magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Ad: Rómska otázka - horúci zemiak...
@ Rozhovory a reportáže      May 08 2007 - 06:46 GMT
Nuž áno, aj tak sa da na veci divať. Poznám trochu rómsku mentalitu, aj samotných Rómov. Je pravda, že aj medzi nimi sú takí, ktorým práca nevonia, ako aj medzi gádžami. Mám 45 rokov, bola som bez práce s menšími prestávkami cca dva a pol roka. Nie som Rómka, mám iba smolu, že žijem na východnom Slovensku, kde je práca "podpultovým tovarom". Ale vrátim sa k rómskej tematike. Veľa Rómov odchádza za prácou mimo republiku, o nich samozrejme málokto hovorí, odchádzajú za prácou, nie za podporou. Poznám konkrétnych ľudí, celé rodiny z Jasova, Medzeva, Čečejoviec, Košíc. Nemôžem povedať, že to sú ľudia, ktorí by čakali aby sa o nich postaral štát. Osobne som jednému 23 ročnému Rómovi s maturitou 3 mesiace rozposielala prostredníctvom internetu žiadosť o prácu spolu so životopisom. Približne na 40 miest. Neúspešne.

Áno aj to je pravda, že niektorí predali byty, ale nie preto, aby dostali zadarmo iné, potrebovali peniaze a vybrali sa do sveta. Ak bola ich cesta neúspešná, vrátili sa a samozrejme, už nemali kam. Nasťahovali sa k príbuzným... Moja priateľka - nerómka urobila čosi podobné a po neúspešnom návrate, ostala na krku mame.

Bola som pri tom, keď rómske 20 ročné dievča telefonicky zohnalo prácu a pri osobnom kontakte jej oznámili, že miesto je obsadené. Po tejto skúsenosti dvaja mladí z Košíc - 24 ročný rómsky chlapec a 21 ročné rómske dievča volali na inzerát ponuky pracovných miest a nakoniec sa priamo opýtali, či nevadí, že sú Rómovia. V slúchadle sa ozvalo píp, píp...

Pôsobila som aj v školstve, konkrétne na špeciálnej základnej škole. Prvý môj postreh bol, že niektoré rómske deti, a bolo ich dosť, nepatria na špeciálnu školu, ale keďže v šiestich rokoch neovládali slovenský jazyk a nenavštevovali predškolské zariadenie, jednoducho sa ocitli na špeciálnej škole. Samozrejme, že neprešli psychologickým vyšetrením, pretože nie že nevedeli odpovedať, jednoducho nerozumeli otázke. Aj v relácii "Aj múdry schybí" autori "lovia" stupidné odpovede najmä v regiónoch, kde nerozumejú otázkam, lebo materinskou rečou respondentov je maďarčina. Je to ako začarovaný kruh, deti od prvého momentu v škole nie sú úspešné, sú demotivované, namiesto povzbudenia a pomoci pri prekonávaní jazykovej bariéry, skončia v špeciálnych školách, kde sú nároky nižšie a nastáva boj medzi učiteľmi a rodinami aby do školy vôbec prišli. Pravda, aj tam chýba motív a chuť, keď deti vidia, že rodičia sú doma bez práce, nechápu, prečo do školy musia ísť. Rómskych asistentov je čoraz menej, pretože skončil projekt nadácie "Školy dokorán", ktorý podporovala vláda. Teraz je už iba na riaditeľoch jednotlivých škôl, či nájdu peniaze na zaplatenie asistentov. Sú veľmi nápomocní obzvlášť pre deti, pomáhajú preklenúť najmä jazykovú bariéru v prvých ročníkoch.

Apropó, aktivačné práce sú cenené na 1700,- Sk mesačne. Ja by som rada videla niekoho, komu by sa páčilo pracovať za takúto sumu. Napríklad bola som v Medzeve, rozprávala sa s Rómkami, ktoré zametali chodník. Nie však na ulici, ale u nich doma - po práci ma totiž pozvali na kávu do osady. Pozvanie som prijala, a dokonca bez policajného doprovodu som navštívila tri rodiny a veľmi dobre sme sa porozprávali. Dozvedela som sa, že pracujú od 8.00 do 14.00 hod. priamo v meste, zametajú chodníky. Za celý čas nemôžu nič zjesť, ani ísť na toaletu. V meste Medzev totiž Rómovia majú vstup do ktoréhokoľvek podniku "zakázaný". Na vlastnej koži som sa o tom presvedčila. Na oknách majú nápisy: Vstup len z Klubovou kartou. Chcela som si dať v Medzeve kávu s rómskym kolegom z Košíc a jednoducho nás neobslúžili, lebo sme nemali "Klubové karty". Tak, rómske ženy, ktoré vykonávajú aktivačné práce v Medzeve, majú obrovský problém vykonávať v pracovnom čase základnú ľudskú potrebu.

