magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
S tokajským aj do Číny.
@ Rozhovory a reportáže      Jul 04 2007 - 15:01 GMT

Momentka z festivalu...


Prominentnými hosťami Tokajského festivalu boli predseda KSK Zdenko Trebuľa ( vľavo) prezident U.S.Steel Košice David Lohr (hlavný sponzor podujatia - práve ochutnáva chlieb) a podpredseda zastupiteľstva župy Boršod - Abaúj-Zemplén z Maďarska Ferenc Konczäcelkom vpravo).


Táto cena patrila šampiónovi medzinárodnej vinárskej súťaže. Bol to 5-putňový výber z produkcie Tokaj Kereskedoház Sátoraljaújhely.

V poradí už 5. ročník Tokajského festivalu, ktorý sa konal od Petra a Pavla až do prvojúlového večera prevažne na nádvorí kaštieľa Františka Rákócziho v Borši, patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia tradičnej ľudovej kultúry regionálneho charakteru v Košickom kraji. I keď s podobným festivalom vo Východnej (tohto roku 53.ročník), ešte nemôže v tradícii zápoliť, možno, že keby sa obe podujatia nekonali v ten istý čas, misky váh popularity tohto tokajského by sa viac zaťažili nielen účinkujúcimi, ale i obecenstvom. Alebo v rozmanitosti je krása i vo folklóre a obe podujatia si nájdu svojich priaznivcov? Nech výsledok tejto úvahy ukáže budúcnosť.

Treba však jedným dychom povedať, že ten tokajský sa vzmáha a prvý raz mal medzinárodné rozmery, lebo okrem domácich boli aj maďarskí i poľskí účinkujúci a druhým to, že okrem medzinárodnej súťaže tokajských vín a prípravy gurmánskych špecialít sa iba nejedlo, nepilo a nepozeralo na tanečné súbory, ale bola napríklad aj vernisáž miestopisnej výstavy o histórii kaštieľa. A, hlavne, o čom chceme hovoriť, konala sa i medzinárodná konferencia vinárov pod názvom Tokajská oblasť a tokajské víno bez hraníc. Za miesto si odborníci vybrali Zemplén Európa Ház v Sátoraljaújhelyi.

Slovenskí účastníci konferencie mali dva príspevky. Jedným z jej účastníkov bol aj riaditeľ Vlastivedného múzea v Trebišove Juraj Žadanský, ktorý tam hovoril o histórii a súčasnosti tokajskej vínnej cesty a nám porozprával niečo o priebehu samotného podujatia.

Spoločná konferencia slovenskej i maďarskej vinohradníckej oblasti sa ešte doteraz nekonala. Je to vďaka festivalu?

"Je to tak, zatiaľ ju každý robil na svojej strane. Maďarská strana však vyšla s iniciatívou robiť konferenciu pri tejto príležitosti spoločnú. Príležitosti sa chopil aj náš organizačný výbor, aj maďarský, ktorý sa grupuje pri Zemplínskom európskom dome. V mojom príspevku som na základe historických materiálov ukázal, aké boli predpoklady pre vznik tokajskej vínnej cesty v tejto oblasti, potom som predstavil historické cesty a od nich odvodené súčasné. Či už cez Duklu do Poľska alebo cez Košice na Prešov, Bardejov či cez Košice na Levoču, Kežmarok. Potom existovala aj vodná cesta po rieke Poprad do Nového a Starého Soncza a ďalej na Krakov."

Strany produkujúce tokajský skvost na maďarskej i slovenskej strane si chránia svoje pozície a majú medzi sebou už dlhé roky sporné body. Nastal už nejaký posun v dohode?

" Čo sme mohli registrovať aj na konferencii, nie sú závažné rozpory v tejto oblasti, v podstate aj ich strana, aj naša, rešpektuje to, že sme jednotnou oblasťou, sú však určité disproporcie z hľadiska rozlohy tokajských viníc. Prosto, oni nechcú potvrdiť tú rozlohu našich tokajských viníc, ktorú my deklarujeme. Oficiálny kompromis je teraz na 565 hektároch. Lenže my podľa zákona číslo 332 z roka 1996, sme mali 908 hektárov, ale buďme úprimní, je medzi nimi veľa neobrobených. Teraz už nový zákon akceptuje to, že sme jednotnou oblasťou. Je to veľká výhoda a maďarská strana to rešpektuje. Rozdiel je v tom, že oni žiadajú, aby sme bezpodmienečne pristúpili na všetky normy. My v niektorých prípadoch sme používali ešte bývalé československé. Teraz je tendencia, že už prechádzame na všetky základné druhy tokajských vín počnúc od odrodových cez suché, polosuché, sladké. Prestali sme vyrábať dvojputňové, ostane však troj- až šesťputňové."

Aký je konkrétne pohľad na naše vinice z maďarskej strany?

