magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Spoločne využime európske fondy a zdroje na rozvoj...
@ Rozhovory a reportáže      May 03 2007 - 10:08 GMT

Výstavba rýchlej cesty R4 medzi Košicami a Miškolcom patrila medzi prioritné otázky spoločného rokovania predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu a predsedu župy Borsod – Abaúj – Zemplén Ferenca Ódora, ktorý navštívil na čele delegácie 2. mája sídlo Košického kraja.

Kým roky to vyzeralo tak, že Boršodská župa vyvíja väčšie úsilie smerujúce k modernizácii cesty medzi oboma župnými mestami než my, najmä budovaním obchvatov okolo obcí, podľa slov košického župana Čierny Peter je teraz skôr na strane susednej župy. Otázka už stojí tak, že na budúci týždeň by sa malo podpísať memorandum medzi Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstvom hospodárstva SR, a to by bolo signálom, aby aj maďarská strana mohla naštartovať prípravné práce na výstavbe už rýchlocesty. „ Spolu lobujeme zato, aby tieto kroky z maďarskej strany boli urobené, aby rok 2009 bol termínom, kedy sa výstavba spustí, “ - dodal Z.Trebuľa, ktorý má podporu ministra dopravy Ľ. Vážneho. Dôvody, ktoré k tomu vedú, nie sú už otázkou iba prepojenia oboch miest, ale najmä využitia cesty ako rýchlejšieho a ľahšieho prístupu do priemyselného parku Kechnec, kde narastá počet investorov, ďalšieho chystaného priemyselného parku Pereš, kde v piatok „zakope svoj kameň“ jedna z logistických firiem a pripravovanej výstavby terminálu Carga na Letisku v Košiciach. Prílev investorov do tohto priestoru už teraz vyvoláva stav, keď samotný región okolo Košíc nedokáže zabezpečiť dostatok potrebných pracovných kapacít, preto dá možnosť zamestnať sa ľuďom aj spoza hraníc, napríklad z Ukrajiny i Maďarska.

„Erštvorka“ napojením sa na diaľnicu D1 okolo Bidoviec môže vytvoriť jeden vynikajúci koridor, ktorý prepojí nielen územie okolo Košíc a Prešova, ale aj ďalšie, i za hranicami.
„ Maďarskej strane sme navrhli organizovanie konferencie o možnostiach, ktoré v nastávajúcom období vzniknú na tomto území, aj v súvislosti so založením združenia IT Valley“, povedal Trebuľa. Je tu predpoklad zo strany firiem, ktoré tu pôsobia, predovšetkým v oblasti podpory sociálno-ekonomického rozvoja, vzdelávania a zamestnanosti v regióne východného Slovenska, ako aj výskumu a vývoja informačných a komunikačných technológií, že narastie počet pracovných miest až asi o 6 000, preto treba komunikovať so susednými regiónmi aj spoza hraníc, aby sme zabezpečili dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Nastávajúci rok bude aj rokom skvalitnenia života ľudí v spoločnom Schengenskom priestore. To sa odrazí napríklad aj na malom pohraničnom styku vo zvýšení počtu hraničných priechodov, ktorých má byť medzi Slovenskom a Maďarskom spolu 17 vrátane pre cyklistov a peších turistov. Z oboch strán hraníc bude vytvorená odborná skupina, ktorá pripraví podklady na rokovanie na túto tému s ministerstvami vnútra SR i MR. Otázka podpory tokajskej cesty v Medzibodroží a vôbec podpory vinárskych oblastí, ako aj využitie alternatívnych zdrojov energií boli ďalšími témami rozhovorov. Tu chcú využiť skúsenosti z rakúskeho Burgenlandu.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606