magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Nevtieravá sila gravitácie.
@ Rozhovory a reportáže      Jul 03 2007 - 09:12 GMT

Prešovčanka Anka Hausová je neúnavná pútnička. V horizontále nášho trojrozmerného, väčšinou, žiaľ, tak plocho pôsobiaceho svet, odhodlane vztyčuje vertikálu omnoho početnejších rozmerov imaginácie tvorivej ľudskej duše. Len čo sa stihla vrátiť z otvorenia svojej prezentácie vo Vamberku na českoorlicku, ponúka všetkým záujemcom o tajomstvo tvorenia, všetkým obdivovateľom toho prastarého magického obradu premieňania všednosti na krásu, či naopak, vyzdvihovania popolom zasypaných Fénixov, ďalšiu možnosť pokochať sa najnovšou kolekciou, tešiacou oko i srdce.

Svojim najnovším, rozsahom skôr intímnym tvorivým vyznaním, pokornou, no úprimnou modlitbou krásy, venovanou všetkým v krásu veriacim, prináša číre uspokojenie z tvorby. Pod názvom „Ručne maľované“ nám vo svojom rodnom meste autorka opäť ponúka otvorenú náruč vizuálneho potešenia a tichej, v každom, čo len trochu vnímavom divákovi pretrvávajúcej však radosti. Pravda, Anku Hausová nemožno nevnímať. Nemožno si nevšimnúť nenápadnú, nevtieravú, ale o to väčšiu silu jej nadovšetko poctivej umeleckej práce, jej dlhodobo skladanú mozaiku, ku ktorej teraz touto výstavou pridala nový kamienok. Galéria Per spectrum sa tak stala ďalšou zastávkou na ceste, po ktorej Anka Hausová sa spolu s nami, divákmi, pravidelne dostáva do krajín nádeje. Nádeje v prevládnutie toho lepšieho v nás. Nádeje vo výhru krásy nad škaredosťou, tvorivosti nad nečinnosťou, fantázie nad otupenosťou. Ten príťažlivý, oko i srdce pohládzajúci, a zároveň i rozum inšpirujúci svet nás vťahuje mocnou gravitáciou do svojich bezhraničných kontinentov. Keby v oblasti umenia existovalo zariadenie podobné Hubblovmu teleskopu, bez prekážok umožňujúcemu nazrieť do hlbín výtvarného vesmíru, určite by jedna z najzaujímavejších hviezd „našej galaxie“ obkrúžená planétami prekvapujúcimi svojou nevšednosťou patrila práve Anke Hausovej. Doporučujem stať sa aspoň na chvíľu spolupútnikom na ceste magickým výtvarným vesmírom umelkyne, ktorá svojou tvorbou opäť potvrdila nekonečnosť ľudskej predstavivosti. Kúsok vesmíru Anny Hausovej môžete aj bez pána Hubbla vidieť v prešovskej galérii „Per spectrum“ na Jarkovej ulici číslo 77. Stihnite to do 29.7.2007!

Peter PAČAJ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606