magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Barát: KSK pokročil najďalej v príprave na zavedenie eura.
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Jun 26 2007 - 02:58 GMT
(TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) spomedzi vyšších územných celkov pokročil najďalej v príprave na zavedenie euro. Skonštatoval to po včerajšom stretnutí s predsedom KSK Zdenkom Trebuľom splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura Igor Barát.

Na poslednom zastupiteľstve poslanci KSK jednohlasne prijali Návrh postupu pri zavedení eura a vytvorili pracovnú skupinu. "Toto by som chcel označiť za veľmi dobrý príklad pre všetky ďalšie samosprávne kraje, aby sa touto témou začali zaoberať tak zodpovedne ako KSK, ktorý je v tomto procese asi najďalej a môže byť dobrým príkladom pre ostatné kraje Slovenska," povedal Barát.
Aktuálnou úlohou KSK je spracovanie analýzy finančného dopadu prechodu na euro na rozpočet KSK a jednotlivé rozpočty organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Termín úlohy bol posunutý z mája na koniec septembra 2007.
"Pripravujeme stretnutia so zodpovednými pracovníkmi, riaditeľmi, ekonómami organizácií. Postupne ich chceme informovať, ale aj poveriť konkrétnymi úlohami, aby sme včas tento proces zvládli," uviedol Trebuľa.
Náklady spojené s prevodom na euromenu pokryje každý subjekt vo verejnom alebo súkromnom sektore sám. Podľa informácií Baráta by sa náklady v celonárodnom meradle mali pohybovať v desatinách percenta hrubého domáceho produktu. Ako dodal Trebuľa, mnohé náklady na plnenie úloh prechodu na euro budú financované z rozpočtu KSK. "Nebudeme môcť počítať s tým, že to dostaneme z centrálnej kasy," dodal predseda KSK.
Návrh postupu KSK vychádza a korešponduje s Národným plánom zavedenia eura na Slovensku. V pláne sa okrem iného počíta so zaokrúhľovaním hodnôt v prospech občana a uskutočnením krokov, aby zavedenie eura nebolo zneužité na zvýšenie cien.
Predsedovia samosprávnych krajov sa na spoločnom minuloročnom stretnutí so splnomocnencom vlády SR pre zavedenie eura dohodli, že samosprávne kraje bude v pracovných výboroch pre verejnú správu, informatiku a štatistiku v národnom koordinačnom výbore zastupovať zamestnanec Bratislavského samosprávneho kraja Miroslav Štefánik, ktorý je zároveň koordinátorom pre zavedenie eura vo vyšších územných celkoch. Od marca minulého roka sa uskutočnili tri pracovné stretnutia.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606