magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Začal sa Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2007.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 13 2007 - 10:04 GMT

Prehliadkou súťažných programov sa dnes predpoludním začal 13. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák Košice 2007. Kým po minulé roky sa dianie tohto unikátneho festivalu odohrávalo v priestoroch Domu techniky na Námestí osloboditeľov, tentoraz účastníkov a hostí festivalu premiérovo privítal kongresový hotel Kohal na Terase. Štvordňový súťažný maratón vyvrcholí v sobotu večer slávnostným vyhlásením a ocenením víťazných programov v historickej budove Štátneho divadla. Osobne by sa mal na ňom zúčastniť aj dlhoročný patrón festivalu – slovenský eurokomisár Ján Figeľ.

Zlatý žobrák je prvý a najstarší festival lokálnych televízií v Európe. Od roku 1995 ho organizuje známy košický „televízny“ manželský pár – Eva a Marcel Děkanovskí. Festival sa koná v našom meste každoročne začiatkom júna. Pravidelne sa ňom prezentujú lokálni televízni tvorcovia z celej Európy i zo zámoria s výberom svojich najkvalitnejších programov. Zlatý žobrák je zároveň miestom konania mimoriadne zaujímavých a podnetných workshopov, prednášok, prezentácií, okrúhlych stolov a diskusných fór. Tento rok budú účastníci festivalu hovoriť napríklad o rodovej rovnosti v médiách, o novinárskej etike počas krízových situácií či o skúsenostiach krajín Vyšehradskej štvorky v oblasti lokálnych televízií a médií.

Na 13. ročník festivalu prišlo do Košíc takmer 150 účastníkov z 21 krajín. „Čo sa týka účasti, vyrovnali sa krajiny zo západu a z východu. Spočiatku boli silnejšie zastúpené krajiny z východnej Európy, teraz je tendencia skôr opačná. Západní televízni tvorcovia boli zo začiatku vlažní, nechcelo sa im pohnúť sa niekam na východ. Dnes je to naopak. Možno aj vďaka tomu, že sme v Európskej únii. Zrušením hraníc sa pre nich otvorili cesty. Prichádzajú aj preto, lebo zistili, že to čo robia „lokálky“ z východu, je pre nich zaujímavé a inšpirujúce. Uznávajú, že ide o kvalitnú produkciu. Dokonca si dovolím tvrdiť, že niektoré malé televízie z bývalého východného bloku produkujú lepšie a zaujímavejšie programy ako tie zo západu, ktoré sú viac-menej kópiou veľkých televízií. Snažia sa im prispôsobiť štruktúru. Vysielajú filmy, čo je vlastne pri súčasnej ponuke filmových kanálov zbytočné plytvanie peniazmi, vysielacím časom a aj energiou divákov. Filmy si predsa môžu vybrať na inom kanáli, zatiaľ čo informácie zo svojho najbližšieho okolia nedostanú inde než v lokálnej televízii,“ povedala riaditeľka festivalu Zlatý žobrák Eva Děkanovská v rozhovore pre košický mestský časopis Face magazín.

Početne najviac zastúpené sú delegácie zo Srbska a z Bieloruska. Odborníci i laická verejnosť si budú môcť počas štyroch premietacích dní pozrieť celkovo 40 finálových televíznych programov, ktoré na tohtoročný festival prihlásilo 30 lokálnych televízií a spoločností z celej Európy. Ako už tradične budú tematicky dominovať osudy obyčajných ľudí. Predpokladá sa, že o sošku Zlatého žobráka sa aj tento rok pobijú najmä programy lokálnych televízii z krajín bývalej východnej Európy. Najhorúcejšími favoritmi sú opäť najmä filmy srbských tvorcov, ktorí majú zároveň najviac programov vo finále, ale napríklad aj poľský dokument Akiko o Japonke, ktorá sa rozhodla usadiť sa v poľskom meste Zakopané, či moldavská snímka Matky z kráľovstva tieňov, ktorá hovorí o odsúdených ženách a osudoch ich rodín. O víťazovi rozhodne medzinárodná porota, ktorej bude opäť predsedať renomovaný americký novinár Ed Baumeister.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606