magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Bude zvýšenie cestovného v MHD logickým dôsledkom reality a adekvátne komfortu a kvalite cestovania?
@ Rozhovory a reportáže      Apr 23 2007 - 13:27 GMT
Zvýšenie tarify v mestskej hromadnej doprave (MHD) bude pre Košičanov vari najdôležitejším bodom rokovania mestského zastupiteľstva, ktorý sa dostal do programu na jeho zasadnutie na štvrtok, 26.apríla. Z návrhu vyplýva, že jednorazový lístok platný do desiatich minút od označenia by mal stáť 14 korún, do tridsať minút 17 korún a do hodiny 20 korún. Lístok v nočnom spoji by mal stáť 28 korún. Základný mesačný lístok v prvom pásme by mal stáť 550 korún, zľavnený 275 korún. Návrh už prerokovala a schválila Mestská rada a posunula ho poslancom.
Vyzerá to tak, že nedávno odvolané Predstavenstvo Dopravného podniku mesta Košíc (DPMK) ešte skôr, než stihlo zavrieť za sebou dvere problematického vládnutia, neostalo nič dlžné svojej povesti a pri svojom odchode stihlo vyhotoviť aj konečný účet. To, že sa ceny môžu, prípadne by sa mali zvyšovať, to by už v súčasnosti ani nikoho neprekvapilo. Prekvapuje však nelogická argumentácia, spôsob zvolených časových limitov i predpokladaný odhad nárastu limitov.

Z návrhu vyplýva, že Predstavenstvo DPMK, ktoré ho na mestskú radu pripravilo, považuje zvýšenie cien v MHD (mimochodom, nemenili sa od apríla 2001), za nevyhnutnosť, aby sa dosiahlo zosúladenie skutočnosti s právnymi normami. To znamená, že dopady DPH bude znášať konečný spotrebiteľ - cestujúci tak, ako to je pri iných tovaroch a službách. To snáď niekto v DPMK chce tvrdiť, že cena lístka doteraz bola vypočítaná tak, že v tom nebolo zahrnuté DPH? A že DPMK ju odvádzal dobrovoľne zo svojich tržieb ? To by asi bola najväčšia rarita na Slovensku od zavedenia rovnej dane!

Ak návrh v mestskom parlamente prejde, novou cenou budú Košice aspoň v niečom prví na Slovensku. Nasvedčuje tomu samotná tarifa a pozrime sa, ako to asi bude vyzerať. Základný, 10-minútový lístok bude znamenať pravdepodobne toľko, že určený časový limit využije asi veľmi málo Košičanov. Košice tvorí Staré mesto ( obyvatelia ktorého si pri takýchto cenách vystačia aj bez MHD) a satelitne vybudované sídliská. Z nich, možno okrajových časti Terasy, sa za 10 minút dostanete akurát na okraj starého mesta. Znamená to, že pre Košičanov je určená až druhá ponúkaná možnosť, to znamená, že si budú musieť kupovať lístok na 30 minút teda za 17 Sk. Zvýšenie z 12 na 17 korún predstavuje zdraženie o 41,6 %, a to už dávno nikde na Slovensku nebolo.
Ak si predkladatelia novej tarify zjednodušili svoju domácu úlohu na úpravu tarify a opísali ju z Bratislavy, iba tým potvrdili, ako ďaleko im niektoré podstatné veci unikali. Bratislava urbanistickým riešením a s tým spojeným riešením dopravy nie je zrkadlovým obrazom Košíc, aby sa zjednodušovala tak vážna vec, akou je cena cestovného pre občanov.

Za povšimnutie stojí ešte jedná vec. Nikde v návrhu sa nehovorí o prípadnej zvýšenej kvalite prepravy. Mysleli autori návrhu novej tarify pre MHD v Košiciach na to, komu to svoju dopravu ako produkt - tovar chystajú ? Ak zastupiteľstvo návrh schváli, zmena tarify nadobudne účinnosť od júla 2007. Nechajme sa prekvapiť, aká bude reakcia poslancov a napokon aj tej časti tretieho sektora, ktorej nie je ľahostajný osud v meste a prípadne, ako na to zareagujú samotní obyvatelia Košíc, ak sa zvýšenie cien cestovných lístkov na MHD v takejto podobe stane realitou.

Martin KRČ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606