magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Miškolc: Minulosťou hutníctvo, budúcnosťou nanotechnológie.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 01 2007 - 12:51 GMT

Sándor Káli

Košice a Miškolc majú veľa spoločného. Sú to mestá s hutníckou tradíciou, sídlia v nich centrá župných samosprávnych orgánov a keď sa ich čelní predstavitelia stretnú, obyčajne nezabudnú pripomenúť, že sú vo východnej časti svojich krajín a hlavné mestá sú od nich ďaleko. Čo môže aj znamenať, že z investícií z centra prichádza k nim menej, než by si želali a aj to je vari jeden z dôvodov na užšiu spoluprácu. Viac sme sa o tomto treťom najľudnatejšom meste Maďarska chceli dozvedieť od jeho primátora Sándora Káliho v nasledujúcom rozhovore.

Pán primátor, kedy ste prevzali riadenie mesta a v čom tkvie tajomstvo vášho úspechu? Čím ste si získali dôveru voličov?

Môžem sa považovať za staro-nového primátora, veď na čelo mesta som sa postavil v roku 2002 a o štyri roky neskôr ma voliči Miškolca zvolili znovu. Vyzdvihol by som niekoľko dôležitých činiteľov: podarilo sa nám z upadajúceho, zaostávajúceho mesta vytvoriť jedno dynamicky sa rozvíjajúce mesto schopné držať krok s celoštátnym trendom. Ďalej v roku 2004 prišla do Miškovca diaľnica, ktorá naše mesto spojila s európskou diaľničnou sieťou. Potom sme obnovili naše kultúrne a športové zariadenia, vybudovali sme krytý zimný štadión európskej úrovne. Pomocou európskych peňazí rekonštruujeme centrum mesta, vytvorili sme verejné priestranstvá. Pred niekoľkými dňami sme dali do užívania rozšírenú strednú odbornú zdravotnú školu a zároveň sme položili základný kameň rozšírenia ďalšej vzdelávacej inštitúcie, takže môžem povedať, že rozvoj je kontinuálny. Z hľadiska vytvárania pracovných príležitostí bolo dôležité, že rozvojové územie v tesnom susedstve u nás už roky činnej spoločnosti Bosch získalo kvalifikáciu rangu priemyselného parku, o čo prejavili zvýšený záujem investori, ktorí sa tam začali sťahovať.

Ako informujete svojich voličov, prípadne návštevníkov mesta? Aké sú informačné centrá?

Obnova miestneho média v majetku samosprávy bola jedným z našich najdôležitejších krokov za posledné roky. Mestská televízia a bezplatne vychádzajúci týždenník sú pre obyvateľov Miškolca dôveryhodnými informačnými zdrojmi na požadovanej úrovni. Veľa užitočných informácií poskytuje aj internetový portál www.miskolc.hu , kde tak domáci, ako aj k nám zavítajúci hostia môžu nájsť správy a rôzne programy. Turistom okrem toho pomáhajú kancelárie Tourinformu a v niekoľkých bodoch mesta sú rozmiestnené bezplatné internetové centrá e-Magyarország.

Je Miškolc investičnou zónou? Aký majú charakter prebiehajúce investície?

Za miesto svojho podnikania, aj vďaka už spomínanej diaľnici, volí Miškolc v poslednom čase zvyšujúci sa počet investorov. Investície obchodného charakteru prichádzajú priebežne a máme dve nákupné strediská charakteru plaza. Rozvíja sa aj priemyselný park v severnej časti mesta a aj tam registrujeme prílev firiem so svojimi aktivitami. Preto sme sa tam rozhodli pre rozvoj na zelenej lúke a rozširujeme priestory, kým v južnej priemyselnej zóne realizujeme rozvoj infraštruktúry.

Akú má mesto, ktoré je aj sídlom župy, rozvojovú stratégiu do najbližších rokov?

Rozvojovú stretégiu mesta Miškolc prijali začiatkom roku 2006. Predloženie sektorových operačných programov smerom k EÚ sa uskutočnilo 20.decembra 2006, ich prijatie podľa predpokladov sa udeje v júli tohto roka. Miškolc je popri tom všetkom tzv. cieľovým mestom, čo znamená, že vláda jeho rozvoj podporí v rokoch 2007 až 2013 za pomoci zdrojov EÚ. My sme zriadili za podpory maďarskej a ruskej vlády stredisko nanotechnológie a tento spoločný podnik už onedlho začne pracovať na výskumoch, teda minulosťou Miškolca je hutníctvo, budúcnosťou nanotechnológie. Onoho času, keď sme si sadli, aby sme prerokovali, ktorým smerom sa má viac vyvíjať mesto, jeho rozvoj sme položili na také dôležité piliere, ako vytváranie pracovných príležitostí, výskum-vývoj, infraštruktúra-budovanie a rozvoj mesta na báze kultúry. Naše operatívne programy podporované EÚ uskutočňujeme v rámci rozvojovej stratégie mesta

Pripisujete vzdelávaniu a kultúre patričnú dôležitosť?

