magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Bývalá škôlka na Baltickej ulici sa zmení na nepoznanie – vzniknú v nej nové byty.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 19 2007 - 09:57 GMTDopyt po nových bytoch v Košiciach neutícha, ba práve naopak – čoraz viac rastie a je omnoho väčší ako počet novopostavených príbytkov. To, pochopiteľne, neúmerne zvyšuje ceny nielen nových, ale aj starších panelových bytov – za ostatný rok stúpli až o vyše 40 percent! Bytov je skrátka žalostne málo a realitné kancelárie nestačia uspokojovať obrovský záujem kupujúcich. A ceny bytov rastú a rastú a zrejme budú rásť aj naďalej, a to najmä v súvislosti s blížiacim sa termínom zavedenia eura. Záujemcovia o kvalitné bývanie preto vítajú každú správu o novom realizovanom projekte. Takým je aj dvojpodlažný bytový dom na Baltickej ulici číslo 17 na Sídlisku Nad Jazerom.

Aj keď nejde o novostavbu na „zelenej lúke“, ale o objekt bývalej materskej škôlky, ktorý teraz prestavujú na 26 nových bytov, záujem bude určite obrovský. Bytový dom sa totiž nachádza v atraktívnom prostredí plnom zelene v bezprostrednej blízkosti plážového kúpaliska Jazero a rieky Hornád v severnej časti sídliska. Budova je priestorovo rozvrhnutá do dvoch samostatných podlaží, prístupných vonkajšími schodiskami a pavlačou na západnej strane a s orientáciou obytných miestností (spálne a obývačky) na východnú stranu do takzvaného zeleného dvora. Smerom do pavlače sú orientované pomocné priestory, pracovne, kuchyne a vchody do jednotlivých bytov. Samotné byty sú orientované do dvoch protichodných strán (na východ a na západ), a sú teda priečne veľmi dobre vetrateľné. Ku každému príbytku patrí aj malý skladový priestor, resp. komora. Súčasťou prízemných bytov je navyše malá záhradka alebo zelená terasa.

V objekte vznikne deväť jednoizbových a 17 dvojizbových bytov s rozlohou od 50 do 80 štvorcových metrov, ktoré sú rozčlenené do troch typov. Najväčšie budú byty typu A, ktoré sú trojpriestorové s rozlohou od 75 do 80 m2. Jednu izbu budú mať vysunutú mimo pôdorysu hlavnej budovy. Priamy kontakt s pozemkom je zabezpečený formou terasy, pracovňa a kuchyňa budú orientované smerom do pavlače. Byty typu B sú dvojpriestorové s rozlohou od 60 do 65 m2. Obytný priestor je od priestoru určeného na spanie oddelený stenou a kontakt s pozemkom bude zabezpečovať zelená terasa, ale len v prízemných bytoch. Rozlohou najmenšie (od 50 do 57 štvorcových metrov) budú po dokončení byty typu C. V ich prípade bude obytný a spací priestor predelený len nábytkom a aj ich súčasťou bude zelená terasa, ale opäť len v prípade prízemných bytov.

Vykurovanie bude zabezpečované parovodom napojeným na neďalekého výrobcu tepla, spoločnosť Tepláreň Košice. Celý objekt bude zateplený systémom Baumit a značné energetické úspory by mali zaručovať aj vchodové dvere z masívu a plastové okná s izolačným dvojsklom K 1,1. Štandardnou súčasťou vybavenia jednotlivých bytov budú obklady, dlažby, plávajúce podlahy, omietky, maľby, domáci telefón, kompletná sanita a parkovacie státie priamo pri bytovom dome.

Cena nových bytov, ktoré by mali byť dokončené v priebehu niekoľkých mesiacov, sa pohybuje od 1 757 000 do 2 755 000 korún. Napriek pomerne vysokej cene je už päť bytov predaných a ďalších osem rezervovaných, presná polovica je však ešte stále voľná. Záujemcovia majú hneď niekoľko možností financovania. Buď si svoj nový byt môžu zadovážiť z vlastných zdrojov, alebo vďaka mimoriadne populárnemu hypotekárnemu úveru (dnes túto formu využíva až 80 percent klientov realitných kancelárií), prostredníctvom stavebného sporenia alebo kombináciou týchto jednotlivých možností financovania.

Marián Gladiš
Grafické vizualizácie: MultiBau Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606