magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Koniec týždňa na výstavách...
@ Rozhovory a reportáže      May 29 2007 - 10:46 GMT

Dvoma vernisážami výtvarných diel sa v druhej polovici uplynulého týždňa stala bohatšou košická i východoslovenská výtvarná obec. Ešte vo štvrtok otvorili v košickej galérii Veritas výstavu obrazov a fotografií už umelecky zohratej dvojice Milky Závackej a Berca Cisára pod názvom Pocta modernistom. Pre rodáčku z Prešova Milku Závackú, ktorá sídlo realizácie svojich inšpirácií premiestnila do Košíc, to znamenalo v poradí už jedenástu individuálnu výstavu a ako nám povedala, do kolektívnych prispela svojimi maľbami štyri razy, z nich v jednom prípade na medzinárodnom bienále v Poľsku v Przemysli, odkiaľ výstava potom putovala po štyroch krajinách.

„Všetky obrazy robím na základe svojich prežitých pocitov, ktoré sú buď moje osobné zážitky alebo sú to reflexie na závažné vonkajšie udalosti, ako napríklad súčasná situácia, ktorá vládne vo svete... nespokojnosť, násilie, teror... všetko sa to dotýka ľudí a ľudský faktor je pre mňa veľmi dominantný, možno preto aj vznikli. Často ma osloví aj prečítaná kniha, ktorá ma hĺbkou myšlienok, svojou filozofiou dokáže inšpirovať, na čo reagujem na plátne...napríklad je tu jeden obraz ako reflexia na knihu Milana Kunderu Neznesiteľná ľahkosť bytia. Pocit ma vždy vedie k tomu, čo použijem a podľa toho si volím podkladový materiál, farby, techniku“ – prezradila nám.
Pre košického fotografa, spoluzakladateľa fotoklubu NOVA Berca Cisára je táto výstava piatou samostatnou, toho roku už dvakrát vystavoval v poľských mestách Krosno a Jaslo. Diela, ktorých je podstatne viac, než sa dostali na konkrétnu výstavu vo Veritase, obmieňa a na tejto dominuje pocta modernistom, čo je súčasne názov výstavy i jednej z jeho fotografií.

„Zachycuje poryvy nielen spôsobu modernej tvorby, ale aj obdivovateľov moderného umenia“- hovorí. Autor pôsobiaci v súčasnosti v Slovenskom technickom múzeu
pracuje ako fotograf už od roku 1975 a má za sebou v spolupráci s rôznymi vydavateľstvami bohatú publikačnú činnosť.

Ďalšiu výstavu z diel z krajskej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Košická paleta 2007 otvorili o deň neskôr v priestoroch Slovenského technického múzea. Vyhlasovateľom i organizátorom tejto súťaže bolo tamojšie Krajské osvetové stredisko (KOS), ktorému sa doň podarilo zapojiť bezmála 60 autorov v 5 kategóriách. Najpočetnejšiu časť zabrali autori nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania, ktorých sa prihlásilo 29. Odborná porota zložená prevažne z akademických maliarov a sochárov prisúdila hlavnú cenu Sone Maléterovej z Turne nad Bodvou, cenu riaditeľky KOS získal Zoltán Nagy – „ENZOE“ z Malých Trakan. Zaujímavé pri udeľovaní cien azda bolo to, že kým v kategórii A autorov od 15 do 25 rokov bez výtvarného vzdelania obsadili mladí výtvarníci všetky tri miesta ( 1. miesto dostala Barbora Vodrážková zo ZUŠ Kováčska Košice, 2. miesto patrí Ladislavovi Staňovi ml. z Valalík pri Košiciach a 3. miesto Ľubošovi Lorenzovi, Košice I), ceny v podobnej kategórii B u autorov tej istej vekovej skupiny, ale s výtvarným vzdelaním, porota neudelila. Tá, podľa vyjadrenia tajomníka súťaže Andreja Goreho, vysoko ocenila kvalitatívnu úroveň krajskej súťaže, pozitívne hodnotila najmä veľmi dobrú úroveň výtvarných prác mladých autorov od 15 do 25 rokov a dobrú insitnú tvorbu autorov z košického regiónu a Spišskej Novej Vsi. Oproti predchádzajúcemu obdobiu došlo k podstatnému kvalitatívnemu zlepšeniu tvorby v kategórii autorov nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním.

„ Potešiteľné je, že každý rok sa objavujú noví talentovaní autori najmä v košickom regióne, v Michalovciach a autori prostredníctvom Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia v Kráľovskom Chlmci“, dodal A.Gore.

Z výtvarných techník dominovala olejomaľba a maľba akrylom. Početné zastúpenie má však aj pastel a akvarel. Tradične dobre je zastúpená plastika, okrem drevených a kamenných plastík aj keramika. Celkovo bolo ohodnotených 130 výtvarných prác, tie vybrané na krajskú súťažnú výstavu budú reprezentovať Košický samosprávny kraj na celoštátnej súťaži Výtvarné spektrum v Humennom.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606