magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Rómska otázka - horúci zemiak...
@ Rozhovory a reportáže      May 04 2007 - 12:23 GMTVstupná severná brána z Prešovskej cesty do Košíc nerobí dobré meno nášmu mestu. Kedysi rozkvitnuté a upravené záhradky s chatkami po oboch stranách cesty sa pomaly menia na rómske osady. Na pravej strane o záhradkách už ani nechyrovať, žijú tam Rómovia, ľavá časť pod Furčou im tiež čoskoro padne za obeť. Takéto lokality nie sú v Košiciach ojedinelé. Stačí navštíviť priestor medzi obcou Ťahanovce a sídliskom Ťahanovce a pred očami sa rozprestrie zdevastovaná časť Na Demetri. Ak budeme nad týmito problémami naďalej zatvárať oči, onedlho sa tieto miesta premenia na ďalší Lunik IX.

Majetkár v kope odpadu

Záhradkársku lokalitu Majetkár na Prešovskej ceste v piatich chatkách obýva 28 Rómov. Takýto počet eviduje Mestská časť Košice -Sídlisko Ťahanovce, no pri našej návšteve ich bolo minimálne ešte raz toľko. V jednej zo zbúchaných chatiek žije Rómka Gážiová s ôsmimi deťmi. Jej manžel je práve na liečení. Prisťahoval sa k nim švagor s manželkou a deťmi, ktoré nemožno porátať, žijú spoločne v dvoch malých miestnostiach.

“Bývala som v centre mesta na Tajovského ulici, rodičia mi zomreli, brat nás obral o byt a ja som ostala v šestnástich rokoch na ulici. Mám 33 rokov a za sebou osem pôrodov. Žijeme slušne, z podpory. Trápi ma, že nemáme vodu, ani elektrinu. Kúpila som elektrocentrálu, je na benzín, vyrobí prúd, hlavne kvôli práčke, na deti treba ustavične prať. Mám podanú žiadosť o byt už 13 rokov, ale nikto nás nerieši. Chatku je v prenájme, platím za ňu mesačne 800 korún.”

Prechádzame okolo veľkej kopy odpadu a zastavíme sa pri druhej chatke. Tá je oplotená, má aj bránku, pri ktorej stojí Regina Delemanová, 48-ročná, predčasne zostarnutá žena.

“ V chatke máme izbičku a kuchynku, s bývaním som spokojná, žijeme tu s dedom a malým dieťaťom, ktoré som si adoptovala. Starší syn býva vedľa”- ukáže na drevenú chatku. “Za podnájom platím 1200 korún mesačne. Som na materskej dovolenke, žijeme z príspevku. Mám dcéru vydatú v Nemecku, už tu boli aj s manželom a sľúbili, že nám pomôžu. Druhá dcéra pracuje v Írsku.”

V najväčšej chatke, ku ktorej patrí aj murovaná garáž, býva Jolana Turtáková už osem rokov.
“Čistotu udržiavame”- zdôrazňuje a nesmelo sa pozrie na mestského policajta, ktorý nás sprevádza. Okolo domu sú nahromadené kopy odpadu, pri ktorých sa ponevierajú malé deti.

“Za bývanie platím dve tisícky mesačne, každý mesiac ich dávam majiteľke. Porodila som 14 detí, už len štyri sú malé, nechodia do školy, aj keď by mali, teraz mi ich zoberú do ústavu. Nebudem tu však sama, mám ešte troch dospelých synov v base. Nafingovali na nich lúpež, sú vo vyšetrovačke, skoro sa vrátia.” - A kde ste bývali predtým? - prerušujeme rozprávanie temperamentnej Rómky. “Mali sme byt na sídlisku Ťahanovce a ani neviem ako sme oň prišli. Bola som v base, manžel urobil výmenu bytu a oklamali ho“- vyhovára sa a berie na ruky poriadne zafúľané jednoročné dieťa. “Toto nie je moje, to je dcérine, viete, ona to nemá v hlave celkom v priadku a ani nevie, s kým to dieťa má. Teraz žije s druhom, je tehotná. Cez deň sú s nami a na noc chodia vedľa” - ukazuje na malú drevenú búdu.

