magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Košické domovy dôchodcov kapacitne nestačia, čakacia doba je dlhá.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 27 2007 - 08:56 GMTVšetko živé na Zemi podlieha starnutiu. Rokmi sa aj ľudský organizmus opotrebováva a keď človek zostarne a prihlásia sa choroby, nemohúcnosť, rodina neraz nevie, čo si počať. V panelákových bytoch len ťažko môžu vedľa seba žiť tri generácie a navyše, starý človek unavený životom, akosi viac túži po tichu a pokoji. Sedemdesiatnici sa len ťažko vedia zmieriť s tým, že raz skončia v domove dôchodcov, ale mladšie ročníky prijímajú túto skutočnosť už reálne a zhovievavo. Predsudky voči takýmto zariadeniam sa pomaly vytrácajú. A to je správne, veď domovy dôchodcov dokážu človeku na staré kolená poskytnúť komfort, perfektnú starostlivosť a niekde aj veľa lásky a porozumenia. Na území mesta Košice sú štyri domovy dôchodcov, snažili sme sa ich zmapovať.

Skladnú stavali 11 rokov

Najmladší Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb je na Skladnej ulici. Stavali ho síce 11 rokov a dlho sa uvažovalo o tom, na aké účely bude slúžiť. Pred šiestimi rokmi sa rozhodlo, že to bude domov dôchodcov.

“Náš domov má kapacitu 200 osôb, z toho 100 obyvateľov sú chorí, ležiaci, ktorí potrebujú neustálu opateru. Patríme pod Košický samosprávny kraj, ktorý nám dáva finančné dotácie, máme však aj vlastné príjmy. Dôchodcovia platia za pobyt priemerne 5500 až 6000 korún mesačne, výška poplatku závisí od výšky dôchodku. Určitá čiastka peňazí však dôchodcom ostáva na dennú potrebu a lieky. Dôchodcovia s nízkym dôchodkom si môžu požiadať o príspevok na bývanie, ktorým sa kompenzuje nízky dôchodok. Priemerný vek obyvateľov je 83 a pol roka“- informuje riaditeľ zariadenia Ing. Jozef Weiser.

O bývanie v tomto domove, o ktorom sa šíria len dobré chýry, je veľký záujem. Má výbornú polohu, je takmer v centre mesta, o starkých sa stará 108-členný kolektív pracovníkov, služba je nepretržitá. Práca v domove nie je ľahká. Veľký dôraz sa kladie na hygienu klientov i priestorov, mnohých obyvateľov treba dvíhať. Napriek tomu, že zariadenie patrí medzi najmladšie, nevyhovuje už dnešným podmienkam, chýbajú moderné sprchovacie kúty, madlá vo vaniach i na WC a ďalšie pomôcky.

“Staráme sa, aby naši dôchodcovia boli činní, zaviedli sme pravidelné aktivity, medzi ktoré patrí ergoterapia, čiže činnostná terapia, ktorú zabezpečujú sociálne pracovníčky. Postupne sme získali tím ľudí, dôchodcov, ktorí majú o túto činnosť záujem, a tak vyrábajú rôzne darčekové predmety zo šúpolia, maľujú”- hovorí vedúca sociálneho úseku Eva Hambáleková.

O tom, že zábrany prežiť starobu v domove dôchodcov sú už minulosťou, svedčí i fakt, že na prijatie sa čaká dva až dva a pol roka, žiadostí je 250 až 300. Mnohí starí ľudia majú nízke dôchodky, životné náklady sú vysoké, preto rozmýšľajú ekonomicky. V domove majú zabezpečenú perfektnú starostlivosť, celodenné stravovanie 5 až 6-krát denne stojí iba 83 korún. Dobre je o nich postarané aj po zdravotnej stránke, preto ich neodradia ani vstupné poplatky. Skúma sa päť rokov dozadu, či záujemca o pobyt v domove mal byt alebo dom. Ak nevlastnil žiadnu nehnuteľnosť, neplatí nič, ak áno, vstupný poplatok je do 20 tisíc korún.

Dom pokojnej staroby

Starí Košičania si iste ešte pamätajú na starobinec umiestnený na Južnej triede, ktorý bol pred 50 rokmi jediným zariadením svojho druhu na území mesta. Neskôr sa premenoval na Domov dôchodcov, ale priestory zariadenia naďalej pôsobili veľmi pochmúrne, neútulne. V súčasnosti sa toto zariadenie nazýva Domom pokojnej staroby a od roku 2004 patrí pod správu Arcidiecéznej charity. Všetky služby však ostali zachované a finančne im prispieva aj VÚC Košice. Interiér nadobudol úplne novú tvár, rekonštrukcia trvala niekoľko rokov.

