magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Odpady menia na surovinu.
@ Rozhovory a reportáže      Apr 18 2007 - 09:20 GMT

Za akcionárov sa na otvorení prihovoril Alberto Gerotto, za ním stoja zľava: generálny riaditeľ KOSIT, a.s., Daniele Ceccotto, primátor Košíc František Knapík, predseda Správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček ( vo svetlom obleku), štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Jaroslav Jaduš.


Záber z otvorenej linky...

Ľahšie spracovanie veľkorozmerných odpadov a ďalších zložiek z komunálneho odpadu vhodných na materiálové využitie má zabezpečiť stredisko pre úpravu vyseparovaných druhov odpadu, ktoré slávnostne otvorili v košickej spoločnosti KOSIT 13.apríla. Nový technologický proces umožní zrýchlenie a skvalitnenie triedenia odpadov, ich úpravy a následne aj výhodnejšie zhodnotenie ako druhotnej suroviny alebo paliva. Odpady z triediacej linky použité v termickom procese spaľovne budú mať lepšie technologické a environmentálne parametre.

Tento deň sa zároveň ráta ako zavŕšenie jedného z projektov, ktorý s rozpočtom vyše 55,5 mil. Sk KOSIT zvládol pomocou 50% krytia z európskych fondov a finančnej pomoci z Recyklačného fondu. Investície tiekli do haly, technologických zariadení, prístupových komunikácií a sociálnej budovy pre zamestnancov.
Cez triediace zariadenie by malo prejsť ročne 10 000 ton nadrozmerného odpadu, ktorý prichádza do Kositu vo veľkokapacitných kontajneroch. Z odpadu sa oddelia zložky, ktoré sú buď nevhodné do spaľovne alebo sú vhodné na materiálové, prípadne iné zhodnotenie. Ako napríklad sklo, papier, plasty, kovy, akumulátory, pneumatiky, elektronický šrot. Odpad, ktorý nie je vhodný ani do spaľovne, ani na iné materiálové zhodnotenie, musí ísť na sklad. Zvyšný odpad, ktorý ostane a je vhodný na spaľovanie, pôjde najprv na drvič a až potom do spaľovne. Týmto technologickým krokom sa dosiahnu dva efekty: zvýši sa podiel separovaných komodít do odpadu a pripraví sa vhodnejšie palivo pre spaľovňu, čiže tam nepôjdu odpady nevhodné na spaľovanie, lebo by zhoršovali proces spaľovania i dopady na životné prostredie.

Na pracovisku vytvorili 11 nových pracovných miest, denný výkon strediska sa má pohybovať okolo 80 až 100 ton odpadu, čo znamená, že areál bude schopný spracovať všetok nadrozmerný odpad, ktorý tam dovezú. Spaľovanie triedeného odpadu vhodného na tento proces priamo vplýva na zvyšovanie výhrevnosti, stabilizáciu spaľovacích podmienok v kotli a nezanedbateľné je environmentálne hľadisko, keď sa do ovzdušia nedostanú toxíny.

Tento projekt je jednou z etáp dlhodobého investičného zámeru spoločnosti KOSIT na separáciu a zhodnocovanie druhotných surovín.
lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606