V záhradkárskej lokalite Majetkár nenájdeme ani jeden ovocný strom či upravený záhon. Len haldy odpadu, kopec špinavých detí, ktoré síce navštevujú základnú školu, ale na otázku, koľko je jeden a jeden, nechápavo na nás pozerajú.

Pozostatok socializmu

Nazreli sme len do niekoľkých zdevastovaných chatiek v záhradkárskej časti Majetkár, ale situácia je rovnaká, ba možno ešte horšia aj Na Demetri.

“Lokalita je pozostatok socializmu. Tak ako Na Demetri, v Krásnej, na Herlianskej ulici, postavili byty pre neprispôsobivých Rómov, ktorí bývali v historickom centre mesta. V období primátorovania pána Kopnického a starostu Starého Mesta pána Süliho, treba vidieť presun občanov do týchto častí. Tak, ako boli Rómovia neprispôsobiví v centre mesta, tak sú aj tam. Nemajú prácu, sú nezamestnaní. Mestské časti riešia túto situáciu prostredníctvom verejno-prospešných prác, aby si občania privyrobili aspoň na nájomné, ale im sa pracovať nechce. Na ulici Na Demetri evidujeme 357 občanov, v troch bytových domoch je 36 bytových jednotiek. Títo ľudia sú bez perspektívy, bez možnosti zamestnať sa” - povedal starosta Mestskej časti Košice - Sídlisko Ťahanovce, JUDr. Cyril Betuš

Z Európskej únie prúdia na Slovensko peniaze na zlepšenie života Rómov. Mnohí občania sa pýtajú, kde sa strácajú, prečo sa pomoc míňa účinkom? Množstvo peňazí sa zbytočne vynakladá na tlač plagátov, brožúr, ktoré majú informovať a vzdelávať Rómov. Nuž, ale ako, keď mnohí nevedia čítať a ich záujem o vzdelávanie je minimálny. V praktickej rovine sa pre týchto ľudí nerobí nič.

“Na Majetkári Rómovia protiprávne obsadili postavené chatky, rozbili okná, dvere, nasťahovali sa. Majitelia, väčšinou dôchodcovia, súhlasili s ich likvidáciou, ale zbúrať si ich musia na vlastné náklady, a na to peniaze nemajú. Odporúčali sme im, aby sa obrátili na políciu a nahlásili protiprávne obsadenie ich majetku. Nakoniec prípad riešili tak, že uzavreli s Rómami nájomné zmluvy a vraj, každý mesiac platia za prenájom. V takomto prípade do toho nemôže zasahovať ani naša mestská časť. Chatky nie sú určené na bývanie, preto tam nie sú pristavené kontajnery a za odpad sa dnes platí. Vieme, že v tejto časti chýba voda, elektrina, WC ”- vysvetľuje starosta JUDr. Cyril Betuš a jeho spolupracovníčka Mgr. Beáta Olšinárová ho dopĺňa:

“V minulosti v našej mestskej časti takmer v každom vchode na prízemí žila jedna rómska rodina. Byty popredali, peniaze minuli, nestarali sa, ako budú ďalej žiť. A teraz čakajú, že štát im opäť dá byty.”

Priznajme si, že problémy s neprispôsobivými Rómami nám už prerástli cez hlavu. Existuje vôbec nejaké riešenie?

“Niekoľkokrát sme mali stretnutia so zástupcami magistrátu, mestských častí, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, bytového hospodárstva, so zástupcami štátnej a mestskej polície a ďalšími zainteresovanými inštitúciami. Tento problém však musí riešiť štát. Je potrebné poskytnúť Rómom prácu, bývanie a vyžadovať od nich plnenie si povinností. Deti vzdelávať tak, aby z nich nevyrastali negramotní a nesamostatní ľudia, odkázaní na pomoc štátu a samospráv”- povedal na záver starosta JUDr. Cyril Betuš.

Malva POKORNÁ

Foto: Karol HATALA   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606