magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Košičan Július Vágáši je nestorom slovenského karavaningu.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 12 2007 - 10:06 GMT

Július Vágáši

Karavaning – to nie je len nevšedná romantika, ale zároveň aj životný štýl. Cestovať karavanom znamená užívať si pohodlie a súčasne absolútnu voľnosť, slobodu a nezávislosť. Môžete ísť hocikde a hocikedy, stačí sa len pevne rozhodnúť, ukázať prstom na mape a pokojne vyraziť! Život v obytnom prívese je zaujímavé dobrodružstvo najmä pre ľudí z mesta. A práve v našom meste žije vzácny človek, ktorý je považovaný za zakladateľa a nestora slovenského karavaningu. Volá sa Július Vágáši (75) a práve jemu vďačíme za to, že Slovensko má dnes významné postavenie v európskom i celosvetovom kempingu a karavaningu.

Na Slovensku združuje karavaning skutočne pestrú škálu ľudí, a to od bývalých členov Zväzarmu až po súčasnú generáciu, väčšinou príbuzných a priateľov pôvodných členov. Jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského karavaningu je dlhoročný prezident a od roku 2003 zaslúžilý čestný prezident Slovenského camping a caravaning clubu, Košičan Július Vágáši. V roku 1966 vykonal doslova revolučný skutok, keď zo susedného Maďarska priniesol podklady pre návrat ČSSR do Medzinárodnej federácie kempingu a karavaningu FICC.

„Československo bolo v roku 1933 zakladajúcim členom tejto organizácie. Po druhej svetovej vojne nám však bolo členstvo pozastavené. Plnohodnotnými členmi sme sa opäť stali až v roku 1968,“ spomína J. Vágáši, ktorý spolu s miestnymi mototuristami, združenými v TJ Lokomotíva Košice, založil v tom istom roku aj najväčšiu mototuristickú akciu na Slovensku – Rally campingu a caravaningu.

„Prvý ročník sme usporiadali v Dedinkách na počesť opätovného prijatia Československa do FICC. Našim cieľom však bolo dostať k nám celosvetové stretnutie medzinárodnej federácie. To sa nám podarilo už o pár rokov neskôr, konkrétne v roku 1974, keď sme v Tatranskej Lomnici usporiadali 35. kongres a Medzinárodnú FICC Rally, a to v novovybudovanom Eurocampingu FICC. Ten dostal svoje meno práve po medzinárodnej federácii. Jej predstavitelia boli totiž s úrovňou a kvalitou Eurocampingu natoľko spokojní, že mu umožnili používať jej označenie,“ prízvukuje Július Vágáši a dodáva, že medzinárodné stretnutie karavanistov sa tu uskutočnilo ešte raz, v roku 1991 v rámci 52. ročníka FICC Rally.

Ešte predtým, v roku 1990, vznikol Slovenský camping a caravaning club (SCCC) a Július Vágáši bol zvolený za jeho viceprezidenta. Od roku 1994 bol prezidentom SCCC – celkovo tri funkčné obdobia po sebe až do roku 2003, keď mu na mimoriadnom kongrese udelili doživotný titul Zaslúžilý čestný prezident s hlasom rozhodujúcim.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606