"Maďarská strana podľa pána Ferenca Marcinkóa, ktorý zastupoval Radu tokajských obcí, najvyššieho orgánu na maďarskej strane, súhlasí len s tým, že by boli v rámci tokajskej vinohradníckej oblasti na Slovensku zohľadnené rozlohy viníc v Malej Tŕni, vo Viničkách a Slovenskom Novom Meste – poloha Káté, kde je vyše nad 130 hektárov. Ostatné vinice nepovažujú za tokajské, i keď to je už v rozpore so závermi medzivládnej komisie, kde bol dohodnutý kompromis – na spomínaných zhruba 565 hektároch. Oni vychádzajú z historických súvislostí, to znamená, že berú do úvahy hlavne zákon ministerstva orby z roku 1908. Treba tu však povedať, že vtedy bolo po fyloxére, po tej najhoršej skúške v tokajskej oblasti, keď došlo k zničeniu tokajských viníc. Z týchto údajov sa nedá vychádzať. Berú tiež do úvahy kráľovské nariadenie z roku 1737, kde z našich obcí bola sem zaradená iba Malá Tŕňa. Je teda ich snahou oklieštiť tokajskú oblasť, neprihliadať na zvýraznené špecifiká, že napríklad už vyše 50 rokov sa na týchto honoch s tokajským podložím, juhozápadnou orientáciou svahov, hospodári s tokajskými kultivarmi viniča, čiže Furmintom, Lipovinou a Muškátom žltým. Pritom k nám už prišla komisia z Kecskemétu, aby preverila zodpovedajúce podmienky pôdneho podložia a vtedy potvrdila, že tam, kde sa robil výskum, pôdne podložia zodpovedali tomu, čo je typické pre tokaj. A teraz je opäť snaha rešpektovať iba predchádzajúce historické danosti. Lenže teraz aj maďarská strana má 27 obcí, ktoré patria do Tokajskej vinohradníckej oblasti, ale podľa kráľovského nariadenia z roku 1737 ich tam toľko nebolo. Podobne je to aj v otázke rozlohy viníc, keď oni berú katastrálne územia obcí a to je veľký rozdiel. Napríklad nám vyčítajú, že máme jedno katastrálne územie a máme hony, ktoré sú v ňom tokajské a také, ktoré do tokaja nepatria. Ale u nás sa prísne vychádza z toho, že aké je tam podložie, ako je územie orientované. Rozširovaním vinohradov v tokajskej oblasti vzniká vlastne väčšia konkurencieschopnosť a o to tu asi ide."

Aká je situácia v marketingu?

"Mala by vzniknúť jedna spoločná komisia, ktorá bude skúmať kontrolu kvality tokajských vín na oboch stranách. Posun je aj v tom, lebo prv bola taká tendencia, že sme mali vytvoriť jednu u nás a druhú v Maďarsku. Nový návrh zaznel na konferencii od pána Marcinkóa, on práve presadzoval to, aby vznikla spoločná slovensko-maďarská komisia, ktorá by kontrolovala kvalitu vín na oboch stranách. Je tam snaha dotiahnuť veci aj v kultúrnej oblasti, napríklad zorganizovať tokajskú vínnu cestu, podľa možností spoločne. Je to už skôr záležitosť obchodná a asi sa nepodarí dosiahnuť úplný súlad, pretože v obchodnom podnikaní je už každý svojský a každý hľadá svoje cesty. My ideme cez pohraničie, cez Podkarpatsko do Krakova, odtiaľ potom na Nowy Targ a uvažujeme aj o Lubline. Jedno je však isté, že tokajská cesta cez Poľsko by mala končiť až na baltickom pobreží."

Spomínali ste dva naše príspevky. Ktorý bol okrem vášho druhý?

"Predsedníčka nášho Tokajského združenia Mária Maciková mala vystúpenie práve k novému zákonu o Tokaji, kde hovorila o špecifikách, predovšetkým už nebudeme vyrábať dvojputňový tokajský výber. Prijímame aj maďarské normy a okrem suchých, polosuchých a sladkých vín budeme vyrábať aj tokajský mášláš ( máslás – maďarská špecialita, na spodok z aszú nalejú víno, ktoré prejde opäť procesom kvasenia ) a forditáš (fordítás – na výlisok aszú nalejú víno, ktoré v sebe rozpustí zvyškový cukor z výlisku a víno opäť prejde procesom kvasenia – pozn.autora) – je to terminológia prevzatá od Maďarov. Hovorilo sa aj o viacstranných zmluvách, ktoré Maďarsko v roku 1993 uzavrelo s niektorými štátmi EÚ, konkrétne s Francúzskom a Talianskom, pretože aj tam vyrábali Tokaj a dohodli sa, že od začiatku roka 2007 tieto oblasti nebudú používať túto značku. Teraz sú v rokovaní s Austráliou a USA, kde tak isto používajú značku Tokaj a maďarská strana vyvíja aktivitu, aby spomínané krajiny pod touto značkou nepredávali svoje výrobky. Dokonca sa hovorilo aj o Číne. Táto veľká krajina si zobrala expertov, ktorí začali tam presadzovať značku Tokaj. Maďarom sa podarilo dosiahnuť to, aby urovnali otázku Tokaja v krajine do tej miery, že distribúciu obmedzia a prídu tam maďarskí experti urobiť kroky na to, aby sa do Číny mohli tokajské vína dovážať, nie však tam vyrábať. "

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606