magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Alarmujúce výsledky v okresoch Trebišov a Michalovce!
@ Rozhovory a reportáže      Apr 16 2007 - 14:09 GMT

Zvýšený obsah dusičnanov je jedným z najčastejších ukazovateľov nevyhovujúcej kvality vody v domových studniach, ktoré nepriamo toxicky pôsobia na ľudský organizmus, najmä na organizmus dojčiat. Nariadenie vlády SR č.354/2006 Z.z. povoľuje v pitnej vode maximálnu koncentráciu dusičnanov 50mg/l. Preto Východoslovenská vodárenská spoločnosť, (VVS) a.s. v rámci pravidelných aktivít určených zákazníkom na Svetový deň vody 22. marca bezplatne analyzovala vo svojich laboratóriách vzorky vody z domových studní.

Záujem o službu overenia kvality vody využilo 2 968 obyvateľov z východného Slovenska. Z uvedeného množstva vzoriek bolo 992 nevyhovujúcich, s prekročeným povoleným limitom koncentrácie dusičnanov. Alarmujúce výsledky dusičnanov boli predovšetkým v okresoch Trebišov a Michalovce s vysokým percentom závadnosti vzoriek (74,43% a 62, 17%). V okrese Trebišov sa našli vzorky, ktoré prevyšujú povolenú koncentráciu dusičnanov viac ako o 700%. Najlepšia situácia bola v okrese Humenné, pretože to bol jediný okres, v ktorom boli zo 143 vzoriek všetky v rámci povolenej koncentrácie dusičnanov. Záujem obyvateľov o túto bezplatnú službu z roka na rok rastie, 22. marca spracovávali pracovníci laboratórií VVS o 1 167 vzoriek viac ako pred rokom.
Výsledky analýz sú však pre obyvateľov, ktorí nemajú záujem alebo nemajú možnosť sa napojiť na verejný vodovod stále nepriaznivejšie. Už aj tak vysoký počet nevyhovujúcich vzoriek vody sa oproti minulému roku zvýšil o približne 2%. Pitná voda určená na trvalú spotrebu musí byť svojim účinkom neutrálna, zdravotne bezchybná a nesmie v ľudskom organizme ani po dlhodobej konzumácii spôsobovať preukázateľné zmeny vnútorného prostredia.

Pitná voda dodávaná verejným vodovodom musí dlhodobo spĺňať prísne požiadavky Nariadenia vlády SR č.354/2006 Z.z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu. Vodárenské spoločnosti preto musia vynakladať nemalé prostriedky nielen na náročný výrobný proces pitnej vody, ale i na proces kontroly, aby z kohútikov v domácnostiach dostávali zákazníci kvalitnú pitnú vodu . Kvalita nimi dodávaného produktu vody je nepretržite kontrolovaná aj príslušnými štátnymi orgánmi.

mak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606