Pred niekoľkými rokmi som sám inicioval, aby kontakty mesta a tunajšej univerzity boli užšie, lebo je pre nás nesmierne dôležité, aby sa jej absolventi vyzbrojení diplomami a najnovšími vedomosťami dokázali umiestniť na trhu práce. Reformy však uskutočňujeme nielen v oblasti vyššieho vzdelania, ale aj v odbornej výchove, lebo je dôležité, aby odborné vzdelanie určoval reálny dopyt na trhu práce. Čo sa týka kultúry: O niekoľko dní sa naše mesto už po siedmykrát stane domovom Bartók + ... Medzinárodného operného festivalu, kde sa predstavia aj umelci svetových mien. V Miškolci je otvorených niekoľko výstav, vlani sme dali do užívania Dom umení, kde si našiel svoj domov aj Miškolcký symfonický orchester – teleso s bohatou minulosťou. Popri kultúre sme dokázali v uplynulých rokoch organizovať početné európske i svetové podujatia aj v športe. Spomenul by som Európsky pohár v chôdzi v roku 2005, vlani majstrovstvá sveta mužov-juniorov v hádzanej, alebo ďalšie majstrovstvá sveta U – 18 v ľadovom hokeji v novej krytej hale.


Na čom sa zakladá realizačná stratégia mesta?

Vedomí si progresívnej rozvojovej stratégie mesta cítime za sebou podporu maďarskej vlády a netajíme sa ani tým, že počítame aj s priaznivými vplyvmi projektov z únie.

Mesto má sedem mestských častí so samosprávami. Je tento model samosprávy účinný?

Miškolc ani zďaleka nie je také veľké mesto ako Budapešť, tu pri mestskej samospráve spravujeme administratívne a riadiace záležitosti centrálne. Váha čiastkových samospráv sa nepriblíži k dôležitosti samospráv mestských častí hlavného mesta, tie naše v prvom rade zohrávajú svoju významnú úlohu v prípade civilných aktivít prichádzajúcich zdola. V mestských častiach máme vysunuté úrady určené pre klientov, ktoré uľahčujú procedúry každodenného vybavovania.


Vieme o existencii menšinových samospráv, čo u nás chýba. Čo je ich cieľom, čo
dosiahli?


V súčasnosti u nás pracuje 11 menšinových samospráv: slovenská, slovinská, arménska, bulharská, rómska, grécka, chorvátska, poľská, nemecká, rusínska a ukrajinská. Ich snahy a aktivity smerujú na udržiavanie kontaktov s materskou krajinou alebo na zachovanie svojej jazykovej a kultúrnej identity. Organizujú si vlastné akcie, napríklad Slováci - slovenské vianoce, slovenské stretnutie dôchodcov či rôzne iné náboženské a športové podujatia. Iba ako zaujímavosť spomeniem, že často sa jedna menšina koncentruje na určité územie. Tak napríklad významná časť slovenskej menšiny obýva jednu z najkrajších častí Miškolca, a síce Bükkszentlászló (Stará Huta).

Kontakty Miškolca s Košicami sú tradičné a vždy sa považovali za dobré. Je to tak aj teraz?

Zmluvu o spolupráci medzi bratskými mestami - Miškolcom a Košicami, podpísali pred 10 rokmi. Vynikajúce sú v prvom rade kultúrne a športové väzby, napríklad nedávno vystupovalo v Košiciach Národné divadlo z Miškolca, ale snažíme sa tvoriť spoločné projekty a upevňovať hospodárske kontakty. Obe mestá sa vzájomne podporovali, aby uspeli v aktivite Európske hlavné mesto kultúry a hoci sa to nám nepodarilo, veríme, že v prípade Košíc to bude opačne a podarí sa vám získať túto prestíž na rok 2013. Tieto vzťahy budú ešte intenzívnejšie, keď sa dokončí rýchlostná cesta spájajúca naše mestá, pre ktorú politici nášho mesta silno lobujú u maďarskej vlády.

Aké sú kontakty Miškolca s ostatnými slovenskými mestami? Majú spoločné záujmy?

Sú to alebo boli v prvom rade na poli vzdelávania, ale dovolím si poznamenať, že naše mestské športové kluby pestujú výborné vzťahy s rôznymi slovenskými družstvami. Ostatne, v apríli hrali u nás popradskí hokejisti, aj naši futbalisti z DVTK hrávajú sústavné tréningové zápasy so slovenskými mužstvami a za dôležité považujem aj ďalší rozvoj turizmu medzi Miškolcom a ostatnými slovenskými mestami.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606