magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Spoločenstvo sv. Vincenta v Košiciach slúži ľuďom v núdzi.
@ Rozhovory a reportáže      Jun 21 2007 - 12:21 GMT


„Človek potrebuje ticho, no pokrok mu daroval hluk, človek potrebuje dobrotu, ale pokrok mu priniesol konkurenciu, človek potrebuje Boha, pokrok mu však dal peniaze. V tichu prebývajú radosti života, o ktoré sme pre ustavičný zhon prišli. Z ducha vyrastajú tie drobné pozornosti, dobré slovo, priateľská tvár, chápavé načúvanie...“ Tento citát som si prečítala v v Dome dcér kresťanskej lásky sestier Vincentiek, kde už niekoľko rokov žijú sestry tohto rádu, ktoré nezištne pomáhajú chorým, chudobným, bezdomovcom. Ich záslužnú prácu ocenil v tomto roku aj Magistrát metropoly východu, ktorý im udelil Cenu mesta Košice.

Spoločnosť vznikla v 17. storočí

„Naša spoločnosť bola založená v Paríži ešte v 17. storočí na podnet svätého Vincenta, ktorý videl veľa biedy a cítil vnútornú potrebu pomáhať chudobným ľuďom. Najprv tak robil sám, neskôr mu začali pomáhať bohaté panie, ale i chudobné ženy. Navštevovali chorých, opustených, chudobných. V tom období neexistovali potraty, a tak žena, ktorá porodila dieťa a nemohla sa oňho postarať, ho položila k dverám kostola. On tie deti zbieral, a to ho podnietilo k zakladaniu sirotincov i domovov pre opustených ľudí. Neskôr ho obvinili, že ukradol peniaze a on toto nepravdivé obvinenie prijal v pokore. Dostal sa do väzenia, kde pochopil, že aj odsúdení ľudia potrebujú duchovnú pomoc. V Paríži sa postupne obklopoval ženami, ktoré chceli pomáhať a rozvíjal v nich silné sociálne cítenie. Tak vznikla spoločnosť Cirkev kresťanskej lásky, ktorá sa orientuje na službu najchudobnejším, tým, ktorým už nikto nechce pomôcť a sú odkázaní na milosť či nemilosť“- rozhovorila sa sestra Veronika, predstavená.

Na Slovensku bola táto spoločnosť založená ešte za Rakúsko - Uhorska, v roku 1922 vznikla komunita v Košiciach, do ktorej sa hlásilo veľa dievčat, ktoré chceli pomáhať chorým. V budove v Mestskej časti Košice- Juh, kde sestry žijú aj dnes, vznikla prvá ošetrovateľská škola založená v roku 1929. Štúdium bolo dvojročné, ukončené diplomom ošetrovateľka. Pomáhali ako zdravotné sestry v starej nemocnici, ktorá bola postavená len pár rokov predtým, ďalšie sestry pracovali v Barci, kde bol sirotinec a niektoré sestry učili v školách.

„Takto žili len do päťdesiatych rokov minulého storočia, potom nastali pre sestry ťažké časy, odviezli ich do pracovných táborov v Čechách, kde pracovali na poli, v továrňach a keď sa zistilo, že sú dobré zdravotníčky, začali ich umiestňovať do ústavov pre mentálne postihnutých i do domovov dôchodcov. Zmeny nastali po roku 1989, i ja som pôsobila v Čechách, duchovne sme rástli, rozvíjali sa, napriek ťažkým životným podmienkam. Budovy, ktoré kedysi patrili Spoločnosti sv. Vincenta sa nám vrátili. A tak sme prišli aj do Košíc,“ zdôveruje sa Matka predstavená, ktorej z tváre vyžaruje neobyčajný pokoj a milota.

