magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Neďaleko Košíc vyrastá pravé westernové mestečko!
@ Rozhovory a reportáže      Jun 05 2007 - 13:43 GMT
Divoký Západ na divokom východe! V dedinke Janovík, ktorá je od Košíc vzdialená len pár kilometrov – doslova čo by kameňom dohodil, vyrastá pravé westernové mestečko, akoby vystrihnuté z klasickej filmovej kovbojky. Akurát s tým rozdielom, že namiesto drahých kulís a preplatených hollywoodských hercov ide o skutočné domy a skutočných ľudí na skutočnom slovenskom vidieku! Okrem saloonu, banky, pošty a stáda nádherných koní tu nájdete aj takmer pravého šerifa.

Splnený detský sen. Aj tak by sa mohlo volať westernové mestečko Cornu City, ktoré v Janovíku založila a vlastnými silami buduje skupina nadšencov okolo Košičana Maroša Klobušníka.

„Myšlienka vybudovať vernú kópiu pravej kovbojskej dediny z čias osídľovania Divokého Západu v nás dozrievala niekoľko rokov. Chýbalo však vhodné miesto, kde by sme ju mohli postaviť. To sme napokon našli v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v dedinke Janovík pri Prešove,“ spomína zakladateľ a hlavný financmajster Cornu City Maroš Klobušník.

„Všetko si to budujeme úplne sami. Sme našťastie celkom zruční majstri, takže nie je žiadny problém. Iba ak s peniazmi, ale kto ich dnes má? V našich zruboch sa dá celoročne bývať, trávime tu prakticky každý víkend v roku a to s celými rodinami,“ dodáva vášnivý milovník koní a ródea, ktorý k westernovému spôsobu života vedie aj svoje deti. Starší syn a dcéra sú už odrastení kovboji, nuž a najmladší, len dvojročný Maroško, sa v konskom sedle doslova akoby narodil.

V janovíckom Cornu City stojí deväť verných kópií drevených zrubov z čias amerického Divokého Západu. Je tu saloon, hotel, poisťovňa, poštový úrad a dokonca aj banka.

„Už ma zopárkrát prepadli, no nemali čo ukradnúť. Mám len jednu zlatú tehličku a aj tá je len z umelej hmoty. Lupiči si teda odniesli aspoň pečenú klobásku. Ale kričala som ako o život,“ smeje sa bankárka Janka.

Hlava mestečka – šerif Rudolf „Krpec“ Vass – preto intenzívne uvažuje o výstavbe väznice. Zlodeji, kmíni a lapikurkári sa však obávať nemusia. „Bude totiž slúžiť ako hotel,“ prezrádza šerif, inak zakladateľ a šéf slovenskej vetvy európskeho Pony Expressu.
„Na konci ulice ešte pribudne pravý westernový kostol, aby sa mali hriešnici kde kajať, a tiež priestranný tanečný parket, aby sa mohli po rozhrešení dobre zabaviť,“ dopĺňa s úsmevom Krpec.

Najväčšou pýchou westernového mestečka je vlastný žrebčinec s dvadsiatkou nádherných koní. Miestni tu okrem nich chovajú aj dobytok, poníky, ovce a kozy a pestujú unikátne gigantické tekvice, takzvané helloweeniaky. Po úplnom dokončení bude westernové Cornu City prístupné širokej verejnosti. Už teraz však košickí kovboji organizujú pre deti zo širokého okolia netradičné školské výlety s unikátnou exkurziou do histórie.

Marián Gladiš
Foto: Vladimír Mravec   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606