magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Prešovský primátor JUDr. Pavel Hagyari: "Prešov sa stáva podnikateľsky atraktívnym mestom."
@ Rozhovory a reportáže      May 15 2007 - 12:58 GMT

JUDr.Pavel Hagyari

Ubehlo niekoľko mesiacov od zvolenia JUDr.Pavla Hagyariho na post primátora Prešova. Za krátke obdobie dokázal získať pre mesto dvoch významných investorov, seriózne riešiť dopravu, fungovanie mestských firiem a rozbehnúť ďalšie dôležité aktivity. Pod jeho vedením sa Prešov dynamicky rozvíja. Viac sa dozviete z rozhovoru, ktorý poskytol nášmu médiu.

To, že ste vyhrali voľby na post primátora, mnohých prekvapilo. Stalo sa tak preto, že ste verejne známa osoba alebo voličov oslovil váš volebný program?

"V politike je potrebné rozlišovať medzi popularitou a dôveryhodnosťou. Ľudia vás môžu poznať, registrovať z médií, ale to nie je zárukou toho, že vám aj veria. Práve voľby sú tým najreprezentatívnejším výskumom verejnej mienky, v ktorom politik zistí, či je populárny alebo aj dôveryhodný. V predvolebnej kampani som poukázal na problémy, načrtol som riešenia a ďalšie smerovanie nášho mesta. Môj volebný program sa preto zmenil na pracovnú agendu."

Niekoľko rokov žijete v Bratislave, čo vás primälo k tomu, že ste si spomenuli na východ a kandidovali na post primátora?

"Na východ som si nemusel spomenúť, lebo som naň nikdy nezabudol. Možno práve moje vystupovanie v médiách v pozícii bratislavského právnika, mi dalo nálepku Bratislavčana. V Prešove som doma, a keďže tu mám celú rodinu a mnohé aktivity, veľmi dobre som poznal jeho situáciu a problémy, ktoré trápia Prešovčanov."

Niektorí primátori či starostovia riadia svoje mesto od stola, čo určite nie je správne. Vy ho vraj riadite z Bratislavy?

"Prešov má mnoho problémov v oblasti dopravy. Akútne potrebuje investície. Ľudia na to, aby neodchádzali, potrebujú prácu, bývanie a podmienky na dôstojný život. Sú to veľmi vážne problémy, ktoré chcem a viem riešiť. Z richtárskej stoličky a bez pomoci investorov či za asistencie vlády a samosprávneho kraja mnohé problémy z nich nie je možné riešiť."

Ubehlo vyše 100 dní od vášho zvolenia, čo sa stihlo v Prešove za ten čas urobiť?

"Pri hodnotení povestnej stovky som optimistický. Získali sme napríklad dvoch významných investorov. V jednom prípade predstavujú investície približne 2, 3 mld. Sk a v druhom viac ako pol miliardy. V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, ale aj so Slovenskou správou ciest, riešime dopravu. Fungovanie mestských firiem prechádza postupne auditmi, pretože ich hospodárenie nebolo také efektívne a dynamické, aké by malo byť."

Takmer všetky mestá zápasia s nedostatkom bytov. Nie ste zástancom stavania sídlisk, ale satelitných mestečiek. V čom vidíte ich význam?

"Na to, aby sme udržali mladých ľudí v Prešove, musíme im dať takú ponuku, aká bude z ich strany prijatá. Preto obrovskú pozornosť venujem prílevu investícií a vytváraniu vhodného podnikateľského prostredia ako aj podpore bývania. Ak bude našou ponukou práca a bývanie, potom sa mladí ľudia budú môcť v Prešove usadiť."

Väčšia časť bezdomovcov sa grupuje vo veľkých mestách. Tento problém neobišiel ani Prešov. Viete ponúknuť tejto sociálnej skupine aspoň provizórne bývanie po celý rok?

