magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Morský vlk zo suchozemských Košíc.
@ Rozhovory a reportáže      May 31 2007 - 09:44 GMT

Štefan Pachota a jeho krásavica...


...a vo svojom živle - na mori

Na celom svete nie je vari jediný chlapec, ktorý by sa nechcel plaviť po rozbúrených moriach a oceánoch, s vetrom vo vlasoch, voľný ako vták. My, suchozemci, môžeme o takejto romantike väčšinou iba snívať. Výnimky však zvyknú potvrdzovať pravidlo a takouto výnimkou je aj Košičan Štefan Pachota – rojko, ktorý si svoj chlapčenský sen úspešne splnil. Odmala ho lákali spenené vlny svetových oceánov, rybárčenie uprostred mora a neskutočná voľnosť, akú môže človeku poskytnúť len pohľad na nekonečnú majestátnu šírinu. Nebyť však osudového stretnutia spred niekoľkých rokov, možno by ešte stále sníval...

Dnes je už zbytočné rozdumovať nad tým, či to bola náhoda, alebo to zariadila samotná pani Šťastena. Isté je len jedno – pred siedmimi rokmi Štefan Pachota stretol kamaráta, ktorý ho pozval na týždňovú plavbu jachtou na Liparské ostrovy v Tyrrhenskom mori.

„Keď som nastúpil na tú jachtu, v momente ma opantal zvláštny, len ťažko opísateľný pocit. A keď sa vzápätí oprel do plachiet vietor, vedel som, že už nie je možná cesta späť,“ spomína na zážitok, ktorý mu navždy zmenil život.

Jachting je podľa Štefana Pachotu v prvom rade životný štýl. „Pre jachtárstvo sa skrátka musíte narodiť, je to totiž spôsob života. Na Zemi žijú tisícky ľudí, ktorí trávia na mori dlhé mesiace, ba dokonca aj celé roky. Plachetnica sa stala ich domovom,“ vysvetľuje nadšený jachtár.

Jeho záľuba ho opantala natoľko, že sa rozhodol postaviť si vlastnú plachetnicu! Žiadneho vhodného výrobcu na Slovensku však nenašiel, a tak si z Holandska kúpil projekt, vysúkal si rukávy a spolu s partiou miestnych majstrov sa vlani v januári pustili do náročnej a riskantnej práce.

„Všetko už bolo pripravené, ale veľkým problémom bolo nájsť vhodnú halu, kde by sme takmer 15 metrov dlhý a 4,5 metra široký trup jachty vyrobili. Vhodný objekt sme napokon našli blízko pri Košiciach, a tak sa výroba plachetnice mohla začať.“

Z pestrej ponuky Holanďanov, ktorí sú vo výrobe jácht svetovou jednotkou, si košický nadšenec jachtingu vybral model Samoa 48, ktorý je určený pre šesť až osem ľudí.

„Chcel som pohodlnú a bezpečnú jachtu, nie pretekársku, ale takú, na ktorej sa dá dlhodobo žiť a plaviť sa ňou po najväčších moriach a oceánoch. A práve tento typ spĺňa všetky moje požiadavky,“ zdôvodňuje svoj výber Štefan Pachota.

Po roku mravenčej práce je hotová najdôležitejšia časť jachty – oceľový trup. „Kvalitne vyrobený driek lode je základom úspešnosti celého projektu,“ prízvukuje a so zadosťučinením dodáva, že kvalitou odvedenej práce boli milo prekvapení aj holandskí experti, ktorí si prišli dielo košických majstrov osobne pozrieť až na východ Slovenska.

„Oceľový plášť teraz treba vypieskovať a ošetriť špeciálnym náterom, aby plachetnica nekorodovala. Potom pribudne nadstavba a stolárski majstri zariadia interiér lode.“

To je však ešte práca na niekoľko mesiacov. Až potom čaká Štefana Pachotu slávnostné spustenie jeho jachty do slaných vôd Čierneho mora. A kde bude smerovať jej prvá plavba?

„Nerád by som predbiehal, ale ak vyjde všetko ako má, úplne prvá trasa povedie z Čierneho do Stredozemného mora cez turecké prielivy Bospor a Dardanely. No a potom, hor sa okolo sveta!“ neskrýva nadšenie suchozemský morský vlk z Košíc.

Marián Gladiš
Foto: archív Š. Pachotu   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606