magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Dubnícke opály patria k najkrajším na svete.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 30 2007 - 09:13 GMT

Harlekýn alebo Vienna Imperial Opal. Najkrajší a najväčší solitér nájdený v oblasti Dubníka je v súčasnosti vystavený v Naturhistorischer Museum vo Viedni.


Očko z drahého opálu (pravidelný ovál s plochým výbrusom) osadené v zlatom prsteni. Skutočná veľkosť očka 14 x 10 mm.


Očko z drahého opálu (nepravidelný ovál s mierne oblým výbrusom). Skutočná veľkosť 9 x 6 mm.


Prívesok z drahoopálovej matky. Skutočná veľkosť 20 x 16 mm.

Záujem o drahokam opál po stáročia sprevádzala legenda, že to je kameň šťastia. Má čarovnú silu, udržiava krásu vlasov, je výborným prostriedkom proti jedu, posilňuje zrak a srdce, zaháňa bolesť. Dokonca vložením opálu do úst sa vraj človek stáva neviditeľným. Nečudo, že ho ľudia chceli vlastniť. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia však nastal v názore naň neočakávaný zvrat - nosenie opálov sa spájalo s nešťastím. Táto fáma nakoniec položila na lopatky aj opálové bane na východnom Slovensku.

Svetoznáme náleziská

Národné múzeum v Budapešti vlastní náhrdelník so šestnástimi perfektne brúsenými opálmi v rôznych veľkostiach. Údajne to bol svadobný dar kráľovnej Izabely, manželky Jána Zápoľského, ktorý možno datovať do roku 1540. Ďalšou raritou je opál Harlekýn s hmotnosťou 600 gramov, uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Našli ho asi v roku 1775 a ohodnotili na 700 tisíc dukátov. Dodnes sa teší veľkej pozornosti návštevníkov. Oba opály majú všetky znaky svedčiace o tom, že pochádzajú z opálových baní na východnom Slovensku.

Svetoznáme náleziská najkrajšieho európskeho drahokamu - dubníckeho opálu sú skoncentrované v severnej časti Slanských vrchov, asi 25 km severovýchodne od Košíc. Opál sa vyskytoval pri obci Červenica, v okolí starej baníckej osady Dubník. Ťažil sa v dvoch banských poliach - Libanke a Šimonke. História ťažby drahých opálov na ložisku Červenica-Dubník je veľmi stará. Predpokladá sa, že začiatky siahajú až do doby starého Ríma, avšak prvý písomný doklad o ich ťažbe pochádza z roku 1400, overený doklad až z roku 1597. Ide o povolenie cisára Rudolfa II. pre Alberta Magnusa z Vratislavy, ktoré ho oprávňovalo hľadať opál na celom území Uhorska.

Drahé opály v dávnej minulosti predávali na európskych trhoch pod názvom orientálny opál, neskôr ako uhorský alebo červenický opál. Povráva sa, že sa vyvážal do Orientu a odtiaľ sa vracal do Európy. Nálezisko na Slovensku dlho nemalo konkurenta. V 19. storočí sa objavili opály v Austrálii, ktoré potlačili význam slovenského náleziska. Napriek tomu dubnícke opály patria k najkrajším na svete. Najrozšírenejším opálom na slovenskom ložisku je mliečny opál, vyskytuje sa spolu s drahým a skleným opálom.

Opálový kráľ

Opály, ktoré sa v druhej polovici 18. storočia stali vyhľadávaným obchodným artiklom, sa nachádzali po roztopení snehu v krtincoch a potokoch, po výdatných dažďoch na rozoranej pôde. Neboli väčšie ako hrášok alebo fazuľka. Približne od roku 1750 hľadal opály na východnom Slovensku gróf Vécsey. Do druhej polovice 18. storočia mohol hľadať opál každý, kto zaplatil štátu päť zlatých za jednu "baňu", t.j. priestor vymedzený v rozsahu jednej šachty. Opál ťažili sedliaci z blízkych dedín a predávali ho priekupníkom do Košíc. Opály sa z horniny vylamovali a potom ich brúsili profesionálni brusiči. Neskôr začali náleziská prenajímať podnikateľom. Medzi najvýznamnejších patril S.J.N. Goldschmiedt, ktorý si opálové bane prenajal na 35 rokov. Bol to banský podnikateľ, geológ a klenotník z Viedne, drahokamom rozumel. Sláva opálov sa zaskvela najmä na svetovej výstave vo Viedni v roku 1873, ale to už Goldschmiedt nežil, podnik dobre prezentovala jeho manželka Erna a syn Ľudovít, nazývaný aj opálový kráľ. Podnikateľská éra tejto rodiny sa skončila v roku 1880, po nich bane zmenili niekoľkokrát majiteľa.

Podrazy obchodníkov

Začiatkom 20. storočia sa šírila svetom fáma, že nosenie opálu spôsobuje nešťastie. Jej pôvodcami boli pravdepodobne obchodníci s diamantmi, ktorí v čase diamantovej horúčky využívali všetky prostriedky na to, aby vytlačili opál z trhu. Postupne sa im to podarilo a ťažba opálu na Dubníku zanikla. Dnes oblasť Červenica - Dubník, osobitne Libanka, je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenými zimoviskami netopierov. Ložisko je súčasne aj chránenou banskou pamiatkou.

"V tomto období sa v bani opál neťaží, sem-tam sa objavujú zlodeji opálov, snažíme sa im v krádežiach zabrániť, ale stáva sa, že rozbijú dvere a vniknú do bane. O tom, že sa v bani opál nájde, svedčí i fakt, že sa na burzách predávajú nelegálne získané opály. Dnes na tieto miesta chodia turisti, žiaci zo škôl, prejdú po turistických chodníčkoch vedúcim už k mŕtvym štôlňam, so sprievodcom si môžu pozrieť aj podzemie"- povedal Jozef Jančok, predseda predstavenstva Opálových baní Dubník, ktorý verí, že ťažba opálu sa raz určite obnoví.

-pok-
Použité fotografie sú z publikácie P.Semráda a J.Kováča „Dubnické opálové bane“   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606