magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Za cenu bonboniéry zachraňujú životy...
@ Rozhovory a reportáže      Aug 03 2007 - 09:31 GMT


Národný výbor pre UNICEF pôsobí na Slovensku od mája 1991 a jeho prvoradou úlohou je získavať finančné prostriedky pre projekty, ktoré sa týkajú pomoci deťom na celom svete, najmä tým v ohrozených a chudobných oblastiach. Jedna z aktivít výboru je zhmotnená v činnosti organizácie Priatelia detí UNICEF, ktorú nám bližšie popísala členka predsedníctva Slovenského výboru UNICEF, MUDr. Anna Vajová z Košíc.

„Keďže naša organizácia nie je financovaná zo zdrojov OSN, sme odkázaní len na dobrovoľné príspevky vlád, nadácií, firiem a jednotlivcov. Aby sa k deťom, ktoré našu pomoc potrebujú, dostalo čo najviac získaných prostriedkov, snažíme sa znižovať naše náklady na minimum“, hovorí a dodáva, že pravidelná podpora umožní ošetrovanie a liečbu najohrozenejších detí, ich vzdelávanie a ochranu pred násilím, zneužívaním a zanedbávaním.
Mnohí potenciálni darcovia dobrovoľných príspevkov namietajú, že prečo sa organizácia nevenuje našim deťom, veď aj u nás je množstvo prípadov ich zanedbania.

„Keď tento fenomén, ktorý býva v istej forme aj u nás, porovnáme povedzme s Afrikou, zistíme veľký nepomer. Za 150 Sk napríklad, čo je u nás zhruba cena bežnej bonboniéry, dokážeme v Benine alebo v Etiópii dvanásťkrát ročne kompletne zaočkovať 12 detí proti šiestim základným smrteľným chorobám. Za 80 korún UNICEF je schopný dvanásťkrát ročne zadovážiť 2,5 kg semien hrachu, 12 balení semien šalátu, rýľ, hadicu a oplotenie do školskej záhradky a 50 detí sa tak každý rok naučí základy pestovania zeleniny. Za 100 korún dvanásťkrát ročne zabezpečí prístup k nezávadnej pitnej vode pre potreby 13 rodín, a tak by som mohla pokračovať ďalej. Myslím si, že u nás až také hromadne ťažké problémy zďaleka nemáme“.
MUDr. A. Vajová potvrdila snahu organizácie venovať sa aj našim deťom. Ako povedala, na Slovensku realizujú projekt Baby Friendly Hospital, čiže nemocnice priateľskej deťom. Už 22 našich nemocníc sú nositeľmi tohto titulu, keď obhájili prísne pravidlá, ktoré sú podmienkou začlenenia sa do projektu, pričom sú doň prihlásené aj ďalšie. Na východnom Slovensku titul získali napríklad nemocnice v Poprade (bola prvá), Kežmarku, Bardejove, Humennom a vo FN L.Pasteura v Košiciach.

„Pritom sa usilujeme o to, aby nemocnice neboli priateľské iba deťom, ale aj matkám, pozornosť venujeme základu rodiny. Presadzujeme prirodzenú výživu detí do 1. roka ako základ prevencie proti civilizačným chorobám. Aktivity sa snažíme rozšíriť na školy, aby aj tie boli deťom priateľské a dbáme o to, aby práva detí boli dodržiavané na všetkých úrovniach. Snažíme sa tak isto presadiť, aby sme mali detského ombudsmana“.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606