“Použili sme peniaze z európskych fondov, štruktúra domova sa úplne zmenila. Zmenšili sme izby na maximálne dvojlôžkové, ale máme aj jednolôžkové, vybudovali sme sociálne zariadenia, podkrovie. Máme síce nižšiu kapacitu, čo sa týka klientov, ale poskytujeme vyšší štandard. Sme kombinované zariadenie, to znamená, že sme Domov dôchodcov i Domov sociálnych služieb. Vzhľadom na to, že sme neštátne zariadenie, čo sa týka poplatkov, máme vlastný cenník. Je to rôzne, podľa stupňa opatrovania, nie podľa výšky dôchodku. Rozdiely sa vykrývajú z príspevkov na bývanie a v prípade nízkych dôchodkov majú na pobyt podľa zákona prispievať aj deti obyvateľov domova“- zdôveruje sa vedúca zariadenia Marta Šavlíková.

Dom pokojnej staroby obýva 87 klientov, o ktorých sa stará 56-členný personál. Mobilným a aktívnym obyvateľom je určená ergoterapia, muzikoterapia, pohybová výchova, knižnica. V tomto zariadení sa nečaká dlho na prijatie, do roka sa môže žiadosť pozitívne vybaviť. Prijímajú ľudí z Košíc i najbližšieho okolia.

Z penziónu domov dôchodcov

Kedysi veľmi populárny penzión na Garbiarskej ulici od roku 2002 už nie je penziónom, ale Domovom dôchodcov. V súčasnosti tam panuje čulý stavbársky ruch. Prednedávnom sa ukončila rekonštrukcia jedálne a kuchyne, teraz sa vynovuje vstupná hala, bufet s posedením, kaplnka.

“Naša kapacita je 190 obyvateľov. Nie sme domovom sociálnych služieb, ale na jednom poschodí máme aj ležiacich pacientov so zvýšenou starostlivosťou. Patríme pod Magistrát mesta Košice. Na prijatie do nášho zariadenia sa čaká približne dva a pol roka. Posudzujeme zdravotný stav čakateľa. Aj u nás sa platí základný poplatok, ktorý sa odvíja od nehnuteľnosti žiadateľa, je odstupňovaný od veľkosti bytu a rodinného domu. Za trojizbový byt sa napríklad platí 35 tisíc, za rodinný dom 55 tisíc korún”- vysvetľuje sociálna pracovníčka Lenka Petrišinová a dodáva, že ak záujemca nie je z Košíc, poplatky sa ešte násobia určeným kvocientom. O klientov sa stará 67 zamestnancov. V poradovníku je okolo 360 žiadostí. O Domov dôchodcov na Garbiarskej ulici , ktorý vedie Dr. Tibor Klema, je veľký záujem, klientov láka výborná poloha v centre mesta, ale aj to, že väčšina izieb je jednolôžkových. K dispozícii sú aj dvojgarsónky. Navyše, klienti si môžu doniesť do domova aj vlastné kusy nábytku.

Barca, oáza pokoja

Starí ľudia, ktorí netúžia po ruchu veľkomesta, ale po zeleni, pokoji, pohodlí a estetickom prostredí, si určite vyberú Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb v Košiciach-Barci. V prevádzke je už sedemnásty rok, jeho kapacita je 340 obyvateľov.

“V poradovníku evidujeme vyše 200 žiadostí, veľký záujem je o jednolôžkové izby, máme ich len 18, potrebovali by sme oveľa viac. Vzhľadom na vysoký počet žiadateľov, nemôžeme znížiť kapacitu. Čakacia lehota, tým, že sme najväčšie zariadenie tohto druhu, máme aj najkratšie čakacie lehoty. V domove žije viac žien ako mužov, preto čakacia doba je u žien dlhšia, približne 13 mesiacov, muži čakajú menej”- vysvetľuje riaditeľka Ing. Naďa Mudráková, ktorá spolu s personálom veľmi dbá na estetizáciu prostredia. Výzdobu priestorov pripravujú svojpomocne, obyvateľom chcú spríjemniť každý deň. Strava v domove je chutná, podľa druhu diét môže byť racionálna, diabetická a šetriaca, podobne ako v iných domovoch dôchodcov. Aj tu sa starajú nielen o fyzické potreby obyvateľov, ale aj o ich psychiku, kultúrne vyžitie.

Ľudský vek sa z roka na rok predlžuje, ľudstvo starne pomalšie, starých ľudí pribúda. Ako sme sa presvedčili, Domovy dôchodcov v Košiciach kapacitne nestačia, čakacia doba je pomerne dlhá. V západných, ekonomicky vyspelých krajinách sa upúšťa od budovania veľkých zariadení pre dôchodcov, na ktoré štát vynakladá nemalé finančné čiastky, uprednostňujú sa menšie penzióny, zväčša súkromné, ktoré vytvárajú jeho obyvateľom domáce prostredie. Nemali by sme sa aj my uberať touto cestou ?

Malva POKORNÁ
Foto: Karol HATALA   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606