelách a budovách, ukázalo sa, že niet kde a v čom to urobiť. Budovy sú fyzicky odpísané, podmáčané, svoje poslanie už dávno prekonali, dispozične sú absolútne nepoužiteľné. Tento priestor treba otvoriť a zrejme k tomu spejú aj všetky kroky mesta. Vlani bola na riešenie tohto územia vypísaná a aj vyhodnotená súťaž na jeho budúce využitie, ktorú vyhrala rakúska developerská spoločnosť UBM so sídlom vo Viedni. Zúčastnené strany sa dohodli na mlčanlivosti, je však vytvorená pracovná skupina, ktorá rieši záležitosti v zmysle výsledkov súťaže. Tá preberá rôzne varianty, situačné modely, časové horizonty jednotlivých krokov na pretvorenie územia. Záujmom mesta je, aby nestratilo vplyv nad pretváraním územia. Na tejto ploche by mal vyrásť živý komplex s kultúrnymi, spoločenskými, administratívnymi a bytovými priestormi ( hotelmi, službami) v priamej väzbe na historické centrum mesta."
-
Kedy sa tam podľa vás rozbehnú práce?

"Budúci rok je reálny termín."

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606