"V sociálnej politike sú partnermi mesta mimovládne a charitatívne organizácie. Podporou ich aktivít a spoluprácou s nimi pomáhame aj tejto sociálnej skupine. V prostredí azylového domu Archa, ktorý prevádzkuje gréckokatolícka charita, sú vytvorené podmienky na ich celoročné bývanie. Musíme však konštatovať, že vyšší záujem oň je hlavne v zimných mesiacoch. Ponuka bývania je využívaná len sezónne."

Ráta sa vo volebnom programe so skvalitnením života dôchodcov? Ak áno, ako?

"Chcem, aby úcta k seniorom bola samozrejmosťou. Netýka sa to len otázky vzájomného správania sa. Úcta k seniorom má aj sociálny a ekonomický rozmer. So seniormi sa pravidelne stretávam na rôznych podujatiach. Jedným z nich je „Čaj v hoteli Senátor,“ ktorý organizujem každé tri týždne. V súčasnosti s dopravným podnikom hľadáme možnosti nových zliav pre seniorov, ktoré budú platiť už o dva mesiace. Po transformácii Technických služieb predpokladám výrazné zľavy pre seniorov aj pri platbách za komunálny odpad. Sociálna oblasť nikdy nebude a nesmie byť zárobková. Pri jej zabezpečovaní je dôležitá tak jej kvalita, ako aj rozsah a finančné náklady. So sociálnym odborom pripravujeme audit.
Jeho cieľom je nájsť čo najefektívnejší model sociálnej politiky."

S príchodom demokracie nastalo na Slovensku uvoľnenie, ktoré si každý občan vysvetľuje po svojom a podľa tohto sa aj správa. V spoločnosti nastúpila intolerancia až agresivita. Ako proti týmto neduhom bojovať?

"Demokracia je forma výkonu moci. Od rozhodnutí nemôžeme oddeliť zodpovednosť a od moci samotnej jej kontrolu. Intolerancia a agresivita sú vlastné ľudskému správaniu, ale ovplyvňuje ich predovšetkým výchova. Samosprávy musia vytvárať kvalitný školský systém, no ostatné je už na rodičoch."

Pán primátor, v práci kritizujete svojich podriadených, ako prijímate kritiku vy?

" Pri nástupe na primátorský post som sa stretol so zamestnancami jednotlivých odborov, útvarov a úradov. Predstavil som im svoju víziu moderného úradu a žiadal som od nich výraznú iniciatívu a aktivitu. Pri tímovej práci sa občas môžu vyskytnúť aj nedorozumenia, tie však riešime skôr vysvetleniami ako kritikou."

Prešov a Košice medzi sebou odjakživa súperili. V Košiciach sa pripravuje výstavba auparku. Bude ho mať aj Prešov?

"Prešov sa stáva podnikateľsky atraktívnym mestom. O podnikateľské aktivity prejavili vážny záujem subjekty z rôznych oblastí výroby, vývoja či služieb. Svoje miesto tu zohrávajú aj viaceré spoločnosti, ktoré sa už pripravujú na výstavbu obchodno-relaxačných centier."

Čo si sľubujete od spolupráce miest Košice – Prešov ?

"Naša spolupráca má predpoklad výrazného spoločenského, politického aj ekonomického protipólu voči Bratislave. Prešov s Košicami viac vecí spája ako rozdeľuje. V ostatnom čase sme sa s košickým kolegom, primátorom, stretli na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Témou diskusie s odborníkmi bolo hľadanie odpovede na otázku, či sú tieto mestá konkurenti, alebo partneri. Zhodli sme sa na potrebe partnerstva. Obe mestá, a najmä ich ľudia, majú k sebe veľmi blízko. V ekonomike, kultúre, športe či cestovnom ruchu sa môžeme dopĺňať a vieme si výrazne pomáhať. Aj preto hľadáme možnosti konkrétnej spolupráce v konkrétnych oblastiach. Na ilustráciu môžem uviesť napríklad oblasť dopravného prepojenia, čo má medzinárodný význam. Od spolupráce druhého a tretieho najväčšieho mesta na Slovensku si sľubujem konkurenciu všade tam, kde je možná, spoluprácu všade tam, kde je žiaduca a tiež spokojnosť obyvateľov oboch miest."

Za rozhovor sa poďakovala


Malva POKORNÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606