Na Luníku IX je situácia taká, že kvôli neplatičom je dodávka vody regulovaná. To by nebol problém, ten nastáva vtedy, keď od 10.00 hod. pustia vodu na dve hodiny a aktivačné práce tam vykonávajú medzi 8.00 a 12.00. Samozrejme, ženy utekajú chytať vodu, variť a prať. Kontrola príde o 11.00, zistí, že ženy nie sú v tom čase v teréne, zrušia počet miest na aktivačné práce. Pritom, stačilo by trochu ústretovosti, presunúť aktivačné práce alebo dodávku vody...

Surfovala som na nete a natrafila som na veľmi zaujímavé skutočnosti a najmä čísla Rada sa s vami o poznanie podelím:

82/04-I/33: Európska rómska pracovná agentúra - ERPA
Názov projektu: Tvorba systému prevencie a podpory umiestňovania na TP osôb dlhodobo nezamestnaných, nízko kvalifikovaných a iných znevýhodnených skupín

Vedúci partner: Európska rómska pracovná agentúra - ERPA

Partneri: Sociologický ústav SAV, Timur&Partners, spol. s.r.o.

Popis projektu:

Nosnou myšlienkou projektu ERPA je pomoc rómskej minorite, dlhodobo nezamestnaným osobám a osobám s nízkou kvalifikáciou k ich zaradeniu sa na trh práce prostredníctvom poradenskej, vzdelávacej a osvetovej činnosti.
Hlavnou aktivitou ERPA je ponúknuť svojim klientom – cieľovej skupine – základné (osvetovo-výchovné, komunikačné) školenia, základy pracovného, občianskeho a daňového práva, základy práce s PC, základy podnikania, výsledkom ktorých je pomoc cieľovej skupine nájsť si primerané a stabilné zamestnanie.
Ďalšou ťažiskovou aktivitou pre klientov ERPA je pomoc pri hľadaní zamestnania. Doplnkovou aktivitou je všeobecné poradenstvo, ekonomický a právny servis pre cieľovú skupinu.
Nemenej dôležitou aktivitou projektu je aj formovanie postojov zamestnávateľov a širokej verejnosti k znevýhodneným skupinám pomocou PR aktivít a komunikačnej kampane o cieľoch, poslaní a fungovaní projektu.

Ciele projektu:

1. individuálna práca s klientom
2. formovanie postojov zamestnávateľov a širokej verejnosti smerom k cieľovej skupine
3. vytvorenie školiacich formátov - školenia, motivačné kurzy na posilnenie pracovného potenciálu
4. pomoc rómskej minorite a ostatným cieľovým skupinám k zaradeniu na TP

Počet mimovládnych neziskových organizácií: 1

Výška finančných prostriedkov: 16 074 591,- Sk

63/04-I/33: Úrad vlády SR - Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity

Názov projektu: Feder dživipen - Lepší život

Vedúci partner: Úrad vlády SR - Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity

Partneri: OZ Euroškolitelia, OZ na podporu a rozvoj regiónov

Popis projektu:

Príprava metodológie inovatívneho modelu aktivačného podniku, ktorý bude pomáhať integrovať dlhodobo nezamestnaných Rómov na pracovnom trhu.

Cieľ projektu:

Zvýšenie zamestnanosti rómskej menšiny v Prešovskom a Košickom kraji.

Vychovávať majoritnú spoločnosť k prijatiu etnických skupín.
Vytvárať prostredie spoločnosti, ktoré je tolerantné voči iným kultúram.

Počet mimovládnych neziskových organizácií: 2

Výška finančných prostriedkov: 9 985 608,- Sk

Čo poviete, kde asi skončili toľké peniaze? Kto sa zas "nabalil"? Prečo sa na problém nepozrieť aj z tohto uhla? Ešte by sa dalo písať a písať. Úvahy a uzávery nechávam na čitateľoch.

V žiadnom prípade nechcem obhajovať tzv. neprispôsobivých Rómov, chcela by som len poukázať na tých, ktorí sa snažia, sú neúspešní a ak ich nezačneme rozlišovať, tak nikdy nedostanú šancu, aby sa z neprispôsobivých postupne stávali prispôsobiví...

Jana Markov   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606