magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Lenka Filipová v Historickej radnici.
@ Rozhovory a reportáže      May 22 2007 - 11:48 GMT


Česká speváčka a gitaristka Lenka Filipová si obľúbila košické publikum a myslím, že to platí i v opačnom garde. Ako jasný dôkaz tohto tvrdenia môže poslúžiť aj fakt, že na rozdiel od minulosti sa v rámci svojho aktuálneho turné, reflektujúcom vydanie jej ´best of-ky´ spred dvoch rokov, odohrala v metropole východu hneď dva koncerty po sebe. A je potrebné poznamenať, že v rámci oboch ju v priestoroch Historickej radnice privítalo – v nedeľu úplne a včera takmer zaplnené hľadisko.

V akustickom triu, v ktorom robia Filipovej spoločnosť gitarista Miroslav Linhart a hráč na írsku harfu a klávesy, rodený Ír Sean Berry, predstavila speváčka, podľa očakávania prierez svojou doterajšou hudobnou kariérou. Nechýbali piesne najstaršie, klasické, osvedčené hity z rokov 80-tych, no ani skladby z jej ostatného albumu „Tisíc způsobů jak zabít lásku“. Myslím, že veľmi príjemným prekvapením pre všetkých fanúšikov tejto gitarovej virtuózky bolo zaradenie niekoľkých, dosiaľ na koncertoch minimálne, respektíve vôbec neprezentovaných skladieb (napríklad „Přátelé“ z roku 1990), či dvoch starých írskych ľudoviek, z ktorých jedna – „Oidhche Mhath Leibh“ (interpretovaná v pôvodnom, keltskom jazyku) figuruje spolu s Albioniho „Adagiom“ ako bonus na spomínanej výberovke. Bol to žánrovo pestrý koncertný set, v rámci ktorého zneli ako pesničky medzi ktorými nechýbali také evergreený ako „Zamilovaná“ , „Bravo Pane Stress“, „Za všechno může čas“, „Mosty“ (ako spomienku na zosnulého K. Zicha, s ktorým túto skladbu pôvodne naspievala ako dueto, čo na koncerte Filipová – aspoň symbolicky pripomenula tým, že ju zahrala na Zichovej ´dvanástke´ pozn.red.) či úspešné skladby z posledného obdobia – „Prší“, alebo „Soukromí“, tak world music v podobe spomínaných írskych balád, nejaký ten šanzón a došlo aj na klasiku – „Canzion Y Danza“ od R.Pipó-a, ktorá bola aj napriek problémom s rozlaďujúcou sa gitarou príjemným spestrením večera, počas ktorého došlo ešte na jedno prekvapenie – prezentáciu zbrusu novej skladby s názvom „Možná“, ktorá bude súčasťou hudobníčkinho pripravovaného albumu. K výslednému dojmu zo včerajšieho vystúpenia nesporne prispel aj kvalitný zvuk – neporovnateľný s tým, akým disponoval Filipovej minulý koncert v Dome umenia, pred troma rokmi v októbri.

Spokojné publikum si v závere doslova vynútilo ešte dva prídavky v podobe klasických hitov „Věnování“ a „Prý se tomu říká láska“, po ktorých sa však už hudobníčka a jej spoluhráči s košickým publikom definitívne rozlúčili.

Igor PETRUŠKA
Foto: Karol HATALA   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606