Poslaním sestier je predovšetkým pomáhať, a veru, bolo komu. Mnohí ľudia prišli o zamestnanie, o byty, ocitli sa na ulici a nevedeli nájsť východisko zo zlej situácie. Sestry začali pre nich variť polievku, najprv prichádzali sotva desiati, neskôr ich počet vzrástol na stovku. Vybavovali im doklady, ošetrovali rany, urobili očistu tela, poskytli darované šatstvo. V roku 2006 ich pomocou získali bezdomovci v zime strechu nad hlavou, ktorú poskytlo mesto na Rázusovej, neskôr na Kukučínovej ulici v Košiciach.

„Keď ľudia bez domova videli, že náš vzťah k nim je úprimný, že ich máme radi a snažíme sa im pomáhať, že ich neodsudzujeme, vznikol medzi nami hlboký, pekný vzťah. A ich život sa začal uberať iným smerom. Pred Vianocami sme našli na ulici malého chlapčeka s matkou, závislou od alkoholu a liekov , ktorá nebola schopná postarať sa ani o seba ani o dieťa. Žila u nás niekoľko mesiacov, dnes sa lieči a chlapček žije v ústave. Pomohli sme aj mladej dievčine, ktorá sedem rokov žila sama v kanále. Odišla od matky, ktorá ju týrala, mala na tele stopy po bodných ranách i vypálené miesta od horiacej cigarety. Z kanála vychádzala iba v noci, aby si našla nejaké jedlo v kontajneroch. Bola vychudnutá, zabudla hovoriť, mala obhrýzané uši od potkanov. Jedného dňa od vyčerpania odpadla na ulici a priviedli ju k nám. Dnes má 21 rokov, dostala sa z toho, stojí na vlastných nohách. Snažíme sa pomôcť každému, koho nám pošle Pán Boh tak, ako to je v našich silách a možnostiach,“ pokračovala v rozprávaní sestra Veronika.

Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta má 28 sestier, sú medzi nimi aj vysokoškolsky vzdelané rehoľnice. Ich činnosť je bohatá a pestrá. Niektoré pracujú ako ošetrovateľky, dve učia na cirkevnej škole alebo postihnuté deti., venujú sa ľuďom bez domova i iným chudobným deťom, navštevujú väznice, kde s väzňami čítajú Písmo sväté, učia ich modliť sa, rozprávajú sa s nimi o ich ťažkom osude a hľadajú riešenie. Sú veľkou duchovnou oporu pre ľudí, ktorí sa dostali na šikmú plochu. Ich bohumilá činnosť je často korunovaná úspechom. Aj vďaka nim našlo v zimnom období v nocľahárni ubytovanie asi 100 ľudí. Raz denne im ponúkli teplú polievku s chlebom, všetkým poskytli hygienickú očistu, výmenu šatstva. Mnohým vybavili potrebné osobné doklady, viacerí boli hospitalizovaní s vážnym ochorením. Duchovnými rozhovormi a sociálnym poradenstvom sa snažili pozdvihnúť ľudskú dôstojnosť. A to robia dodnes. Neobchádzajú ani rómske osady, kde vidia priveľa biedy. Venujú sa tiež mládeži.

„Existuje Združenie mariánskej mládeže, ktoré vzniklo ešte v roku 1830 na žiadosť Panny Márie, ktorá sa zjavila sestričke Kataríne Laboure a prosila ju, aby vznikali spoločnosti mladých, ktoré fungujú dodnes. Mládež a deti sa zapájajú do života farností, šíria dobro, pripravujeme pre nich prednášky, kurzy, letné tábory, plesy, karnevaly. Na východe je takto združených asi 500 detí“- hovorí sympatická mladá sestra Karitas, ktorá sa venuje najmä mariánskej mládeži.

„Sme vďační Bohu, že k nám prichádza v osobe chudobných a že nás cez nich učí trpezlivosti, odvahe, prijatiu svojich slabostí, odovzdanosti. Vždy, keď máme možnosť poslúžiť ľuďom v núdzi, zaznievajú nám v srdci slová sv. Vincenta: Chudobným slúžte s veľkou prívetivosťou a úctou, oni vám otvoria nebo,“ povedala na záver Matka predstavená, sestra Veronika.

Malva Pokorná   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606