magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Unikátna škola: Košické „rómske konzervatórium“ láka aj nerómov.
@ Rozhovory a reportáže      Apr 10 2007 - 13:40 GMT

Každý tretí študent je neróm


Študenti počas odbornej výuky


PaedDr. Gejza Adam, riaditeľ školy

Rarita európskych rozmerov! Stredná umelecká škola na Exnárovej 8 v Košiciach je jediná v Európe, v ktorej študenti maturujú z rómskeho jazyka. Zďaleka pritom nejde o výlučne rómsku školu. „Každý tretí študent našej školy je neróm. Lákajú ich predmety, ktoré nemôžu študovať nikde inde na Slovensku,“ objasňuje riaditeľ „rómskeho konzervatória“ PaedDr. Gejza Adam, ktorý škole šéfuje od jej vzniku, teda vyše 15 rokov. Ako vzápätí dodáva, najväčší záujem je o štúdium rómskej hudby a tanca a muzikálového spevu. Pri výučbe hudobno-dramatických predmetov škola využíva bohaté životné a profesionálne skúsenosti vynikajúceho bratislavského herca a pedagóga Jozef Adamovič, ktorý je od začiatku februára zároveň novým umeleckým šéfom košického rómskeho divadla Romathan.

Škola prednedávnom oslávila 15. výročie svojho vzniku. Momentálne v nej študuje vyše 200 interných a stovka diaľkových študentov z celého Slovenska.

„Až 95 percent našich absolventov si po skončení štúdia nájde prácu,“ pýši sa Gejza Adam. „Najčastejšie pôsobia ako divadelní herci a hudobníci, učitelia na základných umeleckých školách, pracovníci médií a mimovládnych organizácií, či sociálni kurátori. Mnohí pokračujú v štúdiu na vysokej škole.“

Najúspešnejším absolventom je František Balog, ktorý dnes študuje muzikálové herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. „Môže slúžiť ako vzor všetkým mladým Rómom. Vyrastal v detskom domove v Šarišských Michaľanoch, kde spieval v speváckom zbore Sloníčatá. Vďaka pevnej vôli a tvrdej práci sa postupne, krok za krokom, dostáva až na samotný vrchol. Ak nepoľaví, čaká ho hviezdna kariéra,“ predvída riaditeľ. Na jeho prognóze zrejme bude poriadny kus pravdy, pretože František Balog má za sebou už aj pomerne úspešnú televíznu premiéru. Pred časom sa totiž prebojoval do televízneho finále zábavnej relácie Desať pre Hollywood, ktorú vysielala televízia Markíza a ktorej cieľom bolo nájsť novú slovenskú hereckú hviezdu. Víťaz dostal úlohu v televíznom seriáli Medzi nami. A aj keď vysnívaná herecká rola mu napokon ušla len o vlások (získala ju rozkošná Vanesska Šarkőziová), na porotu i televíznych divákov urobil skvelý dojem a je teda viac ako isté, že o ňom určite ešte budeme veľa počuť.

História Strednej umeleckej školy na Exnárovej ulici sa začala písať v roku 1991, keď začala pôsobiť pri košickom konzervatóriu. O rok neskôr bola zaradená do siete stredných umeleckých škôl s dvoma hlavnými študijnými odbormi: hudobno-dramatickým a hrou na ľudových hudobných nástrojoch. V súčasnosti tu možno študovať aj dizajn a tvarovanie dreva. Vyučovací proces je organizovaný v rámci individuálneho, skupinového a kolektívneho vyučovania, a to tak formou denného, ako aj diaľkového štúdia – s dôrazom na multikultúrnu výchovu. Okrem rómčiny a slovenčiny sa študenti učia aj anglický, francúzsky, nemecký a dokonca aj taliansky jazyk. Škola má k dispozícii odborné učebne, tanečnú sálu, veľkú koncertnú sálu, pre mimokošických študentov domov mládeže a tiež Centrum kultúry a vzdelávania rómskej mládeže a detí Košického kraja.

Marián GLADIŠ
Foto: Vladimír Mravec   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606