magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Na Slovensku chýba stavebná polícia.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 08 2007 - 09:40 GMT
V ostatných rokoch sa mení tvár košických sídlisk. Na domoch sa vymieňajú okná a brány, zasklievajú sa balkóny, lodžie, bloky sa zatepľujú a dostávajú nový šat v podobe pestrofarebnej fasády. Mnohí občania, vlastníci bytov, si robia aj vnútorné úpravy, vymieňajú umakartové jadro za murované, vyhadzujú priečky a zväčšujú izby. Neľutujú peniaze na skultúrnenie bývania, pretože vedia, že investovať do bytu či domu sa vždy oplatí. Takto si počínajú nielen obyvatelia sídlisk, stačí prejsť po širšom centre mesta, napríklad po Komenského ulici, kde vlastníci bytov investujú predovšetkým do nových okien. A tak sa stáva, že na jednom dome sú okná biele, svetlohnedé i tmavohnedé, plastové i eurookná, že jedna brána na dome je z plastu, druhá z dreva, ba nájdu sa aj takí vlastníci, ktorí si vytvoria akúsi čudnú drevenú opachu, ktorá má slúžiť ako zastrešený balkón. A to všetko sa deje neďaleko historického centra mesta.

Občania považujú svoj byt za svoje kráľovstvo, a tak sa domnievajú, že si v ňom môžu robiť čo chcú, aj keď to navonok pôsobí neesteticky. A čuduj sa svete, dovoľujú im to aj naše zákony. Kým v ekonomicky vyspelých štátoch dávno existuje stavebná polícia, ktorá ustráži takéto svojvoľné počínanie vlastníkov, na Slovensku o stavebnej polícii môžeme iba snívať. Poslanci NR SR túto skutočnosť, v záplave zákonov, ktoré neustále schvaľujú a donekonečna novelizujú, akosi opomenuli.

Aké sú teda povinnosti a práva občanov, ktorí sa chystajú urobiť si úpravy v byte, resp. v dome, sme sa opýtali Ing. Ivety Kramárovej, vedúcej Stavebného úradu, pracovisko Košice – Staré Mesto.

„O stavebné povolenie na úpravu bytu je potrebné požiadať vtedy, keď sa zasahuje do nosných častí domu alebo sa zásadným spôsobom mení spôsob užívania alebo vzhľad budovy. Pokiaľ vlastník mení priečky v byte alebo vymieňa okná, stavebné povolenie nie je potrebné. Ohlásenie nie je potrebné vtedy, keď ide o opravu fasády, výmenu alebo opravu strešnej krytiny alebo povrchu plochy striech, výmenu odkvapových žľabov alebo odtokových zvodov, opravu oplotenia a výmenu jeho častí, pokiaľ sa nemení jeho trasovanie, opravu a výmenu nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, obkladov, omietok, podláh, dlažby, okien, dverí, schodišťového zábradlia, opravu a údržbu technických rozvodov vnútri bytu, to znamená, vody, kanalizácie, elektroinštalácie a podobne. Toto neplatí vtedy, ak je objekt pamiatkovo chránený alebo sa nachádza na území mestskej pamiatkovej rezervácie.“

Ak si teda občania urobia výmenu okien v dome tak, že každé bude iné, je to ich vec. Mali by síce dodržať členenie, aby sa nezmenil vzhľad budovy, ale nič sa nestane, keď tak neurobia. Stavebný úrad ( na území Košíc je ich 5) má zviazané ruky. Veľa vecí nie je zakotvených v stavebnom zákone alebo je nejasných, nedotiahnutých, a na to by mali poslanci NR SR apelovať.

„Záleží na ľuďoch, ako sa k svojmu domu postavia. Bývam v bloku na sídlisku Ťahanovce, kde máme Spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré má svoje stanovy. Vieme sa dohodnúť na tom, ako bude náš blok vyzerať. Ak si budeme vymieňať okná, dohodneme sa na jednom type, podobne na zasklievaní balkónov, lodžií. A takto by mali postupovať aj v ostatných domoch. Stavebný úrad nemá oporu v zákone, a potom to vyzerá v našom meste tak, ako to vyzerá. Stavebný zákon, ktorý existuje, občan neporušuje“- informovala Ing. Iveta Kramárová.

Vlastník bytu si však svojvoľne nemôže vo svojom byte premiestniť bytové jadro, ani vyhodiť nenosné priečky, vtedy je potrebné ohlásenie stavebného úradu a samozrejme, vyjadrenie statika, pretože to sú už vážne zásahy do konštrukcie domu, ktoré by sa bez posúdenia statika nemali realizovať. Ohlásenie vydáva stavebný úrad promptne, ak má občan všetky potrebné doklady, aj na počkanie, pretože ohlásenie nepodlieha správnemu konaniu. Stavebnému úradu však chýbajú väčšie kompetencie, aby mohol viac zasahovať do toho, čo stavebník môže a čo nemôže.

„Uskutočňujeme štátny stavebný dohľad na základe oznámení občanov, zväčša susedov a zistíme, čo sa deje na tvári miesta, teda v bytoch alebo v iných objektoch. Môžeme zastaviť stavebné práce, pokiaľ by išlo o ohrozenie ľudských životov alebo ich majetku. Urobíme z toho zápisnicu, ktorú posunieme na právne oddelenie na ďalšie konanie, a to určí pokuty. Pokiaľ ide o fyzickú osobu je to do 10 tisíc korún, u právnických osôb až do výšky 400 tisíc korún. Môžeme vydať rozhodnutie o zastavení prác, ale len papierovo. Ak stavebník neuposlúchne, dostane pokutu. A to je všetko, čo nám stavebný zákon umožňuje. Stavebná polícia by nám určite veľmi pomohla. Aj v prípade čiernych stavieb stavebník radšej zaplatí pokutu. Ešte sa nestalo, žeby musel stavbu zbúrať. Pokutu zaplatí a čiernu stavbu zlegalizuje“ - doplnil vedúcu stavebného úradu dlhoročný pracovník Ján Horváth.

Nespokojní občania sa zvyknú sťažovať na stavebnom úrade. Je ich veľa?

„Sťažnosti sa vyskytnú, ale nie je ich veľa. Občania sa väčšinou pri rekonštrukčných prácach sťažujú na hluk a neporiadok. V stavebných povoleniach i ohláseniach je uvedené, aby stavebník dodržiaval poriadok v dome a nerobil hluk. Po ukončení stavebných prác musí požiadať o kolaudáciu, ale opäť len vtedy, ak ide o stavebné povolenie, nie o ohlásenie“- zdôraznila Ing. Iveta Kramárová.

Rekonštrukcií bytov a domov v Košiciach pribúda. Niektoré trvajú pridlho, čo značne znepríjemňuje život spolubývajúcim v danom objekte, niektoré si občania robia svojvoľne, bez stavebného povolenia či ohlásenia. Ak je výsledkom rekonštrukcie nepekný vzhľad domu, nič sa nedeje. Takýmto počínaním sa neraz hyzdia budovy a vzniknuté škody sa už ťažko dajú odstrániť. Občan nepochopil, že vlastniť byt ešte neznamená, že si s ním môže robiť čo chce. Žiaľ, súčasný, nedokonalý stavebný zákon, mu to umožňuje.


Malva POKORNÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606